Anasayfa İncelemelerFilm İncelemeleri Nemesis: Bir Zürich Belgeseli (İKSV Özel)

Nemesis: Bir Zürich Belgeseli (İKSV Özel)

Yazar: Batuhan Kılınç

Nemesis: Bir Zürich Belgeseli (İKSV Özel)

Amsterdam Uluslararası Belgesel Film Festivali’nde “En İyi Görüntü Ödülü”, Zürich Film Festivali’nde “En İyi Belgesel Ödülü” alan ve İsviçre’de bir tren garının yıkımını konu alan belgeselin yönetmen koltuğunda Thomas Imbach oturuyor. Bu belgesel temelde, hiç anlamasam da ülkemizde büyük bir izleyicisi olan inşaat görüntülerinden oluşuyor. Yönetmen evinin pencerelerini kendine kamera konumu edinip, elindeki 35 mm lens ile 7 yıl boyunca bir inşaat bölgesini kayda almış. 7 yılda olanları özel bir kurgulamayla birlikte 2 saat içerisinde bize sunuyor yönetmen.

Yönetmen bu yıkım ve yeniden yapım olayına sessizce tanıklık ediyor. Bu tanıklığı fütüristik bir dille gözler önüne seriyor. Hep bir iş makinesi sesi, makine sesi, ses… Bir değişim var, yeni bir şey inşa ediliyor makineler ve insan sesleri arasında. İşçiler yaptıkları bu işe çok inanarak çalışıyor gibi görünüyorlar; bu yıkış ve yeniden yapış onlara mutluluk getirecekmiş gibi. Tüm bunlar bittiğinde her şey güzel olacakmış gibi yaptıkları işe inanarak çalışıyorlar. Yıkımların yakın planda sunumu ve sahneleri geri sarımlarıyla bu belgesel bazı sahneler gerçekten çok lezzetli bir seyir keyfi sağlıyor.

Yönetmenin evi sanırım biraz yukarı katlarda çünkü görüntüler üst açıdan çekilmiş. Bu tanrısal bakış açısıyla olanları izlemek insana kendini tanrı gibi hissettiriyor. Bu yaşayanları izlendiklerinden habersiz bir şekilde dikizlemek ya da başka bir deyişle röntgenlemek insanın bakma dürtüsünü harekete geçiriyor ve ortaya mükemmel bir görme hazzı çıkıyor. Filmdeki müzik kullanımı yerinde ve uygundu bence. Güzel besteler kendilerine yakışan sahnelerde kullanılmış.

Kamerayı bazen bir makineye, bazen bir çalışana, bazen  çalışma alanının yağmur altında kalmasına, bazen aşk yaşayan bir çifte ve bazen de malzemeler arasında dolanan bir tilkiye çeviriyor yönetmen Thomas Imbach. Çağdaş bir anlatı dili ile daha önce eşine rastlamadıkları bir belgesel izlemek isteyenler için iyi bir yapım. Ancak benim gibi uzun süre aynı görüntüleri izlemeyi ya da inşaat işlerini izlemeyi sevmeyen izleyiciler için sonunu getirmesi zor bir yapım olacaktır.  Nitekim benim için de öyle oldu. 2 saat yerine 1.5 saatlik bir belgesel olsa daha çok keyif alırdım gibi geliyor.

Nemesis: Bir Zürich Belgeseli (İKSV Özel)

Batuhan Kılınç’ın Diğer Yazıları İçin Tıklayın.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...