Anasayfa İncelemelerDizi İncelemeleri See: Karanlıkta Görmek (İnceleme)

See: Karanlıkta Görmek (İnceleme)

Yazar: Liva Deren Dağdeviren

See: Karanlıkta Görmek (İnceleme)

Aranızda benim gibi karizmatik oyuncu Jason Momoa’ya hayran olanlar vardır. Kendisinin başrolüne çok yakıştığı See dizisi geçen yıl bizlerle buluştu. Peaky Blinders’ın yaratıcısı Steven Knight ile I Am Legend, The Hunger Games gibi filmlerin yönetmeni Francis Lawrence’ın imzalarını taşıyan dizi uzak gelecekte geçen ütopik bir bilim kurgu dizisi.

Dizimizin alışılagelmişin dışında bir konusu var: Dünya’nın başına gelen bir felaketten sonra görme yetisini tamamen kaybetmiş insanlığın koklama, duyma, hissetme gibi duyuları fazlaca gelişmiş ve bu sayede birbirleriyle etkileşime geçip hayatta kalabiliyorlar. Kabile hayatını benimsiyorlar ve bu kabilelerden Alkenny’nin şefi Baba Voss’un görebilen ikiz çocukların olmasıyla olaylar başlıyor. Baba Voss’un; ikizleri ele geçirmek isteyen kraliçeden korumaya çalışması, çocukların yıllarca merak ettikleri biyolojik babalarını bulması ve sonrasında yaşananlar da dizinin ana hatları.

Dizide güzel olan nokta kendisini yenileyen Dünya’nın nasıl göründüğünü, nasıl hissettirdiğini bizlere tam anlamıyla yaşatabilmesi. Bu yeni dünyada insanların nasıl hayatta kaldıklarını, yeni yaşama biçimlerini, hiçbir şey göremezken neler yapabileceklerini ve yapamayacaklarını bizlere anlatabilmesi. Bunun yanında kendisini soluksuz izleten savaş sahneleri de mevcut. Hatta Jason Momoa bu sahneler için özel eğitim almış. Dizi hakkında ilginç bir bilgi ise Kanzua Barajı tarafından korunan Alkenny köyünün gerçek hayatta Batı Pensilvanya’da bulunan Allegheny bölgesi ve Kinzua Barajı’nın değiştirilmiş halleri olması.

Bu denli övülen dizinin bir o kadar da eleştirisi var. Eleştirilerin çıkış noktası genelde “Bütün bunlar mantıklı mı?” sorusu oluyor. Görme engelli iki ordunun nasıl savaştığı, görme engelimiz varken gerçekten dizide tasvir edildiği şekilde yaşamanın mümkün olup olmadığı akılları kurcalayan soruların arasında. Buna rağmen mutlaka izlememiz gerekenler listesinde olan bu dizinin pandemi nedeniyle ertelenen yeni sezonunun 2021 sonbaharında bizlerle buluşmasını dört gözle bekliyoruz.

See: Karanlıkta Görmek (İnceleme)

Liva Deren Dağdeviren’in Diğer Yazıları İçin Tıklayın.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...