Anasayfa İncelemelerFilm İncelemeleri Epicentro: Paralel Aynalardan Dün Bugün ve Olduğumuz An (İKSV Özel)

Epicentro: Paralel Aynalardan Dün Bugün ve Olduğumuz An (İKSV Özel)

Yazar: Zeynep Öz

Epicentro: Paralel Aynalardan Dün Bugün ve Olduğumuz An (İKSV Özel)

 -“Altın Ada” derler buraya. Bizim üzerimize yoktur. Küba dünyalar güzelidir, öyle değil mi? Ütopik bir şey, değil mi?

-“Ütopya” ne demek?

-Tam anlamını bilmiyorum. Küba işte…

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV)’nın Ocak ayı için seçmiş olduğu belgesel film dalında yer alan Epicentro yani Merkez Üssü’nü inceleyeceğiz.

Yönetmenliğini, senaristliğini ve anlatıcılığını Avustralya asıllı yönetmen  Hubert Sauper’in yaptığı film Fransa, Avusturya,  ABD ortak yapımıdır. 28 Ağustos 2020’de vizyona girmiştir.

Epicentro son bir yüz yılda yaşananları baz alsa da 19.Yüzyıldan günümüze kadar şekil değiştirerek gelen sömürgeciliği ve ötekileştirmeyi işliyor.

İspanya’nın Yeni Dünya’ya yaptığı istila ile başlayan, Fidel Castro devrimi, Amerika’nın Küba’ya uyguladığı ambargo, günümüzde yaşanan sınır sorunlarını ele alan film, izleyiciye birden fazla duyguyu yansıtabiliyor.

Küba’nın diğer dünya ülkelerine bir cennet olduğu gerçeği orada yaşayan insanların hala devam eden zorlu mücadelesi aynı metrekare içinde yaşanan bambaşka dünyaları gözler önüne seriyor.

Yirmi birinci yüzyılda maalesef ki devam eden ötekileştirme bir toplumun kendi içinde kenetlenip dışarıdan gelen tüm baskılara direnmesini, diğer toplumlarca adaya bir tatil köyü muamelesi yapılması, döneminde güçlü bir ticaret noktası olması ve göz göre göre her şeylerinin elinden alınması filmi izleyenlerin oturup düşünmesine, gerçekleri sindirmesi konusunda  zamana ihtiyaç duyacağı bir belgesel-film.

Aynı zamanda değinmek istediğim bir diğer nokta filmin müzikleri; girişi harika bir arya ile yapılması, yer yer Latin dünyasının canlı performanslarının katılması, içinde  Freddie Mercury’nin muhteşem sesiyle Bohemian Rhapsody’yi dinlemek olay zincirleri ile müzik seçimlerinin ne kadar birbirini kapsar şekilde olduğunu kanıtlamış oldu.

Çekim mekanları, konu ve anlatıcıların ne kadar özenle seçildiği aşikar olan bu eser izleyiciye farkındalık kazandırıyor. Eğer sizin de modern tarihe, ekonomiye ve siyasete ilginiz varsa izleyebileceğiniz bir film.

Epicentro: Paralel Aynalardan Dün Bugün ve Olduğumuz An (İKSV Özel)

Zeynep Öz’ün Diğer Yazıları İçin Tıklayın.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...