Anasayfa İncelemelerDizi İncelemeleri Ratched: Koruyucu Melek (İnceleme)

Ratched: Koruyucu Melek (İnceleme)

Yazar: Liva Deren Dağdeviren

Ratched: Koruyucu Melek (İnceleme)

Geçtiğimiz hafta Netflix ekranlarında bizlerle buluşan ve yapımcısı Ryan Murphy’nin kalitesini ortaya koyan Ratched dizisini hemen detaylı bir şekilde inceleyelim. Ken Kesey’in “Guguk Kuşu” adlı romanındaki acımasız hasta bakıcı Mildred Ratched’dan esinlenilen dizide, karakteri American Horror Story’nin parlayan yıldızı Sarah Paulson canlandırıyor. Ayrıca oyuncu kadrosunda yine aynı diziden görmeye alışık olduğumuz isimler de mevcut. Dizi, 1940’lı yılların Batı Amerika’sında geçiyor.

Çekim kalitesinin yüksek olduğu ve oyunculukların harika sergilendiği dizide her karakterin kişilik özellikleri ve hikayeleri tek tek işlenmiş. Bu sayede onları daha derinden tanımamız ve dizideki önemlerini anlamamız kolaylaştırılmış. Örneğin dizide gördüğümüz; bir katili kurtarmak uğruna türlü oyunlar oynayıp ortalığı karıştıran, sivri zekası ve üstün manipülasyon yeteneğiyle olayları kendi lehine çevirmeye çalışan Mildred karakterinin bu çabasının arka planında yatan minnettarlık ve sadakat duygusunu daha sonraları detaylı bir şekilde öğreniyoruz. Karakterlerin geçmişlerini öğrendikçe de ne kadar kötü şeyler yapmış olsalar da onlara hak vermekten kendimizi alıkoyamıyoruz.

Dizimizdeki Dr. Richard Hanover karakteri bize işi uğruna ailesini kaybeden bir adamın geçmişinden de kaçmak için kendini işine adamasını ve bazen de abartıya kaçmasını gösteriyor. Fakat her ne kadar geçmişimizden kaçmaya çalışsak da bizi bir şekilde bulacağını görüyoruz. Mildred’a geri dönecek olursak söylediği yalanlar içinde boğulan bu kadının bir yandan da kendi benliğini kabullenme çabasında oluşu aslında diziye sosyal mesaj içerikli anlamlar katıyor. Peki Mildred gerçek hislerini anlamlandırabilecek mi?

Mildred’ın uğruna bu denli çabaladığı kardeşi ise Edmund Tolleson. Edmund ve Mildred çocukluklarında aynı travmaları geçirip aynı yaraları almışlar ancak Mildred kaçmayı tercih ederken Edmund intikam almış. Bu intikamlarının sonucu da onu infaz cezasına götürüyor. Yine de bir katilin de iyi yanları olabileceğine ara ara tanık oluyoruz.

Ve diziyi anlamlandıran gizli karakterlerden de bahsetmek istiyorum. Hemşire Betsy Bucket bize karşılıksız aşkın hayal kırıklığını, Dolly tutkularımızın tehlikeli olabileceğini, Gwendolyn hayatımızı doğru şekilde yaşamamız gerektiğini, Vali George Wilburn ego ve hırsın insanı nasıl gaddarlaştırdığını anlatıyor. Ve Huck, Huck sadece iyi bir adam.
Konusu dışında sizi karakterlerin duygularına göre renk değiştiren ışıklarıyla büyüleyen ve çeşitli zihinsel hastalıklarla tanıştırıp merakınızı arttıran bu dizinin ikinci sezonunda olacakları ve Mildred’ın başına gelecekleri merakla bekliyoruz.

Liva Deren Dağdeviren’in Diğer Yazıları İçin Tıklayınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

3 Yorumlar

Avatar
Buğra BALTACI 26/09/2020 - 12:40

çok güzel inceleme faydalı

Yanıtla
Avatar
Uğurcan 26/09/2020 - 15:15

Ellerine sağlık

Yanıtla
Avatar
Alper Vardan 26/09/2020 - 20:18

Diziye başlamayı düşünüyordum bu inceleme beni daha da isteklendirdi.

Yanıtla

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...