Anasayfa İncelemelerDizi İncelemeleri WandaVision Bölüm 9: Teorileri Teoride Bırakan Final (İnceleme)

WandaVision Bölüm 9: Teorileri Teoride Bırakan Final (İnceleme)

Yazar: Ahsen Aktaş

WandaVision Bölüm 9: Teorileri Teoride Bırakan Final (İnceleme)

Bir sezon boyunca her bölüm sonrasında bize türlü türlü teoriler kurdurtan WandaVision 9. Bölümle birlikte final yaptı. Wanda Maximoff’un orijin hikayesi daha doğrusu Scarlet Witch’in orijin hikayesi niteliğinde olan dizi bugün epik olmasa da tatlı, hüzünlü ama yine Wanda’nın sonraki yaşamı için bizi merakta bırakan bir finalle veda etti.

Sezonun en uzun bölümü olan final bölümü önceki bölümün kaldığı yerden devam ediyor. İkizleri elinde tutan Agatha ile Wanda’nın konuşmaları ve akabinde başlayan hem Wanda hem de Vision’ın dövüş sahneleriyle bölüm devam ediyor.

Wanda ve Agatha arasında geçen Darkhold ve cadılık konusunda olan konuşmada Scarlet Witch konusunda izleyiciye biraz daha bilgi veriliyor. Darkhold’a göre:  “Scarlet Witch doğmaz, yetişir. Bir meclisi yoktur. Büyülere ihtiyacı yoktur.” Wanda ve Agatha arasında bunlar yaşanırken Hayward’un silahı Beyaz Vision da The Hex’e girmiş oluyor ve Vision ile karşı karşıya geliyor. Beyaz Vision’ın görevi ise Vision’ı yok etmek.

Beyaz Vision ve Vision arasındaki kavgaya geçmeden önce yaşanan olay The Hex’in içinde bulunan mağdurların kaderini belirliyor. Wanda ile güç savaşına giren Agatha Westview sakinlerinin önceki bölümlerde Vision’ın yaptığı gibi zihinlerindeki baskıyı kaldırıyor. Herkesin üzerine gelmesinden sonra Wanda ise yaptığı hatadan geri dönüyor ve onların kaçmaları için The Hex’i kaldırıyor.

Fakat İkizler ve Vision da The Hex’e bağlı olduklarından onların gerçeklikleri yok olmaya başlayınca Wanda kaldırma işlemini bitiriyor tabi bu sırada Hayward ve S.W.O.R.D. ajanları çoktan içeri girmiş oluyorlar. Westview sakinlerinin The Hex’ten ayrılmasıyla S.W.O.R.D., Agatha ve Beyaz Vision’a karşı ailecek savaşmak zorunda kalan Wanda, Vision ve İkizler ise bu savaştan elbette galip ayrılıyorlar.

Yaşanan savaşı detaylarıyla anlatmak yerine bazı güzel sahnelere ve repliklere sahip olan yerlerden bahsetmek istiyorum.

Beyaz Vision’ın görevi proglanma amacı Vision’ı bulup yok etmek fakat The Hex’in içinde bulunan Vision gerçek değil Koşullu Vision.

Vision hakkında bilgi vermek gerekirse Vision çizgi romanlarda da MCU içinde de Ultron tarafından yaratılmış ve Ultron’un planları için kullanacağı adeta oğlu olan bir android. Fakat iki evrende de Vision Ultron’a sırtını dönüp güçlerini iyilik adına kullanmak üzere Avengers’a katılıyor. Vision’ın asıl olayının insanlığa yardım etmek olması da bunun en büyük sebebi.

Beyaz Vision ve Vision arasında geçen konuşma ise herkesin bildiği Theseus’un Gemisi paradoksudur. Bu paradoksa göre değiştirilmeyen parçası kalmayan gemi hala Theseus’un Gemisi sayılır mı, yoksa başka bir gemi haline mi gelmiştir? Bütün parçalar gerekli düzenlemeler yapılıp tekrar gemi haline getirilirse o gemi Theseus’un Gemisi olarak adlandırılabilir mi hala? İkili arasında geçen bu diyalogtan sonra Vision, Beyaz Vision’ın bütün anılarına olan engeli kaldırıyor ve ikili arasındaki savaş bu şekilde bitiyor. Beyaz Vision’ın The Hex’ten ayrılması ise Paul Bettany’yi MCU’da tekrar görebileceğimiz anlamına geliyor.

Bir diğer sahne ise Monica’nın parladığı o sahne ki o sahne S.W.O.R.D. ajanları ve İkizler arasında geçiyor. İkizlerin kendilerine has özellikleri olması onları ajanlar karşısında üstün kılıyor fakat kimsenin hesaba katmadığı o isim çocukları öldürmeye çalışıyor. O isim ise elbette Hayward. Hayward’un sezon boyunca yazılışı güzeldi, kötü adam olarak biraz ortalama kalsa da Agatha’dan rol çalmaması gerekliydi bu yüzden yapabileceğim artı bir yorum yok. Sahnenin yıldızı ise MCU’ya Photon olarak giriş yapan Monica Rambeu. Monica muhtemelen Captain Marvel devam filminde ortaya çıkacak çünkü SPOILER after creditin ilkinde kendisini Carol tarafından gönderilmiş bir Skrull ile birlikte konuşurken görüyoruz SPOILER.

