Anasayfa İncelemelerFilm İncelemeleri Luzzu: Bir Balıkçı Hikayesi (İKSV Özel)

Luzzu: Bir Balıkçı Hikayesi (İKSV Özel)

Yazar: Batuhan Kılınç

Luzzu: Bir Balıkçı Hikayesi (İKSV Özel)

40. İstanbul Film Festivali’nde gösterime giren Luzzu, eşi ve yeni doğmuş çocuğuna daha iyi bir hayat sağlayabilmek için kaçak avcılıktan sabotaja kadar pis işlere bulaşan bir balıkçıyı konu ediniyor. Sundance Film Festivali’nde En İyi Erkek Oyuncu Jüri Özel Ödülü alıp, çok sayıda beğeni toplayan bu Malta yapımı filmi sizler için inceledik.

İlk olarak filmin renklendirmesinden başlamak istiyorum. Luzzu’nun renk paletinde yer alan renkler, Malta’nın o sıcaklığını ve ortamının ruhunu tatmin edici görüntüler eşliğinde gözler önüne seriyor. Açılış sahnesi ile Malta yöresine has balıkçı teknelerini görüyoruz ve daha önce hiç kamera tutulmamış o bölgenin kültürüne keşif yolculuğumuz başlıyor.

Film temelde Jesmark’ın pis işlere nasıl bulaştığını anlatıyor ancak bunun yanında birçok konu daha işleniyor. Bunlardan biri eski-yeni yani geleneksel-çağdaş çatışması. Jesmark’ın etrafı babası olsaydı bugün ondan utanacağını söyleyen insanlarla dolu. Küçük balıkçılar arasında, babasından kalma ahşap tekneyi kullanan kişi de Jesmark. Bir diğer çatışmada küreselleşme ve birey olarak var olma çatışması. Küçük tekneleri ile iş yapan balıkçıların karşısında bir de hep büyük işler yapan gemilere sahip balıkçılar var. Tekne balıkçıları onlara katılıp katılmama savaşı da veriyorlar aslında kendi içlerinde.

Bu içinde yaşanmaz hale gelmiş dünyada yalnızca temel ihtiyaçlarını karşılamada bile sıkıntı çeken Jesmark’ın, tekrar söylüyorum yalnızca temel ihtiyaçlarını karşılayabilmek için tüm değerlerini yitirmesine şahit oluyoruz. Filmin yavaş yavaş ama hep akan bir hali var. Bu da Luzzu’yu izleyiciye, yani en azından bana telefon açtırmayan bir yapım kılıyor.

Genel olarak bu filmde sizi çok da şaşırtacak bir şey yok. Hiç işlenmemiş bir konu işlemiyor ya da hiç denenmemiş bir şey denemiyor. Ama yönetmen kendine has bir üslupla benzer konuların Malta versiyonunu anlatıyor. Aynı zamanda belki de hiç bilmediğiniz kültür ve insanlar hakkında bilgi sahibi oluyorsunuz. Bu seyri deneyimlemenizi tavsiye ederim.

Luzzu: Bir Balıkçı Hikayesi (İKSV Özel)

Batuhan Kılınç’ın Diğer Yazıları İçin Tıklayın.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...