Anasayfa İncelemelerDizi İncelemeleri WandaVision Bölüm 3 Değerlendirmesi

WandaVision Bölüm 3 Değerlendirmesi

Yazar: Ahsen Aktaş

WandaVision Bölüm 3 Değerlendirmesi

70ler temasına geçiş yaptığımız bu bölümde Wanda’nın hamileliği ve gerçekleşen olayları izliyoruz. Heyecanın, gizemin dozunun daha da arttığı S.W.O.R.D.’un, Westview’un ve komşularının gerçekte neler olduğunu çözmeye bir adım daha yaklaşıyoruz.

Wanda’nın ikinci bölüm sonunda hamile kalmasıyla House of M havasına daha da girdiğimiz dizide bölüm boyunca Wanda’nın hamilelik sürecinin takipçisi oluyoruz. Değişen temayla yapılan giriş kısmında mutlu, çocuk bekleyen klasik bir Amerikan çifti olarak gördüğümüz Wanda ve Vision bölümün ilerleyen dakikalarında da aynı enerjiyi tutturuyor.

Heyecanı arttıran ilk sahne ise Vision’ın yaşanan gerçekliği sorguladığı anda Wanda’nın gerçekliği değiştirişi oluyor. Bir şeylerden şüphelenmeye başlayan Vision’ın endişesini paylaşmasıyla Wanda’nın bir göz kırpışının yaşanması peş peşe oluyor. Sadece göz kırpışıyla istediği her şeyi yapabilen bir cadı… Wanda’nın güçleriyle ilgili söylenecek bir şey bırakmıyor.

Bölümde easter egg kullanımı öncekiler gibi yine güzel yerde yapılmış ve easter egg ile heyecan diri tutuluyor.

Her şeyden bunalmış, araya ihtiyacı olan bir annenin anlatıldığı reklamda karşımıza çıkan Hydra Soak bu bölümün ilk easter eggi. Reklamla ilgili en güzel şey diyaloglar çünkü tam olarak Wanda’nın içinde bulunduğu durumu ve yapmak istediği şeyi anlatıyor:

-Bir molaya mı ihtiyacınız var?

+Aklımı okudunuz.

-Benimle gelin. Tamamen sana ait bir dünyaya kaç. Problemlerinin uçup gideceği. Kaçmak istediğin ama bir yere gitmek istemediğin zaman. Hydra Soak. İçindeki tanrıçayı bul!

Bölüm boyunca en keyif veren anlardan olan Wanda’nın doğum sahnesi çok eğlenceliydi. Doğumun eğlenceli değil acı verici bir eylem olduğunu göz önüne alırsak gayet komik yazılmış. Daha keyifli olan kısmı ise ilk çocuğunun doğumunu kaçıran Vision’ın ikinci çocuğu doğarken Wanda ile birlikte olmaları ve tepkileriydi. İlk çocuğun doğumundan sonra “İkinci nerede?” diye düşünürken gayet tatlı ebeveyn anı yaşadıkları sırada ikinci çocuğun da doğmasıyla endişem yersiz olmuş oldu.

İkinci bölümde tanıştığımız Afro-Amerikan komşuları olan Geraldine bu bölümün kilit isimlerinden biri oluyor. Wanda’nın doğumuna yardım etmesi ve aralarında geçen diyalogdan sonra yaşananlar dizinin aslında Wanda’nın gerçekten kontrol ettiği bir yerde yaşandığını gösteriyor. İkizler doğduktan sonra Wanda ve Geraldine arasında yaşanan konuşmada Ultron adının geçmesi, Geraldine’in S.W.O.R.D. kolyesi takması onu Westview adlı yerden Wanda tarafından uzaklaştırılmasına sebep oluyor. Bu da bize aslında Wanda’nın gerçekten bir yeri kontrol ettiğini gösteriyor. Benim kafam biraz karışıktı. Acaba Wanda’nın zihninin içinde miyiz yoksa yarattığı bir gerçekliğin içinde miyiz sorusunu bölümleri izlerken sordum kendime ve üçüncü bölümün sonunda cevabımızı aldık.

Geraldine’den bahsetmişken kendisi Captain Marvel filminde Carol Danvers’ın yakın arkadaşı Maria Rambeau’nun kızı Monica Rambeau. Kendisi karşımıza S.W.O.R.D. ajanı olarak çıkıyor.

Wanda içeride Geraldine ile konuşurken dışarda Vision’ın Agness ve Berd ile yaşadığı garip konuşma da gerilimi, gizemi ve heyecanı arttıran bir diğer sahne oluyor.

Kevin Feige’in MCU için boş iş yapmayacağından önceki yazımda bahsetmiştim. Bu diziye yapılan kötü yorumların üçüncü bölümle fos çıkışını izlemek gerçekten keyif verici. Daha keyif verici olansa dizinin kendisi. İyi seyirler.

WandaVision Bölüm 3 Değerlendirmesi

Ahsen Aktaş’ın Diğer Yazıları İçin Tıklayın.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...