Anasayfa İncelemelerFilm İncelemeleri Before Sunset: Paris’te Geçen Etkileyici ve Sofistike Bir Devam Filmi

Before Sunset: Paris’te Geçen Etkileyici ve Sofistike Bir Devam Filmi

Yazar: Zeynep Polat

Before Sunset: Paris’te Geçen Etkileyici ve Sofistike Bir Devam Filmi

Etkisi zamana ve mekana meydan okuyan bir günlük maceranın ardından yıllar geçmesine rağmen, kalbin ve aklın romantik öyküsü yarım kaldığı yerden devam ediyor.

Before Sunset, kitabevinde geçen bir sahneyle başlıyor. Jesse; Celine ile geçirdiği o gecenin kitabını yazıp meşhur bir yazar olur. Celine’in bu kitap için düzenlenen imza gününe katılmasıyla çiftimizin yolları Paris’te yeniden kesişir. Jesse’nin yetişmesi gereken uçaktan dolayı yine sınırlı zamanları vardır. Bizler merakla altı ay sonra buluşup buluşmadıklarını öğrenmek isterken aslında o buluşmanın hiç yaşanmadığını, Jesse’nin bu kitabı, Celine’i bulmak için yazmış olduğunu anlıyoruz. Geçen dokuz yılın ardından birer yetişkine dönüşen çiftimizin akıp giden samimi diyalogları yine bizi sohbetin içine sürükler. Onlar birbirlerinin ne kadar değiştiklerini fark ederken bizler de bu süreçte çok başarılı oyunculuk ve karakter gelişimlerine şahit oluyoruz.

İlk filmdeki romantik ve felsefi cümleler yerini çevre sorunları, siyaset ve evlilik gibi daha gerçekçi konulara bırakır. Karşılaşmanın başlarında, birbirlerini ne kadar mutlu olduklarına inandırmaya çalışsalar da ilerleyen dakikalarda aslında hayatlarının istedikleri gibi gitmediğini kendilerine ve birbirlerine itiraf ederler. Sanki aşka dair tüm hislerin beraber geçirdikleri o gecede tükendiğini, o geceden sonra hiçbir ilişkilerinde mutlu olmadıklarını dile getirirler ve Jesse’nin “Keşke buluşabilseydik, hayatlarımız çok farklı olurdu.” cümlesi içimizi dağlar. Celine’in beraber geçirdikleri o gece üzerine yazdığı şarkıyı gitar çalarak seslendirmesi içimizi okşayan bir sahne. Filmin sonuna doğru dinledikleri Nina Simone’nın Just in Time şarkısını dinlerkenki bakışlarından ayrılmaya gönülsüz olduklarını anlıyoruz. Celine’in“Bebeğim, uçağını kaçıracaksın.” cümlesi üzerine herhangi bir ayrılık sahnesi yaşanmadan onları Paris’te bırakarak film sonuna gelmiş oluyoruz.

Before Sunrise: Viyana Sokaklarında İki Aşık

Before Sunset: Paris’te Geçen Etkileyici ve Sofistike Bir Devam Filmi

Before Midnight: Mora’da Bir Aşkın En Gerçek Hali

Bunlar da ilginizi çekebilir

3 Yorumlar

Avatar
Doruk 26/09/2020 - 22:04

Ahh celine üzümlü kekim 🥺 beni bu üçlemeye iki günde bağladınız tebrikleer!! Yarını da dört gözle bekliyorum

Yanıtla
Avatar
Süleyman 26/09/2020 - 23:00

İzlencek filmler listesine eklendi

Yanıtla
Avatar
Hayat 27/09/2020 - 02:21

Biraz kuru bi anlatım olmuş sanki

Yanıtla

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...