Anasayfa İncelemelerFilm İncelemeleri Banka Önünde Olay: Kısa, Komik ve Kayıtsız

Banka Önünde Olay: Kısa, Komik ve Kayıtsız

Yazar: Cansu Altıntaş

Banka Önünde Olay: Kısa Komik ve Kayıtsız

Bugün Mubi üzerinden izlediğim bir kısa film ile karşınızdayım: İsveçli yönetmen ve senarist Ruben Östlund’a Altın Ayı Ödülü’nü kazandıran Incident By a Bank (Banka Önünde Olay).

Film; Ruben Östlund ve filmin yapımcısı Erik Hemmendorff’un 2006 yılında Stockholm’da tanık oldukları bir olayı en gerçek haliyle izleyenlere resmediyor. 10 dakikalık kısa film, banka soymayı beceremeyen soyguncu ikiliye ve olaydan hemen önce soyguncuları fark edip onları izleyen başka bir ikiliye odaklanıyor.

Film tek plandan oluşuyor ve uzak çekim olduğu için oyuncuları yakından izleme şansımız olmuyor ama film bu haliyle oldukça ilgi çekici ve tıpkı gerçek bir haberde kullanılan kamera kaydı gibi.

Filmde bir toplantıya yetişmesi gereken ikilinin soyguncuları fark edip polisi aramak yerine olayı izleyip kayda almaları, yoldan geçen protesto gruplarının ve diğer insanların etrafta olan biten koşuşturmadan haberlerinin olmaması anlık gerilimin yanında komedi unsuru da taşıyor.

Sahici bir sosyal kayıtsızlık gözlemi sunan film bir alanda birbirinden bağımsız pek çok insanın güldüren, şaşırtan ve merak duygusunu son dakikaya kadar diri tutan etkileşimlerini 10 dakikada etkileyici bir biçimde işliyor.

İzlediğim kısa filmlerden daha özgün bir yönetmenlik örneği sunan ve tek plan çekimde sarf edilen emeği izlerken hissettiren Banka Önünde Olay gönül rahatlığıyla kısa film listelerine alınabilir.

Banka Önünde Olay: Kısa Komik ve Kayıtsız

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...