Anasayfa İncelemelerDizi İncelemeleri Ne İzlesek: The Umbrella Academy

Ne İzlesek: The Umbrella Academy

Yazar: Liva Deren Dağdeviren

Ne İzlesek: The Umbrella Academy

Onlarca fantastik dizi ve süper kahraman dizilerinin arasından sıyrılıp özgünlüğünü ortaya koymuş, izledikçe daha çok izlemek isteyeceğiniz bu Netflix yapımı dizi Gerard Way ve Gabriel Ba’ın aynı adlı çizgi romanında ekranlara uyarlanmış. Türdeşlerinin önüne geçmesini sağlayan özellikleri ise “Kıyamet yaklaşıyor hadi Dünya’yı kurtaralım!” konusunun ötesinde aile, dostluk, güven, sevgi kavramlarını doğru dozda, doğru şekilde işlemesi ve tek bir dizi içinde ayrı ayrı noktalara odaklanıp hepsinden ayrı zevk almamızı sağlaması.

Hikayemiz 1 Ekim 1989 yılında 43 çocuğun esrarengiz bir şekilde doğmasıyla başlıyor. Zengin bir bilim adamı olan Sir Reginald Hargreeves çocuklardan 7 tanesini evlat ediniyor ve bir nevi onları kahraman olmaları için eğitiyor. 1’den 7’ye kadar numaralanmış bu çocukların hepsi aslında harika birer tipleme. Gelin onlardan da kısaca bahsedelim:

1 Numara, Luther Hargreeves, tüm kardeşlerinin babalarının otoritesinden sıkılıp evi terk etmelerine rağmen kalan, babasına sürekli itaat etmiş ve onun görev emri üzerine yıllardır ayda yaşayan çok kaslı ve güçlü bir adam.

2 Numara, Diego Hargreeves, efsane bıçak kullanma yeteneğine sahip bir dövüş ustası. Güçlü görünme takıntısı var ve genel olarak duygulardan uzak durma eğiliminde.

3 Numara, Allison Hargreeves, “Bir söylenti duydum…” diyerek istediği kişiye istediğini yaptırabilen bir kadın. Bu gücü sayesinde kariyerinde çok iyi yerlere gelmiş ama annelikte ve insanlarla iletişimde başarısız olmuş.

4 Numara, Klaus Hargreeves, ölülerle konuşabilen bir uyuşturucu bağımlısı. Hiçbir zaman ayık kalamadığı için gücünün sınırlarının farkında değil.

5 Numara, grubun hem en yaşlısı hem de en genci. Nedeni ise ışınlanma yeteneğinin olması ve bunu ileri seviyeye taşıyıp zamanda sıçrama yapması ancak hesaplamalarındaki bir hata yüzünden uzun yıllar geri dönememiş.

6 Numara, Ben Hargreeves, ailenin maalesef ki genç yaşta ölmüş üyesi fakat Klaus’un yeteneği sayesinde neredeyse tüm dizi boyunca bizimle. İçinden canavar kollarına benzer şeyler çıkarıyor.

7 Numara, Vanya Hargreeves, ailenin küçüklükten beri dışlanmış üyesi. Muhteşem keman çalmak dışında bir yeteneği yok gibi duruyor.

Olaylar, kardeşlerin babalarının cenazesi için tekrar bir araya geldiklerinde 5 Numara’nın uzun yıllar sonra aniden çocuk bedeniyle geri dönmesi ile başlıyor. Gelecekten gelen 5 Numara ise yanında kötü bir haber getirmiş: Dünya’nın sonu yaklaşıyor! Bundan sonra ekibimize kıyametin sebebini bulmak ve onu durdurmak düşüyor. Tabii diziyi özgün yapan kısım bu sıradan konu çerçevesinde kalmaması. Bir yandan kıyametle mücadele ederken diğer yandan da hem Hazel ve Cha-Cha adlı iki ajanın 5 Numara’yı yakalamaya çalışmasını ,ki bu ikili için ayrı bir dizi bile çekilebilir, hem de kardeşlerin her birinin hayatlarındaki ayrı hikayeleri izlememiz diziyi aşırı etkileyici ve sürükleyici yapıyor.

Dizide geçmişten ve gelecekten gösterilen kesitler ile daha da derinleşen konu ilk sezonun şaşırtıcı finaliyle bile sonlanmıyor ve ikinci sezonu izlemek için bizlere can attırıyor. Her an karşımıza çıkabilecek beklenmedik detaylarla daha da güzelleşen dizi hiçbir zaman çekiciliğini ve enerjisini kaybetmiyor. Bu harika dizinin yeni sezonu henüz resmi olarak duyurulmasa da Hargreeves kardeşlerin mücadelelerini tekrar görmeyi umuyorur ve merakla bekliyoruz.

Ne İzlesek: The Umbrella Academy

Liva Deren Dağdeviren’in Diğer Yazıları İçin Tıklayın.

Bunlar da ilginizi çekebilir

1 Yorum:

Avatar
Alper 25/10/2020 - 17:53

Güzel bir inceleme olmuş keyifle izleyeceğim

Yanıtla

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...