Anasayfa İncelemelerFilm İncelemeleri Talon Falls: Teksas’ta Kanlı Cadılar Bayramı Gecesi

Talon Falls: Teksas’ta Kanlı Cadılar Bayramı Gecesi

Yazar: Tuğçe Ulutuğ

Talon Falls: Teksas’ta Kanlı Cadılar Bayramı Gecesi

Gecenizi heyecanlandıracak bir film ararken, Talon Falls’u gördünüz. Ya da yeni bir ‘Cadılar Bayramı’ temalı korku filmi arıyordunuz, bu yazıyla karşılaştınız. Hoş geldiniz.

Talon Falls, dört kişilik bir arkadaş grubunun, çıktıkları yolculukta bir korku evine girmeleriyle yaşadıkları dehşet ve vahşeti anlatan gore tarzı bir korku filmi. Cadılar Bayramı temalı korku filmlerine David Gordon Green’in ‘Halloween’ filmlerinden başlayanlar için bu film oldukça ‘düz’ gelecektir, baştan uyarayım.

Filmin başında olayların nereye gittiğini çok net görebiliyorsunuz. Zaten bir ‘flashback’ filmi olduğu için, sonunu en başından görüyoruz. Önemli olan yolun sonu değil, yolculuğun keyfi diyerek izlemeye devam edecekler için detaylara giriyorum.

İlk çift; grubun mantıklısı Lyndsey (Morgan Wiggins) ve onu pek dikkate almayan sevgilisi Sean (Ryan Rudolph). Diğer çift; eğlence arayan Ryder ve ona ilgi duyan ‘maço’ Lance.

Goreville’e yolculukları sırasında, tabii ki önce birilerinin lavaboyu kullanması gerekiyor ve bir ‘benzinlikte’ mola veriyorlar. Bu benzinlikleri bilirsiniz. Korku filmlerinin kırılım mekanı. İçerideki karakter, direkt hikayenin gidişatını belirler. Ya yaşlı ve “Gitmeyin, orası tehlikeli.” diye uyaran bir yardımsever, ya da biraz ‘deli’ ve bu korkutucu yolun destekleyicisi bir genç.

Kahramanlarımız benzinlikte genç adamla ve Teksas’ın en ünlü korku evi ‘Talon Falls’ ile tanışıyorlar.

Bu arada burası gerçek bir korku evi, bir gün yolunuz oralara düşerse, umarım düşmez, linkini bırakıyorum: https://www.talonfallsscreampark.com/

Kalabalık bir festival alanına geldiklerinde macera başlıyor. Film ilerledikçe filmin korku sahneleri daha yoğun ve snuff filmler gibi daha işkence porno deneyimine yaklaşıyor. Hostel veya Testere serilerini sevenler, bu filmde de sevecekleri sahneler izleyecekler. Gördüğüm en iç gıcıklandıran diz işkence sahnesi buradaydı mesela. Diz parçalama aparatı, özellikle dizinde sorunu olanların dizlerine ağrı sokacak…

Kan ve vahşet içeren sahnelerinde bilinçli olarak belli bir noktada kesmelerini sevdim, sürekli acının ve çığlığın aşırı dozuna maruz kalmamamızı sağlamış.

Filmin en sevdiğim şeylerinden biri de maskeler. Kötü karakterlerimize yapılan maskeler oldukça iç gıcıklayıcı ve etkileyiciydi. Makyaj artistleri Leslie Davenport-Moore taşralı, çılgın ve yetenekli bir kadın.

Filmi sorguladığım ve sorgulayacağınızı düşündüğüm 3 başlık var; Işık-sızlık-, sığ karakterler ve derinliksiz hikaye örgüsü. Az ışıklandırma, korku filmlerinde tercih edilse de kullanılan maskeler ve yapılan makyajlar bence daha net görmeye değerdi. Bu filmi hem yazan hem de yöneten Joshua Shreve, bir görüntü yönetmeni. Belki de bunu bilerek izlediğim için daha iyi ve dekora yedirilmiş ışıklandırmalar görmek isterdim.

Aynı zamanda, işkence ve kanlı sahnelerin büyüsüne o kadar odaklanılmış ki, karakterlere neredeyse hiç derinlik eklenmemiş. Bu da aslında yaşadıkları vahşetlere verdikleri tepkilerin çok sığ kalmasına sebep olmuş.

Son olarak, eğer az çok korku filmlerine ilgiliyseniz bilirsiniz, kırsal korku filmlerinde (Texas Chainsaw Massacre, I Spit on Your Grave, Deliverance ve The Hills Have Eyes gibi), genellikle şehirli karakterler, cahil kişiler tarafından avlanır ve bu ‘avlanma’ ilgi çekici ve derinlikli bir hikaye örgüsü içerisinde olur. Talon Falls için aynı derinlikli hikayeden bahsedemeyeceğim. Ayrıca 2017’de video kasetlere kaydedilen işkenceler pek mantıklı değil, en azından CD kullanılabilirmiş…

Özetle, eğleneceğiniz ama çok da etkileyici ve derinlikli bir hikaye aramadığınız korku filmi arayışı içindeyseniz, bu filmi tercih edebilirsiniz. Sığ karakterler ve düz bir hikaye film izlerken sinirinizi bozuyorsa, çok da bulaşmayın derim:)

Mısırları patlatıp filminizi açtıysanız yazıyı burada bitiriyorum.

İyi seyirler!

Talon Falls: Teksas’ta Kanlı Cadılar Bayramı Gecesi

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...