Anasayfa İncelemelerFilm İncelemeleri More Than Two Hours: En Büyük Seri Katil Sosyal Tabularınız (İnceleme)

More Than Two Hours: En Büyük Seri Katil Sosyal Tabularınız (İnceleme)

Yazar: Aylin Şahin

More Than Two Hours: En Büyük Seri Katil Sosyal Tabularınız (İnceleme)

Ali Asgari’nin yazıp yönettiği yalın ve akıcı anlatımıyla Cannes ve Sundance gibi prestijli festivallerde gösterime sunulan İran yapımı “More Than Two Hours” MUBI’nin kısa film seçkisinde karşıma çıktı. Beni o kadar etkiledi ki izler izlemez bu yazıyı yazmaya oturdum.

Bu on dört dakikalık kısa film bizi iki ana karakterinin bir gece boyu süren rahatsız edici yolculuğuna dahil eden sürükleyici, realist ve cüretkar bir sosyal dram. İran’daki ve aslında sadece İran’a özgü olmayan hala çoğunluğu müslümanlardan oluşan, yasaların dini kurallara göre şekillendiği ülkelerde yaşandığını gördüğümüz tabuların karakterlerimizi nasıl etkilediğinin kısa süreli bir eleştirisini izliyoruz.

Saat gece üçte, yaşadığı cinsel ilişki sonucu kadın karakterimizin (Shahrzad Ghasemi) kanaması durmayınca acil yardıma muhtaç şekilde erkek arkadaşı (Taha Mohammadi) tarafından hastaneye getiriliyor. Genç çift hastaneden yardım umarlarken karşılarına çıkan korkunç yasa yüzünden hastaneden tabir-i caizse kovuluyorlar. Evlilik cüzdanları olmadan cinsel ilişkiye girmelerinin yasa dışı olduğu ve kadının tedavisinin yapılamayacağını hastanedeki çalışandan oldukça sert bir dille öğrenerek daha da büyük bir umutsuzluğa kapılıyorlar. Hem ailelerine hem gittikleri her sağlık kurumundaki her çalışana yalan söylemek zorunda kalan çiftimiz doğru söylediklerinde de çalışanlardan bekledikleri desteği görmüyorlar. En son pes ediyorlar ve yüksek bir köprünün ortasında durdukları sırada kadın karakterimizin gözden kaybolduğunu görüyoruz.

Sosyal ve dini tabuların insan sağlığı gibi hayattaki belki de en önemli olarak görülen değerin bile önüne geçtiği bir dünyada yaşamak gerçekten çok zor. Benim bu filmi izlemem on dört dakika sürdü ama bu sorunlar farkındayım ki asırlardır devam ediyor.

Ailesine korktuğu tepkiden dolayı yaşadığı ölümcül kanamayı bile anlatamayan kadınlar toplumsal ve dini baskılara boyun eğip ölmeyi tercih ediyorlar. Ali Asgari bu cümleyi muhteşem bir kısa filme tüm gerçekliğiyle döküyor ve tüm cesaretiyle eleştirisini yapıyor. Umarım hepimiz böyle eleştirel eserlerin üretilmesine gerek kalmayan bir dünyada gözümüzü açabiliriz bir gün. 84/100

More Than Two Hours: En Büyük Seri Katil Sosyal Tabularınız (İnceleme)

Aylin Şahin’in Diğer Yazıları İçin Tıklayın.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...