Anasayfa Listeler İzlemeniz Gereken Yerli Dijital Platform Dizileri

İzlemeniz Gereken Yerli Dijital Platform Dizileri

Yazar: Eslem Saraçoğlu

İzlemeniz Gereken Yerli Dijital Platform Dizileri

Günümüzde neredeyse herkesin aşina olduğu internet dizileri aslında 1990 yılından beri varlığını sürdürüyor. 2000’lerde dijital platformların oluşmaya başlaması ile popülerleşmeye başlayan bu dizilerin ülkemize girişi 2017 yılında Masum dizisi ile gerçekleşmiştir. Bugün daha çok Netflix yapımları biliniyor olsa da PuhuTv, BluTV, Exxen, Gain, Disney+, Mubi gibi platformlarda ülkemizde aktif şekilde projeler yapmaktadır. Bugün sizler için günümüze kadar çekilmiş olan yerli dijital diziler arasından en beğendiğim dizilerin bir listesini hazırladım. Türk yapımlar henüz mükemmel değil elbette hatalar bulabiliyoruz ama büyük bir gelişme olduğunun da farkındayız. Listede farklı tür ve konularda yapımlar yer aldığı için sıralama yapmamayı tercih ettim. Konusuna göre kendinize en uygun olanları izlemenizi tavsiye ederim!

1. Atiye

Atiye bence dijital platformlar yapımları arasında oldukça başarılı bir konumda. Her zaman söylerim bu toprakların özündeki gizem kullanılmaya değer. Tarih, mitoloji, metafizik, din hepsinden beslenen bir senaryoya sahip. Şengül Boybaş Dünyanın Uyanışı kitabından uyarlanmıştır. İstanbul, Kapadokya, Göbeklitepe, Mardin gibi mekanları kullanmaları da cabası. Bence bütün sezonları izlemeye değer. Ayrıntılı bilgiye sitedeki yazımdan ulaşabilirsiniz.

Platform: Netflix
Tür: Gizem, Fantastik
Yayın tarihi: 2019
Bölüm sayısı: 24 Bölüm (3 Sezon)
Yönetmen: Ozan Açıktan, Burcu Alptekin, Gönenç Uyanık, Gökhan Tiryaki, Ali Taner Baltacı
Oyuncular: Beren Saat, Mehmet Günsür, Metin Akdülger, Melisa Şenolsun

Atiye: Mitolojiler Çarpışması (Sezon 3 İnceleme)

2. Alef

 

Alef’te yine Atiye gibi geçmişten beslenen bir senaryoya sahip. İlk bölümden son bölüme kadar merak sizi alıp götürüyor, basit bir suç dizisi olmanın çok ötesinde… İki sezonu olan dizinin sezonlar arasında bağ bulunmuyor. İki sezonda da farklı karakterler farklı konular sizi bekliyor olacak. Ben açıkçası daha çok birinci sezonu dikkate alarak diziyi bu listeye ekledim. İkinci sezon birinci sezondan sonra yeterince etkili değildi. Bunda kadro ve senaryonun payı var diye düşünüyorum zira iki sezonda da çekimler oldukça başarılıydı.

Platform: BluTV
Tür: Suç, Aksiyon, Dram
Yayın tarihi: 10 Nisan 2020
Bölüm sayısı: 16 (2 Sezon)
Yönetmen: Emin Alper (1. Sezon) Gökhan Tiryaki (2. Sezon)
Oyuncular: Kenan İmirzalıoğlu. Ahmet Mümtaz Taylan., Melisa Sözen

3. Hükümsüz

İlk dört bölüm iki ana cinayetin çözümlenmesini işliyor, daha sonraki bölümlerde CSI tarzı polisiye dizilerinden alışkın olduğumuz gibi her bölümde bir olay ve o olayın çözümlenmesi yer alıyor. İzmir’de geçen dizi ülkemizde yaşanan kadın cinayetlerine işaret ediyor olması ile oldukça çarpıcı bir içeriğe sahip. İzlemesi kolay değil ama izlenmeli.

