Anasayfa İncelemelerDizi İncelemeleri Yakamoz S-245: Güneşle Savaşmaya Devam

Yakamoz S-245: Güneşle Savaşmaya Devam

Yazar: Aytaç Kara

Yakamoz S-245: Güneşle savaşmaya devam

Netflix’in Belçika yapımı dizisi Into the Night’la aynı evrende yer alan, Türkiye yapımı projelerden Yakamoz S-245, 20 Nisan’da ilk sezonuyla izleyiciyle nihayet buluştu. Uzun süredir beklenen uzantı dizinin yayınlanan sezonu 7 bölümden oluşuyor.

Yine Jason George önderliğinde hazırlanan Yakamoz S-245 için Jacek Dukaj’ın “The Old Axolotl” kitabından esinlenilmiş. Aksiyon macera türündeki hikâyenin yapımcılığını ise OGM Pictures üstleniyor. Kıvanç Tatlıtuğ’un başrolünde olduğu dizide Özge Özpirinçci, Meriç Aral, Ertan Saban, Ece Çeşmioğlu, Onur Ünsal, Ecem Uzun, Jerry Hoffman, Güven Murat Akpınar, Ersin Arıcı, Alper Saldıran ve Hakan Salınmış gibi isimler de rol alıyor. 40-53 dk. civarı süren bölümlerin yönetmenliğini Tolga Karaçelik & Umut Aral ikilisi üstleniyor.

Öncelikle bu diziye başlamak için Into the Night’ı da izlemenin şart “olmadığını” belirteyim. Ama izlemediyseniz bir denemenizi tavsiye ederim, hiç de fena bir iş değildir… Ben onu da izlemiş birisi olarak ister istemez sezon boyunca kendimce karşılaştırma yapmış bulundum. Into the Night’ta dünyayı vuran bir doğa felaketinin sonucunda Güneş’e mecburen düşman olan, uçakla sürekli Batı’ya uçarak hayatta kalmak için uğraşan bir grubun başından geçenler anlatılıyor. İşte bunun “denizaltı” versiyonunu düşününün, onu izliyoruz bu sefer.

Bir denizaltında araştırma görevine katılmaya hazırlanan, özgür ruhlu dalış eğitmeni ve deniz biyoloğu Arman’ın da yer aldığı bir ekip göreve çıktıktan bir süre sonra bahsi geçen felaket yaşanıyor. Devamında yolları bir NATO görevi nedeniyle denizde olan asker grubuyla kesişiyor ve onların kullandığı Yakamoz S-245 denizaltısıyla devam ediyorlar. Arman ve ekibi, neler olup bittiğini anlamaya çalışırken bir yandan da bu askeri denizaltının gerçek görevinin ne olduğunu araştırıyor. Acaba her şeyin sonunda kendilerini ve aslında çok daha fazlasını kurtarma yolunda başarılı olabilecekler mi?

Yakamoz S-245’in ilk sezonunun Into the Night’ın ilk sezonuyla benzer ayarda olduğunu düşünüyorum ve sezondan genel anlamda memnun kaldığımı söyleyebilirim.

Kıvanç Tatlıtuğ ve Ertan Saban’ı daha fazla beğendim. Hatta Into the Night’taki Türk yolcu Ayaz’ı canlandıran Mehmet Kurtuluş faktörünü burada birlikte karşılamışlar sanki. Özge Özpirinçci ve Meriç Aral, üstlerine uyan ve tanıdık gelen karakterleri oynuyorlar yine. Buranın yan karakterleri bence Into the Night’a göre daha ilgi çekiciydi (hele Cem).

Arman’ın dâhil olduğu ekipteki Felix karakteri nedeniyle bölümlerin bazı yerlerinde ortak biçimde İngilizce de konuşuyorlar bu arada ve eğreti durmadan ilerliyorlar. Kadroya dil yatkınlığı olan isimler seçmişler. Dahası az-çok tanınır demeden patır patır karakter harcamayı da ihmal etmiyorlar ve bu durum sezonda temponun belli bir seviyenin altına düşmemesine de yardımcı oluyor.

Sezonun ikinci yarısı elbette olayların daha fazla alevlendiği, tansiyonun karşılıklı daha da arttığı kısımlar oldu. 7 bölüm kararında olduğu için göze battığını düşünmüyorum aslında ama örneğin, 6. bölümdeki madenci hikâyesi gibi bazı noktalar nedeniyle ister istemez biraz fazla uzattıkları hissine kapılmadım değil hani.

Kişisel bir dezavantaj ise Into the Night nedeniyle genel çerçeveye hâkim olmaktan geldi. Olası sürprizlerin bir kısmı sanki kendisini oturduğum yerden belli ediverdi. Bu durumun rahatsız edici olmadığını ekleyeyim elbette. Yalnızca bazı zıtlaşmaların ya da rekabetlerin, ortaya çıkan soruların verdiği his tanıdıktı mesela.

Hazır gelmişken bahsini de geçireyim: Medyayı biraz takip eden varsa da farkındadır, Kıvanç Tatlıtuğ Into the Night’ın 2. sezon finalinin en sonuna kısa bir sahneyle konuk olmuştu. Yakamoz S-245 dizisi de bunu yeri geldiğinde hatırlatmayı ihmal etmiyor. Yalnız bizim dizinin sezonun sonu anca Into the Night 2. sezon finaline kadar anca gelebildiğinden üstüne fazla koymamış oldular, o var işte. Bunun da açıkçası bilinçli bir tercih olduğu düşüncesindeyim.

Into the Night 3. sezon / Yakamoz S-245 2. sezon ile ana hikâyeyi devam ettirdikleri takdirde (ettirdiklerinde) daha fazla iç içe geçecekler ve birbirlerini tamamlamaya devam edecekler muhtemelen. Devamı geldiğinde onlarla da elbet görüşürüz. Bu dizi için durum şimdilik bu şekilde.

Yakamoz S-245: Güneşle savaşmaya devam

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...