Anasayfa Listeler Aralık Ayında Neler İzleyeceğiz?

Aralık Ayında Neler İzleyeceğiz?

Yazar: Tunahan İbiş

Aralık Ayında Neler İzleyeceğiz?

Herkese merhaba! Aralık ayında çıkacak film ve dizilerden yaptığımız seçki ile karşınızdayız. Ödül sezonu tüm hızıyla devam ederken bu ay bizi Past Lives, Ferrari, May December, Maestro ve Rebel Moon gibi önemli yapımlar karşılıyor. Yerli sinemada ise Hayat ve Ölümlü Dünya 2’nin başı çektiği bir takvim var desek yanlış olmaz. Dizi dünyasında ise ilginçtir ki; The Crown, What If…? ve Reacher gibi dizilerin devam sezonları hariç pek de kayda değer bir yapım yok. Bu ay gözümüze çarpan, beklenmeye değer bulduğumuz yapımlara gelin beraber göz atalım. Şimdiden herkese iyi seyirler ve iyi okumalar dileriz!

Vizyonda

Bu Ay Sinemalarda Gösterime Girecek Filmler

Wish
1 Aralık

Disney’ın bu seneki dikkat çekici animasyonlarından olan Wish, bir yıldız kayması sırasında dilek tutan ve karşılığında hiç beklemediği bir mucize ile karşılaşan Asha’nın öyküsüne odaklanıyor.

Ölümlü Dünya 2
1 Aralık

Beş yıl önce vizyona giren ilk filmden uzun bir ara sonra Ölümlü Dünya 2, bu ay nihayet vizyonda olacak. Film, aralarından biri örgüt tarafından kaçırıldıktan sonra son bir göreve çıkan tetikçi Mermer ailesinin hikayesini kaldığı yerden devam ettiriyor.

Thanksgiving
1 Aralık

Eli Roth’un yeni slasher filmi Thanksgiving, Şükran Günü’nün ortaya çıktığı yer olan Plymouth’ta işlenen seri cinayetleri konu alıyor.

Evil Does Not Exist
1 Aralık

Drive My Car filmi ile hatırlıyor olabileceğiniz Ryusuke Hamaguchi’nin yönetmen koltuğuna oturduğu yeni projesi Evil Does Not Exist, bu ay vizyonda olacak. Film, ormana bir tesis kurulacak olması sebebiyle sularının kirlenmesi tehlikesi ile karşı karşıya kalan bir kasaba halkını konu ediniyor.

Evil Does Not Exist’in 22. Filmekimi’nden aktardığımız izlenimlerimize buradan ulaşabilirsiniz.

Silent Night
1 Aralık

John Woo’nun altı yıllık bir aradan sonra sinemaya geri döndüğü Silent Night, yılbaşı arifesinde intikam arayışına çıkan yas içinde bir babayı takip ediyor.

Past Lives
8 Aralık

Bu sene ödül sezonunun en öne çıkan yapımlarından olan Past Lives, çocukken birbirlerinden kopan Asyalı iki arkadaşın yetişkin hayatlarında tekrar bir araya gelmesini anlatıyor. Göçmenliğe, yabancılaşmaya ve geride bırakmaya dair bu olağanüstü filmi bizce sakın kaçırmayın.

Jeanne Du Barry
8 Aralık

Bu sene Cannes’da açılış filmi olarak boy gösteren Jeanne du Barry, Fransa Kralı 15. Louis’nin metresi olan ve filme de adını veren Jeanne du Barry’nin yaşam öyküsünden esinleniyor.

Hayat
15 Aralık

Zeki Demirkubuz’un uzun bir süredir beklenen ve yönetmenin kendi dediğine göre en iyi filmi olan Hayat, aralık ayının en ilginç yapımlarının başını çekiyor. Film, nişanlısını ve ailesini bırakıp şehir dışına kaçan bir kadını anlatıyor.

