Anasayfa Listeler 5’er 5’er Bölüm 1 | Eğlenceli ve Kaliteli Chill Filmler Listesi: Netflix

5’er 5’er Bölüm 1 | Eğlenceli ve Kaliteli Chill Filmler Listesi: Netflix

Yazar: Aylin Şahin

5’er 5’er Bölüm 1 | Eğlenceli ve Kaliteli Chill Filmler Listesi: Netflix

Hem eğlenebildiğimiz hem de kaliteli komedi ögelerine sahip filmler gerçekten çok az. Eğlence adı altında yapılan “shit show”lar ile başımız dertte. Ben de bu sorunumuza bir çözüm niteliğinde olan hem kaliteli hem eğlenceli filmleri 5’er 5’er platformlarına göre kategorileyerek, her filmi kendi adıma 5 üzerinden puanlayarak ve her film hakkında biraz fikriniz olması adına özetleriyle birlikte sizin için derledim. İlk yazıma Netflix’ten seçtiğim 5 eğlenceli filmle başlıyorum. İyi okumalar, iyi seyirler ve iyi eğlenceler!

1. Silver Linings Playbook (2012)

Süre: 112 dk
Yönetmen: David O. Russell
Oyuncular: Bradley Cooper, Jennifer Lawrence, Robert De Niro
Yapım: ABD
Yazar Puanı: ⭐️⭐️⭐️⭐️1/2

Eski bir tarih öğretmeni olan Pat Salitano (Bradley Cooper), yaşamında değer verdiği her şeyi bir günde yitirmiş bir adamdır. Yaşadığı ciddi travma sonrası patlar ve ardından mahkeme kararı ile 8 ay rehabilitasyon merkezinde tedavi görür. Çıktıktan sonra hayatını düzene koymak şartıyla ailesinin evine geri yerleşen Pat’in yegane amacı düzgün bir adam olup, işini geri almak ve karısı Vicky’yi bu sayede geri kazanmaktır.

Fakat durum Pat için sandığından daha zor olacaktır. Bir yemekte, aile dostu Tiffany ile karşılaşan Pat, genç kadınla eski eşine ulaşmak amacıyla yakınlaşır. Bir ‘iyilik’ karşılığı Pat’e yardım teklif eden Tiffany, her ikisi için de umut ışığı olacak yeni bir kapı açacaktır…

Uyarlama senaryosunu ve yönetmenliğini David O. Russell’ın üstlendiği film dram ve komedinin iç içe geçtiği bir film. Dünya prömiyerini 2012 Toronto Film Festivalinde yapan film, gösterildiği her festivalde seyirci ve eleştirmenlerden yüksek not alan favori bir yapım oldu.

2. Scott Pilgrim vs. The World (2010)

Süre: 112 dk
Yönetmen: Edgar Wright
Oyuncular: Michael Cera, Mary Elizabeth Winstead, Jason Schwartzmann
Yapım: ABD, İngiltere, Japonya, Kanada
Yazar Puanı: ⭐️⭐️⭐️⭐️

İngiliz oyuncu, senarist ve yönetmen Edgar Wright’ın eğlenceli filmi Scott Pilgrim Vs. The World’de kahramanımız Scott Pilgrim’in sevgililik kurumuyla gireceği zorlu mücadeleyi izliyoruz. Sevgili bulmak kolay değil. Bir de eski yedi sevgilisini alt etmekle kazanabileceğiniz bir sevgili olunca durum daha da zorlaşıyor. Yaptıkları işlerle komedi dünyasında farklı bir yer edinen iki ismin buluştuğu bu çizgi-roman uyarlaması döneminin en merak uyandıran yapımlarından biri oldu ve izleyenler izlemelere doyamadılar. Eğlenceli bir akşam geçirmek isteyen herkese tavsiyemizdir.

3. Bridesmaids (2011)

Süre: 125 dk
Yönetmen: Paul Feig
Oyuncular: Kristen Wiig, Rose Byrne, Maya Rudolph
Yapım: ABD
Yazar Puanı: ⭐️⭐️⭐️⭐️1/2

Annie (Kristen Wiig) hayatı karman çorman giden, erkeklerle ilişkilerinde dikiş tutturamayan bir kadındır. Bir gün en yakın arkadaşı Lillian (Maya Rudolph) nişanlanır ve düğününde Annie’ye baş nedime olmasını teklif eder. Annie deli dolu bir kadındır ama diğer nedimelerin de -Helen (Rose Byrne), Megan (Melissa McCarthy), Rita (Wendi McLendon-Covey) ve Becca (Ellie Kemper)- ondan geri kalır yanı yoktur.

