Anasayfa İncelemelerDizi İncelemeleri Riverdale: Katil Doğuran Kasaba (Sezon 5’e İlk Bakış)

Riverdale: Katil Doğuran Kasaba (Sezon 5’e İlk Bakış)

Yazar: Eslem Saraçoğlu

Riverdale: Katil Doğuran Kasaba (Sezon 5’e İlk Bakış)

Amerikalı bir çizgi roman yayınevi olan Archie Comics’in karakterlerinden uyarlanan Riverdale dizisi hız kesmeden yeni sezonla yayın hayatına devam ediyor.

2017 yılında ilk fragmanı gördüğümüzde klasik bir lise dizisi olacağını varsaydığımız Riverdale akıl almaz olaylarıyla her sezon bizi şaşırttı. Özellikle İspanyol yapımı Elite dizisi gibi gençlik-polisiye harmanını sevenlere göre Riverdale biçilmiş bir kaftan diyebilirim.

Dizinin başarısının arkasında yatan temel neden bence karakter değişimlerinin tam anlamıyla izleyiciye sunuluyor olması. Bu zaten The CW yapımlarının çoğunda gördüğümüz bir özellik. Mesela bazı yapımlarda karakterin verdiği radikal bir kararı çok saçma ve uyumsuz buluruz, böyle bir insan değil, senaristler ne yaptığını bilmiyor deriz. Bu aslında o karakterin verdiği karara neden olan süreci bizim göremeyişimizden kaynaklanır. Çünkü insanlar yaşadıkları şeyler sonucunda değişirler, yeri geldiğinde farklı kararlar alırlar. Biz o kararı verdiren nedeni görmezsek senaryoya olan inancımız azalır. Riverdale’de bu değişimler çok güzel verilmiş bu nedenle de dizi kendini izlettiriyor.

Dizi ekran hayatına Jason Blossom adında popüler bir lise öğrencisinin nehirde boğulmasıyla başlamıştı. Bu olaydan sonra da ölümlerin ardı arkası kesilmemişti zaten. Kırmızıya çalan turuncu saçlarıyla Archie Andrews, New York’tan Riverdale’e taşınan güç sahibi Lodge ailesi, zor bir hayat geçiren Jughead Jones ve serpents ekibi, en normal olduğunu düşündüğümüz Cooper’lar ile 4 sezon boyunca hiç tahmin edemediğimiz gerçeklerle dolu bir katil avındaydık.

Geçtiğimiz sezon ilk bölüm cenaze ile başlamıştı ve beklediğimizden daha sakin bir başlangıç olmuştu. Hatta ilk bölümü gördükten sonra bütün sezon olaysız geçecek gibi düşünmüştüm ama Riverdale öyle bir kasaba ki bir yerden mutlaka sorun çıkıyor. 4. sezonda babasının beklenmedik ölümü üzerine Archie’nin acısını dışa vuruş şeklini, Veronica’nın anne ve babasına olan nefretinin altında gizli olan sevginin ona neler yaptırdığını, Jughead’in yazarlık uğruna nasıl bir savaşın içerisine girdiğini ve bence en önemlisi bu sezona da yön vereceğini düşündüğüm Betty’nin katil genlerine sahip olduğunu gördük.

Lisedeki son yılları olduğu için duygusal bir boşluğa düşen Betty ve Archie birbirlerine karşı bir şeyler hissettiklerini düşünmüşlerdi ancak uzak durmaya çalıştılar. Daha doğrusu Archie, Betty için bir beste bile yapmışken Jughead’e olan bağlılığı ile Betty, Archie’yi durdurmuştu. Bir zamanlar Archie’ye olan düşkünlüğünü hatırlayınca Betty’den bunu hiç beklemiyordum. 5. sezonda Archie’nin bu dengesiz halleri Veronica ile olan birlikteliğinde bazı çatlaklara yol açacağa benziyor. 4. Sezonda bazı sahnelerin süreyi doldurmak için eklendiğini düşünüyorum. Özellikle bir bölümün tamamını müzikal yapmış olmaları bence Riverdale’e yakışmamıştı. Tabii o bölümü çok eğlenceli bulanlar da yok değildi. Sezon finalinde tam olarak açıklığa kavuşmayan bazı konular vardı, okul müdürü Mr. Honey gerçekten masum muydu? Kasetleri kim ve neden bırakıyordu? Charles’ın olaylardaki rolü tam olarak neydi? Umarım 5. Sezon aradığımız cevapları bize verir ve bütün bölümleri dolu dolu olur.