Wonka
15 Aralık

Çikolata fabrikası ile hatırladığımız Willy Wonka’yı anlatan Wonka; karakterin gençliğine odaklanıyor olması, şaşaalı set tasarımı, ışıltılı müzikal sahneleri ve baş roldeki Timothée Chalamet ile ayın göze çarpan filmlerinden biri.

Ferrari
22 Aralık

En son geçen sene Tokyo Vice adlı dizide yönetmenliğini izlediğimiz Michael Mann, büyük otomobil devi Enzo Ferrari’nin yaşamını mercek altına aldığı Ferrari ile sinemaya geri dönüyor. Kadroda ise Adam Driver, Penélope Cruz ve Shailene Woodley gibi ünlü isimler var.

Aquaman and the Lost Kingdom
22 Aralık

Uzun bir süredir pandemi ve Johnny Depp- Amber Heard davası gibi sebeplerle ertelenen Aquaman and the Lost Kingdom, aralık ayında sonunda gün yüzüne çıkıyor ve sinemalara geliyor. Hâlâ filme karşı heyecanını koruyabilmiş azınlığa duyurmuş olalım.

Aniden
22 Aralık

Açılışını Tokyo Film Festivali’nde yapan Melisa Önel imzalı Aniden, Başka Sinema kapsamında bu ay vizyona olacak. Film, koku duyusunu kaybeden karakterinin geçmişini tekrar keşfetme yolculuğunu anlatıyor.

Dogman
29 Aralık

Prömiyerini yaptığı Venedik Film Festivali’nde karışık tepkiler alan Dogman, dört yıllık bir aradan sonra Luc Besson’un sinemaya dönüşünü müjdeliyor. Film, zorlu hayatından kurtuluşunu köpeklere olan sevgisi üzerinden gerçekleştirmeye çalışan bir çocuğun Jokervari dönüşümünü ele alıyor.

May December
29 Aralık

Ödül sezonunun yine büyük isimlerinden biri olan Todd Haynes imzalı May December, usta yönetmenin bütün sinematik maharetlerini sergilediği ve oyunculuğun doğası üzerine düşündüğü meta bir film. Haynes, 13 yaşındaki bir çocuk ile ilişkiye giren bir kadının hayatını Hollywood’ta canlandırmadan önce o kişiyle tanışmaya gelen oyuncuyu odağına alıyor.

May December’ın 22. Filmekimi’nden aktardığımız izlenimlerimize buradan ulaşabilirsiniz.

Anyone But You
29 Aralık

Anyone But You, son dönemin yükselen genç oyuncularından Glenn Powell ve Sydney Sweeney’yi şu sıralar görmeye alışkın olmadığımız yetişkin içerikli bir romantik komedide bir araya getiriyor. Film, iyi geçen randevuları sonrası arayı açmış olan ikilinin bir düğünde bir çiftmiş gibi davranmaya çalışmalarını konu ediniyor.

Dijital Platformlar

Bu Ay Dijital Platformlarda Yayınlanacak Film ve Diziler

Inshallah a Boy
1 Aralık, Mubi Türkiye

Bu sene Cannes’da gösterilen Ürdün yapımı Inshallah a Boy, kocasının ölümü sonrası mülkiyetini kaybetmemek için hamile taklidi yapmak zorunda kalan bir kadın üzerinden Orta Doğu geleneklerini mercek altına alıyor.

Candy Cane Lane
1 Aralık, Prime Video

Eddie Murphy’nin baş rolünde olduğu Candy Cane Lane, mahallesindeki Noel dekorasyonu yarışmasını kazanmak için bir elften yardım almaya karar veren bir adamı konu ediniyor.

Çekiç ve Gül: Bir Behzat Ç. Hikayesi (2. Sezon)
7 Aralık, BluTV

Ünlü televizyon dizisi Behzat Ç.’ye bir spin-off olarak çıkagelen Çekiç ve Gül, bir senelik aradan sonra BluTV ekranlarında sevenlerini Ankara sokaklarına götürmeye devam ediyor.

