Anasayfa İncelemelerFilm İncelemeleri Nimic ve Nihilizm Üzerine (İnceleme)

Nimic ve Nihilizm Üzerine (İnceleme)

Yazar: Şevval Balcı

Nimic ve Nihilizm Üzerine (İnceleme)

Nimic 12 dakikalık Yorgos Lanthimos imzalı bir kısa film. Lanthimos sinemasının imza niteliği olan absürtlük burada da gözümüze çarpan ilk şey oluyor. Kısa bir filmde anlam arayışı çok alışılagelmiş bir şey olmasa da kör göze parmak misali konu direkt varlığımızın ne anlama geldiğini sorgulatıyor.

Başrolün kim olduğunu kestirmek ilk etapta zor. Açılış sekansı ‘’Baba’’ karakterinin iç dünyasından ufak kesitler sunuyor. Matt Dillon’un diyalogsuz uzun plan sekansları bana Lars von Trier filmlerini hatırlatıyor. Filmde ana karakterin anlam arayışları içerisinde başrolün birden ‘’Nimic’’ karakterine dönüşmesiyle anlıyoruz ki herkes ve her şey değişebilir. Baba karakterinin değişmesiyle, anne ve çocuklar duruma adapte olup değişen kimliği sorgulamıyorlar. Lanthimos bu kısımda izleyiciyi de senaryosuna dahil edip nihilizmi damarlarımıza kadar işletiyor. Bu noktada ufak bir empatiyle her şey hiçlik midir, biz başkaları için ne ifade ediyoruz sorusuna maruz kalıyoruz. Yaşamımızda, bir insanın hayatında yer etmek, baba yada koca rolüyle mümkün olabilir mi? Yumurtayı 4 dakika 15 saniye pişirmek, eşimize çiçek almak hatta çello çalmak bizi eşsiz kılabilir mi?

Nimic kelime anlamı olarak Rumence hiçlik demek. Adından da anlaşılacağı üzere bu hiçliğin filmi.

İnsan belki de hiçtir ve başkaları için hiçbir şey ifade etmeyebilir, bu ailemiz bile olsa. Herkes, herkesin yerini pek tabii alabilir.

Film anlatmak istediğini 12 dakikaya sığdırsa da üzerine uzun metraj çekilebilecek kadar derinlikli bir konu. Lanthimos, bu kafa karışıklığı ve küçük buhranlarımızla bizi baş başa bırakıp istenilen etkiyi yaratmakta oldukça başarılı. Dogtooth etkili bu kısayı epey beğendim 10 üzerinden 7,5 veriyor ve böylesine etkili kısaları izlemek istiyorum.

Nimic ve Nihilizm Üzerine (İnceleme)

Şevval Balcı’nın Diğer Yazıları İçin Tıklayın.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...