Platform: Exxen
Tür: Dram, Suç
Yayın tarihi: 2021
Bölüm sayısı: 10
Yönetmen: Ömer Faruk Sorak
Oyuncular: Burçin Terzioğlu, Hande Doğandemir, İsmail Hacıoğlu, Alican Yücesoy

Hükümsüz: Yanlışa Karşı Doğrunun Savaşı (İnceleme)

4. Pera Palas’ta Gece Yarısı

 

Alternatif Türk tarihi mi? Kimin aklına geldiyse kendi tarihimizde başka bir olasılık oluşturmak seyirciyi ekrana kilitleyecek yegana şeydi galiba. Genç bir gazeteci olan Esra, Pera Palas Oteli hakkında bir yazı yazmakla görevlendirilir. Bu yüzden otele giden Esra, gezdiği odalardan birinin 1919 yılına açılan bir kapı olduğunu keşfeder. Bu inanılmaz keşfi sayesinde zamanda yolculuk yapan Esra, bu sayede Mustafa Kemal Atatürk’e karşı düzenlenen bir komplodan haberdar olur. Geçmişteki her değişimin geleceği değiştirdiği bu dizide Dark severleri mutlu edecek yeni bir sezon gelecek gibi.

Platform: Netflix
Tür: Dram, Tarih, Bilim Kurgu
Yayın tarihi: 3 Mart 2022
Bölüm sayısı: 8
Yönetmen: Emre Şahin
Oyuncular: Hazal Kaya, Tansu Biçer, Selahattin Paşalı

Pera Palas’ta Gece Yarısı: Tarihe Tanıklık Eden Bir Otel

5. Gibi

Trajikomik bir dizi izlemek isteyenler için her cümlesinin altında anlamlar deryası bulabileceğiniz son derece sıradan gibi gelirken aslında çok kritik bir senaryoya sahip olduğunu fark edeceğiniz farklı bir deneyim… Gibi, iki samimi arkadaşın yolunda gitmeyen günlerine tanık olduğunuz kısa bir dizi.

Platform: Exxen
Tür: Komedi, Kara Mizah
Yayın tarihi: 1 Ocak 2021
Bölüm sayısı: 22 (2 Sezon)
Yönetmen: Ömer Sinir
Oyuncular: Feyyaz Yiğit, Kıvanç Kılınç

6. Yakamoz S-245

Küresel bir yok oluşu anlatırken olaya küresel bakmak gerekir. Dünya’nın yok oluşunu sadece bir Amerikan ailesi tarafından seyretmektense Dünya’nın dört bir tarafından farklı kültürlerin mücadelesini izlemek gerçeğe yakın bir deneyim sunar. Her milletin zorlukla mücadele şekli farklıdır. Polonyalı bir yazar tarafından kaleme alınan bir yok oluş senaryosunu ülkeler arası dijital projeye çevirmeye karar vermişler. Bence oldukça başarılı bir proje. Yapılan işin ne kadar geniş çaplı olduğunu anlamak için önce ana diziyi izlemeniz gerekiyor. (Into the Night) Daha sonra zaten iki dizinin birleştiğini göreceksiniz. Bundan sonra gelecek sezonda nasıl bir iş ortaya çıkacak merakla bekliyorum.

Platform: Netflix
Tür: Dram, Aksiyon, Post apokaliptik
Yayın tarihi: 20 Nisan 2022
Bölüm sayısı: 7
Yönetmen: Tolga Karaçelik, Umut Aral
Oyuncular: Kıvanç Tatlıtuğ, Özge Özpirinçci, Ertan Saban, Ece Çeşmioğlu

Yakamoz S-245: Güneşle Savaşmaya Devam

7. Yarım Kalan Aşklar

Dizinin adından dolayı romantik komedi veya dram dizisi olacağını düşünüp izlemekten vazgeçen birçok kişi var oysa ki konusu itibariyle oldukça ilginç bir dizi. Yarım Kalan Aşklar, bir kaza sonucu hayatını kaybedip, farklı bir bedende dünyaya geri dönen bir adamın hikayesini konu ediyor. Her şeyi çok düzgün olan bir ruhun her şeyi yanlış olan bir bedende uyanmasından bahsediyoruz… Yine trajikomik diyebileceğim dizilerden bir tanesi, ayrıca dizide çözülmeyi bekleyen gizemler de yer alıyor olması diziyi aksiyon/suç dizisi haline getiriyor.