Reacher (2. Sezon)
7 Aralık, Prime Video

Lee Child’ın polisiye kitap serisinden uyarlanan Reacher’ın 2. sezonu, bu ay Prime Video’da yayınlanacak. Dizi, cinayetle suçlanan karaktere kefareti için polisliğe başlaması teklifinden sonra Reacher’ın yaşadıklarını anlatmaya devam ediyor.

Leave the World Behind
8 Aralık, Netflix Türkiye

Mr. Robot ve Homecoming dizilerinin yaratıcısı Sam Esmail, Bird Box benzeri ölçüde global bir siber saldırıyı işlediği Leave The World Behind ile Netflix’te boy gösterecek. Film, bu felaket senaryosuna yakalanan bir çift ve onların aniden kapılarında beliren iki yabancı üzerinden gizem örgüsünü kuruyor.

Merry Little Batman
8 Aralık, Prime Video

Prime Video’nun bu seneki ilginç işlerinden biri olan Merry Little Batman, DC evrenini HBO’da yayınlanan Harley Quinn dizisi gibi parodi şeklinde ele alıyor. Film, gelecekte Robin olacak küçük Damian Wayne’in kendini yarasa mağarasında bulması ve Batman ile tanışması üzerinden ilerliyor.

The Crown (6. Sezon 2. Kısım)
14 Aralık, Netflix Türkiye

Kraliyet Ailesi’ni anlatan ünlü Netflix dizisi The Crown, geçtiğimiz ay başlayan final sezonunun ikinci kısmı ile bu ay ekranlarımızda olacak. Dizi, Prenses Diana çevresinde Kraliyet sistemini ve ardında saklı kalanları gözlemlemeye devam ediyor.

Kuş Uçuşu (2. Sezon)
14 Aralık, Netflix Türkiye

Geçtiğimiz sene yayın hayatına başlayan Kuş Uçuşu, arayı pek açmadan bu ay ikinci sezonu ile geri dönüyor. Dizi, bir haber ajansında hırstan gözü dönmüş çalışanlar arasında yaşanan entrikaları takip ediyor.

Kuş Uçuşu’nun ilk sezonuna dair yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Chicken Run: Dawn of the Nugget
15 Aralık, Netflix Türkiye

Aardman Stüdyosu’nun 2000 tarihli klasik eseri Chicken Run, 23 yıllık aranın ardından Netflix himayesinde bir devam filmi ile karşımıza çıkacak. Film, yıllar öncesinde kümeslerinden kaçışını izlediğimiz tavukların yeni bir tehdide karşı çıktıkları kurtarma operasyonunu anlatıyor.

The Delinquents
15 Aralık, Mubi Türkiye

Bu sene Cannes’da Belirli Bir Bakış bölümünde yarışıp büyük bir ilgi toplayan The Delinquents, Filmekimi’nde gösterildikten kısa bir süre sonra aralıkta Mubi’ye geliyor. Film, çalıştıkları bankayı soymaya karar veren iki iş arkadaşını ve içine girdikleri acı verici bekleyişi uzun yıllara yayarak aktarıyor.

Maestro
20 Aralık, Netflix Türkiye

Venedik Film Festivali’nde prömiyerini yaptığından beri özellikle oyunculuk performanslarıyla dillerden düşmeyen Maestro, bu sene ödül sezonunun ağır toplarından biri ve hiç bekletmeden aralık ayında Netflix ekranlarında olacak. Film, ünlü besteci Leonard Bernstein’i oyuncu Felicia Montealegre ile ilişkisi üzerinden ele alıyor.

Percy Jackson and the Olympians
20 Aralık, Disney+

Ünlü kitap serisinin bazı sorunlu film uyarlamalarından sonra Disney+, Percy Jackson and the Olympians adında yeni bir dizi ile çıkageldiğini açıkladı. Dizi, Olimpos Tanrıları arasında çıkacak bir savaşı engellemeye çalışan yarı tanrı bir çocuğu anlatıyor.

