Anasayfa İncelemelerFilm İncelemeleri Les Choses Qu’on Dit Les Choses Qu’on Fait (İKSV Özel)

Les Choses Qu’on Dit Les Choses Qu’on Fait (İKSV Özel)

Yazar: Ahsen Aktaş

Les Choses Qu’on Dit Les Choses Qu’on Fait (İKSV Özel)

Türkçe’ye Gönül İşleri olarak çevrilmiş tam çevirisi “Söylediğimiz Şeyler Yaptığımız Şeyler” olan 2020 yılı Fransa yapımı filmde yönetmen koltuğunda Emmanuel Mouret bulunuyor. Senaryosu da Emmanuel Mouret’ye ait olan film César Awards’da 13 adaylık ve En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülü (Émilie Dequenne), Fransa Sinema Eleştirmenleri Sendikası tarafından En İyi Fransız Film ödülü ile birlikte toplam 15 adaylıktan 2’sini kazanmış bir aşk filmi olarak karşımıza çıkıyor.

Kadrosunu Camélia Jordama (Daphné), Niels Schneider (Maxime), Vincent Macaigne (François), Émilie Dequenne (Louise), Jenna Thiam (Sandra), Guillame Gouix (Gaspard), Julia Piaton (Victoire)’un oluşturduğu filmde kuzeni François’nın yanına giden Maxime’in François’nın kız arkadaşı Daphné ile geçirdikleri birkaç gün içerisinde yaşadıkları, söyledikleri ve yaptıklarını izliyoruz. Dram, aşk, komedi türlerini barındıran film sizi her açıdan heteroseksüel ilişkilerin başlangıçları ve çıkmazlarıyla buluşturuyor ve bakış açınızı değiştirmenize, ilişki içerisindeki doğru bulmadığınız davranışları kullandığı yumuşak tonlarla size iletmeye çalışıyor.

Filmde Daphné ve Maxime arasında geçen eski ilişkilerini anlattıkları konuşmalar kısa bir sürede bir aşk hikayesine dönüşmesiyle her ne kadar yazıda içine çekecek bir kurgu gibi görünmese de izlerken sizi etkisi altına alıyor. Temposu, çekim açıları ve konuyu çeşitli açılardan ele almasıyla dayatmalar yerine sizlere aşk, arzu ve kurduğunuz planların ne oranda kesiştiğini; insan olarak aradığımız “şey”in arzu olmasına rağmen kadere boyun eğip sonunda seçmemiz gerekeni değil de seçilmesi gerekeni seçtiğimiz düzeni güzel ve akıcı anlatıyor film.

Filmde anlatılmak istenenleri orijinal adıyla veren film için Türkçe’ye çevrilmiş hali olan “Gönül İşleri” oldukça anlam kaybına yol açmış. Orijinal adın uyarlanmış hali değil de tam çeviri halini tercih ediyor olmamın bir diğer örneği de Les choses qu’on dit les choses qu’on fait oldu. Tam çeviri haliyle: Söylediğimiz Şeyler Yaptığımız Şeyler.

Aşk söylediklerimizden çok karşımızdakine geçirdiğimiz duygular ve yaptıklarımızı ifade eder. Altı dolu olmayan, eyleme geçmeyen sözlerle kimseyi kandıramaz sadece “Ben böyle demiştim, seni kandırmadım.” demek için sarf edilen kelimelerle kendimizi rahatlatırız. Söylenenler ve yapılanlar haricinde aşk aynı zamanda arzu ile karıştırılmaması gereken de bir terimdir. Arzu ve aşk çoğu zaman birbirine karıştırılır ne kadar anlamları farklı olsa da. Birine karşı duyulan istek aşk sanılır ve bunun uğruna yaşadığımız her şeyi aşk uğruna yaşadığımızı düşünür hataya düşeriz. Film boyunca Maxime’in Sandra’ya olan arzusunu onunla birlikte aşk sanıyoruz fakat sonunda anlıyoruz ki asıl aşk Maxime ve Daphné arasında olan duygudur. Onlarınki gibi söylemeye gerek duymadan yaşadığınız, hissettiğiniz şeydir aşk.

Maxime ve Daphné aşkına odaklansa da film bir diğer çok güçlü, tek kişilik yaşanan aşk hikayesini de anlatıyor: Émilie Dequenne’e ödül getiren performansıyla Louise’in François’ya olan aşkı. Söyleyemediklerimiz ve uğruna katlandıklarımızın anlatıldığı bu hikâyede ise tek bir kişinin iki kişilik bir ilişkiyi yüklenmeye çalışmasını izliyoruz.

Klişe sonuna rağmen diyaloglar ve oyunculuklar sayesinde merkezine sizi de alan film duyguları size yaşatma konusunda hiçbir sıkıntı yaşamıyor. Drama ve aşk temalı filmleri izlemekten ne kadar haz etmesem de Les choses qu’on dit les choses qu’on fait benim için tam tersi oldu. Fransa’nın doğal güzelliklerine de doyacağınız bu filmi izlerken umarım siz de keyif alırsınız. İyi seyirler dilerim.

Les Choses Qu’on Dit Les Choses Qu’on Fait (İKSV Özel)

Ahsen Aktaş’ın Diğer Yazıları İçin Tıklayın.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...