Anasayfa Listeler Harry Potter Sevenler Buraya: Sizler İçin Liste Hazırladık

Harry Potter Sevenler Buraya: Sizler İçin Liste Hazırladık

Yazar: Defne Hasdemir

Harry Potter Sevenler Buraya: Sizler İçin Liste Hazırladık

Her yaş grubunun sevdiği, maraton halinde tüm seriyi tekrar tekrar izlediği, geniş kitlelerin hayranlık duyduğu Harry Potter artık Netflix’te olmayacak. Geçtiğimiz günlerde Netflix, Harry Potter serisinin artık platformda yer almayacağını duyurdu. Bu eminim ki sevenleri için engel değildir ancak biz yine de platformda bulunan ve sevebileceğiniz içerikleri bir araya topladık. Listemiz karışıktır, bir sıralama yapmadık. Bu listeye girmesi gereken filmler olacağını düşünüyorsanız bizimle paylaşmayı unutmayın .

1. LORD OF THE RINGS

Hiç şüphesiz bu listede olması en şaşırtmayan seri bu olmuştur. İki serinin de hayranları hangisi daha iyi diye yıllardır savaş verse de bize kalırsa ikisi zirveyi paylaşıyor.

Seri üç filmden oluşmakta; Yüzük Kardeşliği, İki Kule ve Kralın Dönüşü. Tüm evrenin en güçlüsü olarak bilinen yüzük, üretiminden yıllar sonra ortaya çıkıyor. İstenmeyen kişilerin eline geçilmesi dahlinde bir son olacağı için yüzüğün yok edilmesi gerekmekte. Filmin kahramanı ve yoldaşları da bu amaç için yola çıkıyor. Yol boyunca türlü engeller ve yüzüğün gücüyle baş etmeleri gerekmekte. Heyecanı yüksek, fantastik bir dünya vaat ediyor.

IMDB: 8,8/10

2. WEDNESDAY

Son zamanların en sevilen Netflix işi diyebiliriz. Tim Burton hayranı olarak beğenerek izlesem bile abartıldığı kadar iyi olduğunu düşünmüyorum. Buna rağmen okul ortamı ve fantastik, büyülü atmosferiyle Harry Potter sevenlerine hitap etmekte.

Henüz bir sezon yayınlanan dizi 6 bölümden oluşuyor. Addams ailesini anlatan dizi, karamsar havasıyla eğlenceli bir atmosferi yakalayabilmişti. Wednesday karakterinin yeni okula başlaması ve lanetin onu bulmasını konu alır. Etrafındaki insanlara başta soğuk yaklaşsa bile zamanla gelişen dostlukları iç ısıtıyor. Lanetle baş ederken gizem oldukça yüksek tempoda gitmekte. Canavarın kim olduğuna dair her bölüm değişen şüphe ritmi havada tutuyordu. Daha detaylı okumak için yazımıza göz atabilirsiniz.

Wednesday: Tim Burton’dan Karanlık Bir Komedi

IMDB: 8,2/10

3. THE UMBRELLA ACADEMY

Yine Netflix Orijinal serisinden bir dizi. Aile havasını ve fantastik, büyülü ortamı Harry Potter ile benzerlik gösterebilir. Harry Potter gibi birliği ve herkrsin katkısıyla zorluklarla baş etmeleri yine benzerliklerden bir tanesiydi.

Şu an için 3 sezonu yayında olan dizinin final sezonu da bu yıl yayınlanacağı söylendi. Dizi hiçbir belirtisi olmadan aniden doğum yapan 43 kadının çocuklarını konu alır. Bir adam bu bebeklerden 7 tanesine ulaşır ve onları evlat edinir. Açtığı okulda onları çocukluklarından itibaren eğitir. Her birinin farklı bir özel yeteneği vardır ve bu konulardan eğitim alırlar. Yıllar sonra babalarının ölümüyle tekrar buluşan kardeşler olayları çözmeye karar verir. Kardeşlik bağları, olayları çözmek için kullanılan yöntemler, eğitim biçimleri ve daha nicesi Harry Potter evrenine benzemekte. Bizce şans veririseniz pişmanlık duymazsınız. Daha detaylı inceleme için yazımıza göz atmayı unutmayın.

The Umbrella Academy 3. Sezon: Dünyayı Kurtarıyoruz Yeniden

The Umbrella Academy: Sezon 2 Değerlendirmesi

Ne İzlesek: The Umbrella Academy

IMDB: 7,9/10

4. THE SCHOOL FOR GOOD AND EVIL

2022’nin son aylarında Netflix’te yayınlanan film alışılagelenden farklı bir bakış açısıyla masallara odaklanmış bir yapımdır. Kendini keşfetmeye, yeniden tanımaya odaklanan, okuldaki maceralarıyla fantastik bir ütopyanın kapılarını aralayan bir iş.

İki çok yakın kız arkadaşın köylerinden alınıp masalların yazıldığı İyilik ve Kötülük Okuluna götürülmesiyle başlar her şey. Fakat beklenenin aksine sarışın ve güzel olan kız Kötülük Okuluna, köyünde cadı olarak anılan kız ise İyilik Okuluna bırakılır. Yanlışlık yapıldığını düşünen kızlar bu sorunu düzeltmeye çalışırken kendilerini keşfedip masalları yeniden yazmaya başlarlar.