Asıl savaşı sona sakladım: WandaVAgatha. Agatha Harkness’ın ne kadar güçlü bir cadı olduğunu önceki bölümde görmüştük zaten bizim asıl beklediğimiz kişi Wanda aka Scarlet Witch’ti. Wanda’yı ne kadar övsem ona ne kadar hak versem yine de az kalır. Bakın benim Wanda Maximoff sevgimi ben bile açıklayamıyorum, buna herhangi bir sebep bulamıyorum fakat bu karakter iyi ve güzel ne varsa hepsini hak ediyor, söyleyeceklerim bu kadar. Neyse savaştan bahsedeyim biraz.

Avengers: Age of Ultron’a adeta selam çakan o sahnede Wanda Agatha’nın zihniyle oynuyor ve onları önceki bölümde izlediğimiz Agatha’nın hikayesinin başladığı yerde buluyoruz. Agatha’yı böyle bir zihin oyunuyla alt edebileceğini düşünen Wanda daha fazla yanılamazdı sanırım. Wanda’nın elinin o renkte olma sebebi ise Agatha’nın güçlerini bir kısmını emmiş olması eklemeden geçmeyeyim. Bu akıl oyunundan istediği etkiyi alamayan Wanda ise tüm güç Agatha’ya saldırıyor. Burayı izlerken düşündüğünüz şey “Wanda güçlerini bile isteye Agatha’ya mı veriyor yoksa gelişigüzel atışlar mı yapıyor?” oluyor. The Hex’in sınırlarına çarpan Wanda’nın atışlarına herhangi bir anlam veremezken üzerine Agatha’nın Wanda’nın tüm gücünü emip güçlendiği sırada hepimizi heyecanlandıran savaşın en can alıcı yerine geçiyoruz sonrasında.

Bilgili olmasıyla övünen Agatha’ya karşı Runik Harfleri’ni kullanan Wanda bu savaştan galip çıkıyor. Sadece galip değil Scarlet Witch olarak çıkıyor ki müthiş bir dönüşüm. MCU’da böyle güzel dönüşüme sahip başka süper kahraman var mı? Belki Iron Man AC/DC müzikleri sağ olsun tabi.

Bu güzelliği anlatacak kadar geniş bir kelime haznem yok, çok üzgünüm bu yüzden. Kendilerini Doctor Strange: Multiverse of Madness’ta görmek için sabırsızlanıyorum. Agatha’yı alt ettikten sonra doğru olan şeyi yapmak için The Hex’i komple kaldırıyor bu sefer Wanda. Mutlu hayatına, kurduğu ailesine bir kez daha veda ediyor. Vision’ın yok oluşunu bir kez daha izliyor.

Vision ve Wanda arasında geçen veda konuşması ise yine çok güzel yazılmış repliklere sahip.

Vision: Ben neyim?

Wanda: Sen Vision benim içimde yaşayan Zihin Taşı’nın bir parçasısın. Benim yarattığın kablolardan, kandan ve kemikten oluşan bir bedensin. Sen benim üzüntüm ve umudumsun. Ama en çok da benim sevgimsin.

Vision: Ben bedeni olmayan bir ses oldum. İnsan olmayan bir beden oldum. Ve şimdi de gerçeğe dönüşen bir anıyım. Sırada ne var kim bilir.

Gözyaşlarının ardı arkası kesilmeyen bir beş dakikadan sonra hayat Westview için normale dönerken Wanda ise yaşadığı olayların yarattığı hüznü ve kederi alıp gidiyor.

İki tane after credit bulunan bölümde en önemli olan kesinlikle ikincisi bence. Wanda’yı kendini izole etmiş, göl kenarında bir evde yaşarken görüyoruz. Kamera evin içinde odaya girdiğinde ise Scarlet Witch’i Darkhold ile birlikte çalışırken görüyoruz. Wanda Maximoff hazırlıklarını yapıyor ve Faz 4’ün bu güzel açılışından sonrası için bizi merakla ve heyecanla bırakıyor.

Mephisto teorisi, X-Men’in MCU’ya gelişi gibi kurduğumuz teorilerin hepsini boşa çıkaran ama Vision ve Wanda’nın geleceği için çok güzel bir başlangıç olan WandaVision 9 bölümlük macerasından sonra maalesef bitmiş bulunuyor. Marvel’ın yaptığı en değişik ve en güzel işlerden biri olan WandaVision diğer bölümlere oranla sönük kalan finaliyle de yine de izleyenlerin yüzünü güldürüyor ve fazlası için aç bırakıyor.

Sonraki Marvel yapımlarında görüşmek üzere. Hoşça kalın!

WandaVision Bölüm 9: Teorileri Teoride Bırakan Final (İnceleme)

Ahsen Aktaş’ın Diğer Yazıları İçin Tıklayın.

Bunlar da ilginizi çekebilir

1 Yorum:

Avatar
Stardust 05/03/2021 - 23:37

İnceleme yerinde bölüm özeti yazsaymışsınız keşke başlığa. İzlediğimiz şeyleri okumuş olduk ne anlamı var anlamadım?

Yanıtla

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...