5. Sezon 1. Bölüm İncelemesi

4. sezonun aksine bu sezon mükemmel bir başlangıç yapmış. Sanki 4. sezon bir çeşit geçiş sezonuydu da asıl sezon şimdi başlıyormuş gibiydi. Öncelikle yeniliklere bakalım; Mr. Honey’nin müdürlükten alınmasıyla kimin yeni müdür olacağını az çok tahmin ediyorduk. Geçen sezon çiftlikte gördüğümüz Mr. Weatherbee yeniden okul müdürü olmuş. Mr. Lodge kısa süreli ölüm korkusunu atlatmışa benziyor, bu sezon yine kasabadaki dengeleri alt üst edecek gibi bir hali var ve özellikle Archie için sıkıntılı bir karakter olabilir. Nedense sürekli Archie’nin karşısına çıkıyor. Geçen sezonun baş belası Bret hapishanede olmasına rağmen hala dizinin bir parçası halinde umarım diğer bölümlerde çok karşımıza çıkmaz.

Son senesi pek de parlak geçmeyen Archie geçtiğimiz sezon üniversite başvurularını kaçırmıştı.

Deniz Harp Okulu’na başvurma fikri ona daha sıcak gelmişti ancak okula alınmak isteyen bir başka aday ile çarpışması gerektiğini öğrendik. Yeni karakterimiz K. O. Kelly, Veronica’nın da bir tanıdığıymış. Kalıcı olacak mısın bilmiyorum ama kasabaya hoş geldin K. O.!

Veronica geçen sezon Archie’nin Betty için yaptığı besteyi buluyor ve Archie, Veronica’nın kendisi için yaptığı fedakarlıkların altında ezildiğini fark edip ona her şeyi anlatıyor. Keşke mezuniyet balosunda anlatmasaydın Archie… Açıkcası ben Veronica’nın bu kadar büyük tepki vermesini beklemiyordum. Eğer bu şekilde devam ederse bir daha Veronica & Archie çifti göremeyebiliriz. Archie’nin Betty’ye olan hisleri devam ederse arkadaşlık ilişkilerinde bir sürü değişiklik yaşanabilir. T.T. ve Cheryl çiftinde de bir ayrılık görüyoruz ama yakın zamanda tekrar bir araya gelmenin yolunu bulacaklar gibi hissediyorum.

Charles yine olayların baş rolünde yer alıyor nedense bana çok şüpheli geliyor eğer dizinin sonunda iyi birisi çıkarsa çok şaşıracağım. Ne olursa olsun katil genlerinin onda da olduğunu unutmamak gerek. Kasetlerle ilgili sırları çözmek için Betty ve Jughead film topluluğu gecesine katılıyorlar ve oldukça tuhaf bir ortamla karşılaşıyorlar. Hem bu görüntüler hem de Archie’nin K. O. ile olan boks maçını bir arada vermeleri çok iyi olmuş. Jughead’in varla yok arası kardeşi Jellybean’i ise hiç beklenmedik bir şekilde bu film topluluğu gecesinde görüyoruz. İddia ettiği gibi haberi olmadan mı gitti yoksa o da bu işlere bir şekilde bulaştı mı bilinmez ama bu sezon daha çok Jellybean göreceğiz gibi duruyor.

Umarım harika bölümler bizi bekliyordur, sezon sonunda görüşmek üzere.

Riverdale: Katil Doğuran Kasaba (Sezon 5’e İlk Bakış)

Eslem Saraçoğlu’nun Diğer Yazıları İçin Tıklayın.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...