Anasayfa Listeler 5’er 5’er: Bölüm 4 | Başarılı Yerli Yapım Dram Filmleri: BluTV

5’er 5’er: Bölüm 4 | Başarılı Yerli Yapım Dram Filmleri: BluTV

Yazar: Aylin Şahin

5’er 5’er: Bölüm 4 | Başarılı Yerli Yapım Dram Filmleri: BluTV

Bu bölümde dram izlemeyi sevenler için güzel bir akşam geçirebilecekleri 5 film tavsiye edeceğim. Sadece Türk yapımı Türkçe filmlere yer ayırdığım bir liste olacak. Filmlerle ilgili ufak da olsa fikir verebilmek için hem minik özetlerini hem de kendi yaptığım 5 üzerinden olan puanlamalarımı paylaşacağım. Yer yer sizi duygulandıracak yer yer gülümsetecek sıcacık yapımlara hazır olun!

Bugün filmleri seçeceğim platform BluTV. Hepimizin çok aşina olduğu ana akım medyada bolca karşılaştığımız filmler dışında biraz daha klasikleşmemiş alternatif önerilerden oluşan bir liste hazırlamaya çalıştım. Umarım beğenirsiniz. Şimdiden hepinize iyi okumalar ve iyi seyirler!

1. Kelebekler (2018)

Süre: 117 dk
Yönetmen: Tolga Karaçelik
Oyuncular: Tolga Tekin, Bartu Küçükçağlayan, Tuğçe Altuğ
Yapım: Türkiye
Yazar Puanı: ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️

Tolga Karaçelik’in Sundance Film Festivali’nin Dünya Sineması bölümünde Jüri Büyük Ödülü’nü kazanan filmi, babalarının kendilerini çağırmasıyla otuz yıl sonra köylerinde bir araya gelen üç kardeşin hikâyesini anlatıyor. 30 yıl ayrı kaldıktan sonra, babaları üç çocuğunu Hasanlar Köyü’ndeki evlerine geri çağırır. Yıllardır bir araya gelmeyen ve birbirini çok az tanıyan üç kardeş, Hasanlar’a vardıklarında babalarının öldüğünü öğrenirler ve babaları, vasiyetinde köyün acayipliklerinden biri olan kelebeklerin gelişinde gömülmeyi istemiştir. Bu üç kardeş köyde geçirdikleri zaman süresince yaşadıkları enteresan olaylar esnasında hem birbirlerinin hem kendilerinin hem de babalarının kim olduğunu anlamaya çalışırlar.

Yazar Yorumu: Bu listenin favori filmi ve benim de şimdiye kadar izlediğim en iyi Türk filmlerinden olan Kelebekler’i izlerken hem gülecek hem duygulanacak hem de hüzünleneceksiniz. Muhteşem oyunculuklar görmezden gelinecek gibi değil. Güzel bir akşam için en iyi seçeneklerden biri.

2. Kız Kardeşler (2019)

Süre: 108 dk
Yönetmen: Emin Alper
Oyuncular: Cemre Ebuzziya, Ece Yüksel, Helin Kandemir
Yapım: Türkiye, Yunanistan, Almanya, Hollanda
Yazar Puanı: ⭐️⭐️⭐️⭐️1/2

Kız Kardeşler, annelerinin ölümünün ardından farklı yollara savrulmak zorunda kalan üç kız kardeşin hikayesini konu ediyor. Reyhan, Nurhan ve Havva küçük yaşta öksüz kalan üç kız kardeştir. Annelerinin ölümünün ardından kardeşler, kasabaya farklı ailelerin yanına besleme olarak gönderilir. Birbirlerinden ayrılmak zorunda kalan kardeşler, yeni yaşamlarına uyum sağlamakta epey zorlanır. Kızlar, yanlarında kaldıkları ailelerin yanında tutunamayınca, baba ocağına geri gönderilir. Aradan geçen yılların ardından köylerine dönen kardeşler, yeniden bir araya geldiklerinde kaçtıkları gerçeklerle yüzleşmek zorunda kalır.

Emin Alper’in dünya prömiyerini 69. Berlin Film Festivali’nde yaparak büyük ses getiren son filmi Kız Kardeşler; İstanbul Film Festivali’nde En İyi Yönetmen, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Müzik ve FIPRESCI ödüllerini kazanandı.

 

Yazar Yorumu: Bu kadar güçlü kadınlarla dolu bir kadrodan kötü bir iş çıkması imkansızdı. Buruk bir tadı var bu filmin ama doğallığı, aşina olduğumuz gerçeklerin yüzümüze çarpılışı, kendi içindeki karakterlerinin kavgalarıyla, yer yer abartısıyla ağzınızda güzel bir tat bırakacağına kefil olduğum bir yapım.