Sanki Her Şey Biraz Felaket
22 Aralık, Mubi Türkiye

Rotterdam’da açılışını yapan ve geçtiğimiz haftalarda Adana Film Festivali’nde başta En İyi Film olmak üzere birçok ödülün sahibi olan Sanki Her Şey Biraz Felaket, bu ay Mubi’de yayında olacak. Dizi, yeni Türkiye’de hep başka yerlerde mutluluk arayan dört genci Yunan Tuhaf Dalgası benzeri hafif alaycı ancak bolca gözlemci bir bakışla inceliyor.

Sanki Her Şey Biraz Felaket’in 30. Uluslararası Adana Film Festivali’nden aktardığımız izlenimlerimize buradan ulaşabilirsiniz.

Rebel Moon — Part One: A Child of Fire
22 Aralık, Netflix Türkiye

Ünlü yönetmen Zack Snyder’ın kariyeri, Justice League’in yenilenmiş versiyonu ve Army of The Dead filmlerinden sonra Rebel Moon adlı iki parçaya ayrılmış bir bilim-kurgu serisi ile devam ediyor. Bunlardan ilki olan A Child of Fire, uzaylı güçler tarafından işgal edilen bir köyde bir yabancının başlattığı direniş hareketini anlatıyor.

What If…? (2. Sezon)
22 Aralık, Disney+

İki sene önce yayın hayatına başlayan What If…?, bu ay çıkacak olan ikinci sezonu ile Marvel evrenindeki alternatif senaryoları yaratıcı bir animasyon tekniği ile aktarmaya devam ediyor.

Ricky Gervais: Armageddon
25 Aralık, Netflix Türkiye

Ofansif mizahın en büyük temsilcilerinden biri olan Ricky Gervais, bu sene Avrupa ve ABD turnelerinde yaptığı Armageddon isimli yeni gösterisinin kaydı ile Netflix’te olacak.

Berlin
29 Aralık, Netflix Türkiye

La casa de papel’in ünlü yüzlerinden Berlin’in geçmişine odaklanan aynı adlı dizi, karakterin üyesi olduğu bir çetenin Paris’te yaptığı büyük soygunu anlatıyor.

Özel Gösterimler

Bu Ay Sinemalarda Yapılacak Özel Gösterimler

Hayat
6 Aralık

Zeki Demirkubuz’un uzun zamandır beklenen yeni filmi Hayat, 15 Aralık’taki vizyon tarihinden önce 6 Aralık Çarşamba günü Başka Sinema’nın “Ön Gösterim” seçkisi altında seçili sinemalarda olacak.

The Virgin Suicides
13 Aralık

Bu sene Elvis Presley’nin eşini anlattığı Priscilla filmi ile tekrar gündeme gelen Sofia Coppola’nın ilk filmi The Virgin Suicides, Başka Sinema tarafından “Kült Film” başlığı altında sinemalarda gösterilecek.

Oldboy
20 Aralık

Geçtiğimiz yıl Decision to Leave Park Chan-wook’un ünlü başyapıtı Oldboy, 20. yılına özel restore edilmiş kopyasıyla Başka Sinema’nın “Kült Film” kapsamı altında sinemaseverlerle buluşacak.

Kör Noktada
27 Aralık

Açılışını Berlin’nde yapan ve daha sonra İstanbul Film Festivali’nde Altın Lale ve En İyi Senaryo gibi ödüllerin sahibi olan Ayşe Polat imzalı Kör Noktada, 5 Ocak’taki vizyon tarihinden önce 27 Aralık Çarşamba günü Başka Sinema’nın “Ön Gösterim” kapsamında seçili sinemalarda boy gösterecek.

Bu özel gösterimlerin seans, tarih ve mekân bilgilerine Başka Sinema’nın internet adresinden ulaşabilirsiniz.

Gelecek ayki film ve dizi takvimi ile tekrar görüşmek üzere!

Aralık Ayında Neler İzleyeceğiz?

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...