Anasayfa İncelemelerDizi İncelemeleri neXt: Yapay Zeka ve Korku

neXt: Yapay Zeka ve Korku

Yazar: Hatice Gökgül

neXt: Yapay Zeka ve Korku

– Bu İnceleme Spoiler İçermektedir –

Fox’un beklenen yapımı neXt dizisi bugün ilk bölümünü yayınladı. Başrollerinde John Slattery, Fernanda Andrade ve Aaron Moten gibi isimleri bulunduran dizi yapay zekanın bugün geldiği konumu ve yapabileceklerinin ne kadar tehlikeli olduğunu bize gösteriyor.‘’Yapay zekayla birlikte şeytanı çağırıyoruz.’’ Dizinin ilk bölümü Elon Musk’ın bu sözüyle başlıyor. Bu söz bile aslında yapay zekanın neler yaşatabileceğinin bir fragmanı gibi.

Dizinin konusu: neXt adlı bilgisayar programının yaratıcısı, ZAVA adlı teknoloji şirketinin kurucusu ve aynı zamanda ortağı olan Mr. LeBlanc’ın yapay zeka hakkındaki seminerinden kesitlerle diziye giriş yapılıyor. Aynı anda FBI şefi olan Bernard Weiss arabasına binip bir akaryakıt markete gidiyor ve satıcı çocuktan bir harita istiyor. Çok aceleci ve endişeli davranan Weiss satıcı çocuğun ilgisini çekiyor fakat yine de haritayı ona veriyor. Satış anında birkaç aydır bozuk olan güvenlik kameraları çalışmaya başlıyor. Bu duruma şaşıran çocuktan kameraların birden çalışmaya başladığını öğrenen Weiss bir terslik olduğunu anlayıp hemen marketten çıkıyor. Arabasına atlıyor, çalan telefonunu fırlatıp yola koyuluyor. Hızlı bir şekilde giderken karşıdan gelen çiftin arabası yapay zeka tarafından ele geçiriliyor ve kırmızı ışıkta geçerek Weiss’e çarpıyor. Şef yoğun bakıma alınıyor. İşte olaylar burada karışıyor.

Weiss’i öldürmeye çalışan kim ya da ne ve bunu neden yaptı? Bunu araştıracak olan kişi de onun öğrencisi ve kızı gibi gördüğü FBI ajanı Salazar. Salazar, görevinde başarılı ve birçok çalışanı yönten güçlü bir kadın figürü. Evli ve bir çocuk annesi oğlu Ethan içine kapanık ve pek arkadaşı olmayan bir çocuk tek arkadaşı yapay zeka Ilıza.

Şefin kaza geçirdiğini öğrenen Salazar hemen hastaneye gider. Şefi gördükten sonra da olayları açığa kavuşturmak için ofise koşar. Şef  Weiss’in Mr. LeBlanc’a gitmek için yola çıktığını öğrenince onu ofisine çağırır ve ona şefin ölmeden önceki gün çektiği videoyu izletir. Videoda evdeki bilgisayarının, insülin monitörünün ve telefonun hacklendiğini anlatan şef bilgisayar ekranında çıkan kodları da kameraya alır ve LeBlanc’ın konuyla bağlantısı ortaya çıkar. Ekranda kendi yazdığı kodu gören LeBlanc, ajana hemen ZAVA şirketine gitmeleri gerektiğini söyler. Başka bir soruşturmayı yönetmesi gereken ajan pek de gönüllü olmayarak Portland’dan ayrılır.Uçakla ZAVA şirketine varırlar. LeBlanc bir süre önce şirketten ayrılmış ve yerine Ted yani kardeşi geçmiştir. Ted abisiyle karşılaştığında biraz gerilir çünkü LeBlanc’ın sarkastik ve psikopatik yanını etrafındaki herkesi ondan çekinmeye iter. Mr. LeBlanc yazılımı olan neXt’i görmek ister. NeXt adlı bu yapay zeka beynin işleyişini takip edebilir, onu taklit edebilir ve kendini düzeltip kodlarını kendi yazabilirdi.

Onu yazılımın bulunduğu yere götürürler ve kafasındaki olay örgüsünü anlatmaya başlar. Ona göre şefi kendi yazdığı fakat yönetimini terk ettiği yazılımı neXt öldürmüştür. Kardeşi ve yanındakiler bunun saçmalık olduğunu iddia ederler. Fakat o yapay zekayla konuşmak ister. Onunla konuştuğunda etrafındakiler siriden bile iyi nazik ve kibar bir yazılım olduğunu düşünürler ama LeBlanc ısrarcıdır ve neXt’e ‘Melek Şehveti’ adlı kodu girip alt programla kendisini kapatmasını emreder. Herkes paniğe kapılır. Next söyleneni yapar ve kodu açar. Fakat hiçbir şey olmaz çünkü LeBlanc onu test etmek için bu kodu söylemiştir. Herkes onun sadece bir yazılım olduğuna ve katil olamayacağına kanaat getirir çünkü eğer çok zeki bir yazılım olsaydı kodu açmaz kendini kapatma tehlikesini almazdı, LeBlanc hariç.

Kimse ona inanmaz. Doğal olarak ajan da. Ajan tam şirketten ayrılacakken bir telefon alır ve FBI’ın hacklendiğini, aylardır topladığı kanıtların çalındığını öğrenir ve şirkette şüphelendiği kişi Sean Akers adlı çalışanı sorguya alır. Bunu neXt’in yaptığını öğrenir hemen onun bulunduğu bölüme koşar. Bölüm burada bitiyor yani en heyecanlı noktada, her zamanki gibi.

Bölümleri haftalık olarak yayınlanacak dizinin yeni bölümünde neler olacak hep birlikte göreceğiz.

neXt: Yapay Zeka ve Korku

Hatice Gökgül’ün Diğer Yazıları İçin Tıklayınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...