Anasayfa İncelemelerFilm İncelemeleri Daha: İnsanın Kullandığı İlk Alet Başka Bir İnsandır

Daha: İnsanın Kullandığı İlk Alet Başka Bir İnsandır

Yazar: Batuhan Kılınç

Daha: İnsanın Kullandığı İlk Alet Başka Bir İnsandır

Hakan Günday’ın aynı isimli romanından uyarlanan film, aynı zamanda Onur Saylak’ın da yönetmenlik koltuğuna oturduğu ilk film. Hikayenin ana karakterlerini Ahmet Mümtaz Taylan ve Hayat Van Eck canlandırıyor. Film Kandıra adında kurmaca bir deniz kıyısı kasabasında, insan kaçakçılığı yapan Ahad’ı ve oğlu Gaza’nın hayatını gözler önüne seriyor.

Başarılı oyunculuklar sayesinde hikayeden alınan estetik tat DAHA da katlanıyor. Özellikle Gaza karakterinin hayalleri, maruz kaldıkları ve kendisinin yanında babasıyla olan savaşı iyi oyunculukla birlikte etkileyici kılınmış. Kitabı okuyanların mutlaka göz atmaları gereken bir film. Eğer ki önceliği filme verirseniz de ilk fırsatta kitabı alıp okumak isteyeceksiniz.

İnsan kaçakçılığı işinde babasına çıraklık yapan Gaza, havalandırmayı açmayı unuttuğu için bir çocuk ölür. Buna sebep olduğu için kendini kabul etmekte zorlanan Gaza, babasının baskıları ve İstanbul’daki kazandığı liseye gitmemesi için gösterdiği çabayla zor zamanlardan geçmektedir. Ahad ise kendi tecrübe ettiği hayatı oğluna anlatmak, oğlunu (çırağını) elden kaçırmak istememek ve bir parçası olduğu sisteminin düzenini sağlamak için ne gerekiyorsa yapmaktadır.

Kaçakçılığın neredeyse son aşaması olan deniz taşımacılığını üstelenen Harmin ve Dordor kardeşler de Gaza’nın kendini kötü hissettiğinde sığınacağı iki koca kolonlu liman gibidirler. Taşınan insanlar yol boyunca gerçekleşen birkaç eksikle olabilecek en hızlı şekilde gidip gelirken grubun birinde Ahra adında Arap bir kız Gaza’nın ilgisini çeker. Bir süre sonra babasının işin sürekliliği için Ahra’yı bir jandarma görevlisiyle birlikte olmaya zorlamasına şahit olan Gaza, büyük bir değişim geçirir. Şöyle diyor Gaza kitapta var olan ve biraz değişikliğe uğramış cümleleri ile “Bizler, hepimiz, hayatta kalanların çocuklarıyız. Savaşlar, depremler, kuraklıklar, katliamlar, salgınlar, işgaller, kavgalar ve felaketlerden sağ çıkmış olanların çocuklarıyız. Dolandırıcıların, hırsızların, katillerin, yalancıların, muhbirlerin ve hainlerin çocukları… Bugün hayattaysak eğer, soy ağacımızdan biri ‘Ya o, ya ben’ dediği için. Ve bizler, hepimiz şu konuda anlaşmıştık aslında: Eğer bir insan herhangi bir işe yaramıyorsa, hiçbir değeri yoktur.”

Gaza, Türkçe’de “daha”dan başka kelimeye bilmeyen ve sürekli daha ekmek, daha su isteyen kaçaklarla ne yapacak? DAHA ve AHAD kelimeleri arasındaki sırrı çözebilecek mi? Merak edenleri bu güzel film ve kitap ile yalnız bırakıyorum.

Daha: İnsanın Kullandığı İlk Alet Başka Bir İnsandır

Batuhan Kılınç’ın Diğer Yazıları İçin Tıklayınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...