Platform: BluTV
Tür: Aksiyon, Komedi, Dram
Yayın tarihi: 10 Eylül 2020
Bölüm sayısı: 16
Yönetmen: Umur Turagay
Oyuncular: Burak Deniz, Dilan Çiçek Deniz, Cem Davran, Gizem Ünsal, Tolga Sarıtaş

Yarım Kalan Aşklar: BluTV (İnceleme)

8. Kaçış

Disney Plus Türkiye’nin ilk çıkış yapımı olan Kaçış’ın öyküsü başrolde karşımıza çıkan Engin Akyürek’e ait. Araştırma yapmak için bir Ezidi köyüne giden, savaş fotoğrafçısı Mehmet ve farklı ülkelerden gelen bir grup gazetecinin hikayesini konu ediyor. Grup, araştırma yapmak için gittikleri köyde, bir baskın sonucu radikal terör örgütünün eline düşer. Araştırma ekibi, terör örgütünün elinden kurtulmak için zorlu bir mücadeleye girişir. Suriye’de geçen dizide görsel efekt sıkıntısı yer alıyor olsa da genel anlamda başarılı olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Bence dizi için ortaya konan emek seyirciye geçiyor. Senaryoda yer alan karakterlerin içerisine düştüğü çıkmazlar çok iyi yazılmış.

Platform: Disney+
Tür: Dram, Aksiyon
Yayın tarihi: 14 Haziran 2022
Bölüm sayısı: 8
Yönetmen: Yağız Alp Akaydın
Oyuncular: Engin Akyürek, İrem Helvacıoğlu

9. Kuş Uçuşu

Netflix Türkiye’nin en özgün hikayelerinden bir tanesi Kuş Uçuşu. Bir sürü mantık hatası gözünüze çarpıyor olsa da bir insanın hırs duygusu ile en fazla ne kadar ileri gidebileceğini merak ediyorsunuz. Karakterin ne yapacağını kestirememek diziye sizi bağlıyor. Cast çok başarılı oluşturulmuş. Bir oturuşta izlenecek bir dizi diyebilirim.

Platform: Netflix
Tür: Dram
Yayın tarihi: 3 Haziran 2022
Bölüm sayısı: 8
Yönetmen: Deniz Yorulmazer
Oyuncular: Birce Akalay, Miray Daner, İbrahim Çelikkol

Kuş Uçuşu: Av ve Avcının Hikâyesi

10. Bozkır

Her şeyden önce dizinin görsel yönü çok başarılı. Bozkır, gizemli bir cinayeti çözmeye çalışan bir başkomiser ve ekibinin hikayesini anlatıyor. Seyfi, mesleğinde deneyimli bir başkomiserdir. Genç ve delidolu olan çaylak polis Nuri Pamir ile birlikte bir çocuk cinayetini aydınlatmaya çalışan Seyfi, büyük bir gizemin içine sürüklenir. Bozkırın sakinliği ile çözülmesi zor bir suçun birleştiği dizi polisiye sevenlere birebir.

Platform: BluTV
Tür: Aksiyon, Suç, Dram
Yayın tarihi: 2018
Bölüm sayısı: 10
Yönetmen: Bahadır İnce
Oyuncular: Yiğit Özşener, Ekin Koç

Daha fazla liste görmek isterseniz yorumlarda önerilerinizi yazabilirsiniz!

İzlemeniz Gereken Yerli Dijital Platform Dizileri

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...