Anasayfa İncelemelerFilm İncelemeleri Forest: I See You Everywhere – 7 Öykülü Film (İKSV Özel)

Forest: I See You Everywhere – 7 Öykülü Film (İKSV Özel)

Yazar: Batuhan Kılınç

Forest: I See You Everywhere – 7 Öykülü Film (İKSV Özel)

Bir gecede yaşanan yedi farklı hikâyeyi anlatan bir film olan Forest: I See You Everywhere, dünya prömiyerini yaptığı 2021 Berlin Film Festivali’nde oyuncu kadrosundaki Lilla Kizlinger’e “En İyi Yardımcı Oyuncu” ödülünü kazandırdı.

Film adeta yedi kısa filmden oluşuyor. Yedi hikâyenin konusu da birbirinden farklı ve bir hikâyede olanlar diğer hikâyeyi ya da diğer hikayelerdeki karakterlerin gelişimlerini etkilemiyor. Her hikâyede iki üç karakter arasında geçen diyalogları, tek temel mekânda izliyoruz ve her hikâyenin kendine has kaotik bir havası var. Sahnelerin tümü el kamerası ile çekilmiş. Kamera asla sabit kalmıyor, sürekli bir hareket halinde olması da hikayelerin gerilim kısımlarını besliyor.

Hikayelerin hepsi evde geçiyor. Öncelikle birden bir eve giriyoruz. İlk başta her şey normal insanlar evde ne yaparsa onu yapıyorlar. Daha sonra konuşmaya başlıyorlar ve o noktada biraz ilginizi çekmeye başlıyor ancak yine de sizi çok sarsan bir şey olmuyor. Sadece diyaloglara şahit oluyoruz. Diyalog sürerken bir doruk noktasına ulaşıyoruz ve bu noktada o evin normal bir ev, karakterlerin ise standart insanlar olmadığını görüyoruz. Ufak çaplı şaşırtmalar ve beklenmedik diyalogları ile her hikâye izleyiciyi filmde tutuyor.

Diyalogları bu filmin her şeyi, derdini diyaloglar ile anlatmayı tercih ediyor. Bu kısımda söylemem gerek ki senaryo harika hazırlanmış. Diyaloglar son derece doğal ve etkileyici yazılmış. Peki bu farklı hikayeler neye değiniyor? Dertleri ne? Bu hikayeler inanç, cinsiyet, ölüm, kıskançlık, ayrılık, hastalık, intikam, matem, suçluluk, güven ve din gibi insanların temel ihtiyaç ve deneyimlerini kendine konu ediniyor. Bu konular hakkında bir miktar zor sohbetler ediyor karakterlerimiz. Karakterler konusu temel duygular ve deneyimler olan bu zor sohbetleri ederken birçok duygu durumu içerisine giriyorlar. İşte tam bu noktalarda eldeki kameramız karakterlerin duygularının bir yansıması olan yerlerine yani onların ellerine, yüzlerine ve dizlerine yaklaşıyor. Bu sahnelerde karakterlerin duygularına çok yakından ortak oluyorsunuz.

Macar Sineması’na ait bu eşsiz yapım bana göre oldukça güçlü ve kendini izlettiren bir melodram. Oyunculuklar çok başarılı. Müzik de hikâye atmosferini bozmadan dozunda kullanılmış. Yönetmen oldukça sık anlatılan konuları tek filmde, yedi kısa hikâye şeklinde ve diyalog ağırlıklı olarak bizlere vermiş. Yönetmenin konuları ele alış biçimini ve bizlere anlatırken kullandığı üslubu beğendim. Farklı bir şeyler izlemek isteyen izleyiciler için bu film şüphesiz iyi bir alternatif.

Keyifli seyirler!

Forest: I See You Everywhere – 7 Öykülü Film (İKSV Özel)

Batuhan Kılınç’ın Diğer Yazıları İçin Tıklayın.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...