IMDB: 5,8/10

5. RISE OF THE GUARDIANS

2012 yılında yayınlanan bu film Noel Baba, Diş Perisi, Jack Frost, Paskalya Tavşanı ve Uykucu Sandy’nin kabuslar lordu Kara’ya karşı verdikleri savaşı anlatır. Harry Potter’a kıyasla daha animasyon olsa da bu kategoriyi sevenlere hitap edebileceğini düşünüyorum.

Nasıl Jack Frost olduğunu bilmeyen Jack Frost benliğini bulmaya çalışır. Yani bu filmde de aslında kendini tanıma ve arama yolculuğu vardır. Bu sırada çocukları ve dünyayı ele geçirmeye çalışan Kara onlara oyunlar oynar. Kara’yı alt edebilmeleri Jack’e bağlıdır. İkili savaşlar yönüyle Harry Potter ile benzerliği oldukça fazla.

IMDB: 7,2/10

6. TROLL HUNTERS: TALES OF ARCADIA

Animasyon dizi serisi olan Arcadia Hikayeleri ilk 2016’da yayınlanmaya başladı. Usta büyücü Merlin’in dünyayı kötü Trollerden korumak için yaptığı bir tılsımı ve o tılsıma sahip olan arkadaş grubunun hikayelerini anlatan bu dizi toplam üç ayrı dizi serisinden oluşmaktadır. Konu bakımından aslında Lord Of The Rings ile daha fazla benzerlik içerdiğini söyleyebilirim. Yine de Harry Potter sevenlerin zevk alabileceğini düşünüyorum.

Serinin ilk dizisi Troll Hunters üç sezon sürmüştür. Ardından 2018 yılında yayınlanmaya başlayan 3 Altında: Arcadia hikayeleri iki sezon sürmüştür. Serinin son dizisi Büyücüler: Arcadia Hikayeleri 2020’de bir sezon olarak yayınlanmıştır.

IMDB: 8,4/10

IMDB: 7,7/10

IMDB: 8,0/10

7. THE PROTECTOR:

Harry Potter’a bazı yönleriyle benzeyen bir diğer yapım ise Netflix’in ilk Türk yapımı olan Hakan Muhafız (The Protector). Kapalı çarşıda antika dükkanı işleten Hakan isimli bir gencin aslında sıradan biri olmadığını öğrenmesi ve İstanbul’u ölümsüzlere karşı koruması gerektiği gerçeğiyle yüzleşmesiyle başlayan dizi toplamda 4 sezon ve 32 bölümden oluşuyor.

Hakan Muhafız ve Harry Potter arasında birtakım benzerlikler mevcut. Dolayısıyla Harry Potter’a benzeyen işleri sevenler Hakan Muhafız’ı da beğenebilirler. Benzerliklerden ilki Hakan’ın aile hikayesi ile Harry Potter’ınki. Dizide Muhafızların ve tüm insanların düşmanı olan Ölümsüzlerden biri Hakan daha bebekken evlerine gelip Hakan’ın annesini ve babasını öldürüyor. O olaydan Hakan sağ çıkıyor yıllar sonra da babasının ve annesinin ölümsüzlerle olan savaşını kendisi devam ettiriyor. Hatta tıpkı Harry Potter’daki gibi geçmişte Hakan’ın anne ve babasıyla birlikte İstanbul’u koruma görevini üstlenen Sadıklardan bazıları Hakan’a, hatırlamadığı ailesini anlatıp ona zaman zaman yol gösteriyorlar.

Dizinin Harry Potter ile bir diğer benzerliği ise Harry Potter’daki hortkuluklar ile benzerlik gösteren tılsımlı objelerin hikayede önemli bir yere sahip olması. Bu objeler İstanbul’un Muhafızı olan Hakan’ın güçlerini kullanabilmesi ve ölümsüzlerle savaşabilmesi için gereken 3 eşyadır ve dizide bu eşyalardan ilk olarak Fatih Sultan Mehmet rüyasında görerek haberdar olmuştur. Bunlardan ilki tılsımlı gömlektir, Hakan tılsımlı gömleği giydiğinde gömlek ortadan kaybolup Hakan’ın göğsünde bir sembole dönüşür ve o sembolle birlikte Hakan’ı korur. İkinci eşya erdem yüzüğüdür, yüzük bir ölümsüzle temas edildiğinde parlar ve Muhafız’ın ölümsüzleri tespit etmesini sağlar. Son tılsımlı eşya ise hançerdir ve Muhafız’ın ölümsüzleri öldürebileceği tek silahtır. Bu eşyalar, Sadık olanlar grubu ile birlikte Hakan’ın Ölümsüzlerle mücadelesinde etkili oluyor.

 IMDB: 6,5/10

Bizim listemiz bu şekilde. Sizin de eklemek istedikleriniz varsa bizimle paylaşmayı unutmayın. Eğer buna benzer listeler gelmesini istiyorsanız sosyal medya hesaplarımızdan bizimle paylaşabilirsiniz. Başka bir yazıda görüşmek üzere.

Harry Potter Sevenler Buraya: Sizler İçin Liste Hazırladık

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...