Anasayfa İncelemelerFilm İncelemeleri Garip Ama Gerçek: Quentin Dupieux’dan Yeni Bir Saçmalık (İKSV Özel)

Garip Ama Gerçek: Quentin Dupieux’dan Yeni Bir Saçmalık (İKSV Özel)

Yazar: Göktuğ Yılmaz

Garip Ama Gerçek: Quentin Dupieux’dan Yeni Bir Saçmalık (İKSV Özel)

Geçtiğimiz senelerde çıkan “Le Daim”le birlikte radarıma alıp şu ana kadar çektiği neredeyse tüm filmlerini izlediğim Quentin Dupieux’un (Mr. Oizo olarak da biliniyor.) yeni filmi “Incredible But True”yu İstanbul Film Festivali kapsamında izleme şansına eriştim.

Filmin başrollerinde Benoit Magimel, Roxane Arnal ve yönetmenin 8 sene önce vizyona giren filmi “Realite”de de birlikte çalıştığı Alain Chabat rol alıyor. Hiçbir oyunculuğun aksamamasıyla birlikte, özellikle Alain Chabat ve Benoit Magimel fevkaladeydiler.

İlerleyen satırlarda bahsedeceğim büyük bir sorun hariç yönetmenin diğer filmlerinden pek de farklı olmayan filmin senaryosunu da her zamanki gibi Quentin Dupieux kendisi kaleme almış. Saçmacı tavrını sürdüren Dupieux, bu seferki filminde “erkeklik”, “yaşlanma” ve “evlilik” kavramlarını eleştirmiş. Yaptığı eleştiriler haklı olsa da, yapmaya çalıştığı eleştirilerin içinde kaybolup “tam” bir film çıkarmayı unutmuş gibi geldi bana bu sefer. Film, bir yere gitmesi gereken yerde müzik klibi şeklinde zaman atlamalarıyla devam etmeyi tercih ediyor ve 10 dakika kadar böyle devam ettikten sonra bitiyor, ki bu da insanda bir “yarım kalmışlık”, “eksiklik” duygusu uyandırıyor maalesef ki. Filmin bana göre tek kusuru bu olmasına rağmen, bu tek kusur maalesef ki fazlasıyla kritik.

Bunun haricinde yönetmenin diğer filmlerinden hiçbir açıdan farkı yok filmin. Bazı insanlar yönetmeni kendisini tekrar etmekle suçlayacakken yönetmeni sevenler bu duruma aldırmayacak çünkü Dupieux’u sevmemizi sağlayan şeylerin hepsi bu filmde mevcut. En az diğer işleri kadar komik, yaratıcı ve absürt bir iş “Garip Ama Gerçek”.

Yönetmenini ve absürt sinemayı seviyorsanız kesinlikle bakmanız gereken bir iş olan film, yine de bahsettiğim kusur yüzünden ismini yönetmenin filmografisinde gerilere yazdırıyor. Bundan dolayı diğer filmleri kadar iyi bir film izleyeceğiniz beklentisiyle izlememenizi önermekle birlikte, kaçırmamanızı da öneriyorum.

Puanım: 6.5/10

Garip Ama Gerçek: Quentin Dupieux’dan Yeni Bir Saçmalık (İKSV Özel)

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...