Anasayfa İncelemelerFilm İncelemeleri Günler: Sabrınızın Sınanacağı Bir Film (Filmekimi Özel)

Günler: Sabrınızın Sınanacağı Bir Film (Filmekimi Özel)

Yazar: Merve Özbek

Günler: Sabrınızın Sınanacağı Bir Film (Filmekimi Özel)

9-20 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek olan İstanbul film festivali dün başladı. Hem online hem de salonlarda gösterimde olacak kırk filmden biri Tsai Ming-liang’ın yönetmenliğini yaptığı Günler filmi. Film iki ana karakter, Non ve Kang’ın etrafında dönüyor. Günler filmi seyirciye herhangi bir senaryo vaat etmiyor, bu iki karakterin sıradan, sıkıcı günlerini izliyoruz. Non ve Kang’ı bazen salatalık soyarken, uyurken, banyo yaparken, ya da sadece yağmuru izlerken gördüğümüz filmde bu sahnelerin bir de uzun olması seyircinin gerçekten sabrını sınıyor.

Akan bir filmden çok fotoğraf kareleri izlediğimiz film bu iki karakterin günlerini uzun uzun, hiçbir ayrıntıyı atlamadan size sunuyor. Filmde bu iki karakterin herhangi bir bağı da yok. Kang ve Non bir araya gelene kadar iki karakterin de ayrı ayrı günlerini izliyoruz. Bu iki karakter yalnızca bir sahne için bir araya geliyor, filmin o anından sonra yine Kang ve Non’u ayrı ayrı izliyoruz. Daha çok fotoğraf kareleri sunan film, kullandığı açılar nedeniyle de seyirciye bir stalkermış hissi yaşatıyor. Kullanılan açılar nedeniyle sanki bu iki karakteri gizlice, odanın bir köşesinde izliyormuş hissi uyandırıyor. Filmin olay örgüsü, senaryosu, aksiyonu yok; yalnızca bu iki insanın günlerine seyirci oluyoruz. Üstelik gün içinde yaptıkları işlerin detaylı, uzunca gösterilmesi de seyirciyi salondan çıkması için zorluyor.

Filmde altyazı, ses ve müzik kullanımı da yok, sokağın ya da doğanın seslerini dinlediğimiz filmde hiç müzik duymuyoruz ta ki bu iki ana karakterimiz karşılaşana kadar. Non ve Kang bir araya gelip birlikte olduktan sonra Kang, Non’a bir müzik kutusu hediye ediyor. O an, filmde müzik duyduğumuz ilk an oluyor. O sahneye kadar filme dair herhangi bir duygu besleyemiyorsunuz ancak Kang’ın Non’a o müzik kutusunu hediye etmesi sizde hoş duygular bırakıyor. Aynı müzik kutusunun final sahnesinde de kullanılması film biterken size unutamayacağınız şekilde veda ediyor. Bunun dışında film ya da bu iki karakter adına hiçbir şey hissedemiyorsunuz.

Günler: Sabrınızın Sınanacağı Bir Film (Filmekimi Özel)

Merve Özbek’in Diğer Yazıları İçin Tıklayın.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...