Knocked Up ve The 40 Year Old Virgin gibi romantik komedilerle tanıdığımız yönetmen Judd Apatow’un yapımcılığında kotarılan Bridesmaids, bekarların bitmek bilmeyen evlilik öncesi sendromuna ve bu sendromun en iyi arkadaşlar üzerindeki travmalarına komedi çerçevesinden yaklaşıyor.

Yönetmenliğini Nurse Jackie, The Office gibi dizilerin de bazı bölümlerini çeken Paul Feig’in üstlendiği filmin senaristleri ise Annie Mumolo ile başrolde seyrettiğimiz Kristen Wiig. Amerika’da 2011 mayısında vizyona giren film seyircilerden ve eleştirmenlerden aldığı yüksek puanlarla da dikkat çekiyor.

4. Chef (2014)

Süre: 114 dk
Yönetmen: Jon Favreau
Oyuncular: Jon Favreau, John Leguizamo, Sofia Vergara, Scarlett Johansson
Yapım: ABD
Yazar Puanı: ⭐️⭐️⭐️⭐️

Carl Casper (Jon Favreau) şık bir restoranda çalışan bir baş aşçıdır. Kendi mutfağına ait yemekleri nefistir ama lokantanın menüsüne bağımlı çalıştıkça yaratıcılığı ve ona bağlı olarak da yemeklerinin lezzeti düşüşe geçer. Üstelik önemli bir gurmenin yemekleri hakkında yaptığı olumsuz eleştiriler Carl için bardağı taşıran son damla olur. Yeteneğine rağmen kariyerinde düşüşe geçtiğini hisseden Carl’a tam da bu dönem bir teklif gelir: İkinci el bir yemek karavanı al ve kendi işinin patronu ol! Oğlu Percy (Emjay Anthony) ve eski bir arkadaşı olan Martin’in (John Leguizamo) yardımıyla Carl Amerika yollarında yemeğe ve yeni lezzetlere ve de en önemlisi hayata dair tutkusunu yeniden keşfedecektir.

Yönetmenliğini ve senaristliğini Jon Favreau’nun üstlendiği dramatik komedi filminin kadrosunda Favreau’ya Scarlett Johansson, Sofía Vergara, Robert Downey Jr., John Leguizamo, Dustin Hoffman ve Oliver Platt gibi yıldız isimler eşlik ediyor.

5. Easy A (2010)

Süre: 92 dk
Yönetmen: Will Gluck
Oyuncular: Emma Stone, Malcolm McDowell, Patricia Clarkson
Yapım: ABD
Yazar Puanı: ⭐️⭐️⭐️1/2

Listemizi çok beğendiğimiz bir başka filmle kapatıyoruz. Nathaniel Hawthorne’in Türkiye’de de yayınlanmış olan kitabı Kızıl Damga’nın Amerika’da bir lisede geçen modern bir uyarlaması gibi duran filmde, bir kızın okulun içinde cinsel olarak uğradığı iftira ve dedikodulardan sonra başından geçen komik olaylar anlatılıyor. Bu iftiralar ve dedikodular beklenmedik şekilde karakterimizi daha popüler ve maddi açıdan da iyi bir seviyeye taşıyor.

Emma Stone’a Golden Globe’da komedi dalında En İyi Kadın Oyuncu adaylığı getiren film Netflix’in kaliteli eğlenceliklerinden biri. Tavsiye ediyoruz.

Bu şiddetle tavsiye ettiklerime sığmayan filmleri yazdığım bir bölüme geliyoruz şimdi. Bu filmler de yine çok eğlendiğim ama asıl listeye koyamadığım filmler. Verdiğim puanlarla birlikte Netflix’ten göz atabilirsiniz.

1. As Good As It Gets (1997) ⭐️⭐️⭐️
2. The Fundamentals of Caring (2016) ⭐️⭐️⭐️1/2
3. Mean Girls (2004) ⭐️⭐️⭐️1/2
4. School of Rock (2003) ⭐️⭐️1/2
5. Birthmarked (2018) ⭐️⭐️1/2

5’er 5’er Bölüm 1 | Eğlenceli ve Kaliteli Chill Filmler Listesi: Netflix

Aylin Şahin’in Diğer Yazıları İçin Tıklayın.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...