3. Yaşamın Kıyısında (2007)

Süre: 122 dk
Yönetmen: Fatih Akın
Oyuncular: Baki Davrak, Nurgül Yeşilçay, Tuncel Kurtiz
Yapım: Türkiye, Almanya, İtalya
Yazar Puanı: ⭐️⭐️⭐️⭐️

Ali, yalnızlığını paylaşacağı bir insan ararken “hayat kadınlığı” yapan Yeter ile tanışır. Para karşılığı kendisine hayat arkadaşlığı yapmasını öneren Ali’nin bu teklifini, oğlu Nejat olumlu karşılamaz. Nejat için Yeter’in “mesleği” kabul edilemezdir. Yeter’in asıl amacının Türkiye’de üniversitede okuyan kızını rahat ettirebilmek olduğunu anlayan Nejat, Yeter’e karşı daha sıcak duygular beslemeye başlar. Yeter’in beklenmedik bir şekilde hayatını kaybetmesi üzerine kızı Ayten’i bulmaya karar veren Nejat’ın hayatında bambaşka bir pencere açılacaktır. Bilmediği tek şey ise, Ayten’in Türkiye’de olmadığıdır. Nejat’ın tahmin ettiği zamanda ve şekilde olmasa da, bir gün tüm bu karakterlerin yaşamları beklenmedik bir şekilde kesişecektir.

Fatih Akın’ın 2007 Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye için yarışan filmi festivalde En İyi Senaryo Ödülü’nün sahibi olmuştur. Ayrıca Altın Portakal’da En İyi Yönetmen, Kurgu, Yardımcı Aktör, Yardımcı Aktris ve Jüri Özel Ödülleri’ni kazanmıştır.

4. Köksüz (2013)

Süre: 81 dk
Yönetmen: Deniz Akçay Katıksız
Oyuncular: Ahu Türkpençe, Lale Başar, Savaş Alp Başar
Yapım: Türkiye
Yazar Puanı: ⭐️⭐️⭐️⭐️

Beklenmedik bir kayıpla sarsılan bir ailenin, bu kaybın ardından nasıl baş edeceklerini bilemedikleri yeni durumla karşı karşıya kalmaları, aile içindeki erk mücadelesi ve yetersizlik, kaçışlar, iletişimsizlik, suçluluk, bunun yarattığı öfke ve bunalım; aidiyet hissi ve bu hissin yoksunluğunun insanları sürüklediği uçlar üzerine bir film. Köksüz, bir kaybın ardından yeniden aile olmayı başaramayan, gün geçtikçe kendini yok eden 4 karakterin kaybolma hikayesidir.

5. Ana Yurdu (2015)

Süre: 93 dk
Yönetmen: Senem Tüzen
Oyuncular: Esra Bezen Bilgin, Nihal G. Koldaş, Semih Aydın
Yapım: Türkiye, Yunanistan
Yazar Puanı: ⭐️⭐️⭐️1/2

“Ana Yurdu”, annesine duyduğu sevgi ve nefret hisleriyle arafta kalmış bir kadının kendinden ödün vermeyen portresidir. Nesrin, romanını bitirmek ve yazar olma hayallerini gerçekleştirmek için, kısa süre önce ölen anneannesinin İç Anadolu’daki boş köy evine taşınır. Ama gün be gün muhafazakarlaşan annesi Halise’nin beklenmedik ziyareti ve tüm ısrarlarına rağmen dönmeyi reddetmesiyle birlikte Nesrin’in yazma denemeleri ve köy hayatına dair kurduğu hayaller suya düşer. Bu iki kadın, birbirlerinin iç dünyalarındaki en kuytu köşelerle yüzleşmek zorunda kalacaktır.

Film; İstanbul Film Festivali’nde Film Eleştirmenleri Ödülü’nü kazanırken Venedik Film Festivali’nde International Critics’ Week Award Adaylığı elde etmiştir.

Bu şiddetle tavsiye ettiğim yerli yapımların ardına sıralayabileceğim 5 BluTV’den ulaşabileceğiniz yapım daha seçtim. Bu filmleri de zevkle izleyeceğinizi umuyor ana listeme alacak kadar eksiksiz olduklarını düşünmüyorum. Belki siz benden farklı düşünürsünüz. Haydi son 5 alternatif filmimize geçip bu bölümün sonuna gelelim.

1. Aidiyet (2019) ⭐️⭐️⭐️
2. Sibel (2018) ⭐️⭐️⭐️
3. Toz Bezi (2015) ⭐️⭐️⭐️
4. Nefesim Kesilene Kadar (2015) ⭐️⭐️1/2
5. Aydede (2018) ⭐️⭐️1/2

5’er 5’er Bölüm 1 | Eğlenceli ve Kaliteli Chill Filmler Listesi: Netflix

5’er 5’er Bölüm 2 | Eğlenceli Bir Akşam İçin Filmler Listesi: Amazon

5’er 5’er: Bölüm 3 | İliklerinize Kadar Ürpereceğiniz Bir Gerilim Listesi: Mubi

5’er 5’er: Bölüm 4 | Başarılı Yerli Yapım Dram Filmleri: BluTV

Aylin Şahin’in Diğer Yazıları İçin Tıklayın.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...