Anasayfa İncelemelerDizi İncelemeleri Lupin 3. Sezon: Sempatik Hırsız’a Yeni Meydan Okuma

Lupin 3. Sezon: Sempatik Hırsız’a Yeni Meydan Okuma

Yazar: Enis Derdimentoğlu

Lupin 3. Sezon: Sempatik Hırsız’a Yeni Meydan Okuma

Omar Sy’ın bizi gülümseten oyunculuğuyla sevgimizi kazanan Lupin 3. sezonu ile karşımıza çıktı. Geçtiğimiz sezonda büyük vurgununu yapan ve babasının adını temizleyip intikamını da alan Assane Diop, bütün ünüyle beraber sırra kadem basmıştı. Omar Sy’ın modern Lüpen Assane Diop’a hayat verdiği yapımda sevilen kadro korunsa da yeni karakterler de ilgi çekici olmaya devam ediyor. 7 bölümden oluşan ve ortalama 45 dakika bölüm süresine sahip dizi de genç Diop’a Jeune Assane, Claire’e Ludivine Sagnier, Lüpen hayranı polisimiz Soufiane Guerrab,’a Youssef Guedira, Raoul’a ise Etan Simon hayat vermeye devam ediyor. Yeni en ilginç karakter ise Assane’nin babası Babakar’dan sonra tanıyacağımız annesi Mariama. Mariama’ya ise Naky Sy Savané hayat veriyor.

Eski karısı ve çocuğunun yetkililer ve basın tarafından rahatsız edildiğini öğrenen Assane büyük bir plan daha yapıp ailesini bu baskıdan kurtarmak için geri dönüyor ve dizimiz tam buradan başlıyor. Son soygununun ardından bir halk kahramanı olan Assane için en iyi tanımı tam burada Lüpen hayranı polisimiz veriyor kendine Robin Hood denilen Assane’ın zenginden çalıp fakire vermediğini zenginden çalıp fakirin intikamını aldığını söylüyor. Aslında bu da bize dizinin hareket noktasını gösteren tanımlardan biri.

Görkemli hırsızlık kariyerinde sadece bir kez başarısız olan ve yakalanan Assane ailesini bu baskıdan kurtarmak için başarısızlığının peşine sadık arkadaşı Ben ile düşüyor. Bütün dikkatleri yine havalı ve sansasyonel bir biçimde üzerine çeken Assane tıkır tıkır işleyen planı ile kayıplara karışmak üzereyken artık geride bıraktığı annesinin kaçırılmasıyla emekli olma planlarını rafa kaldırmak zorunda kalıyor. Bu noktada zorla soygun yapması istenen Assane için hem annesini kaçıranı bulma hem hızlı soygunlar yapma hem de geçmişi ile yüzleşme mücadelesi başlıyor.

Her bölüm aslında 2 parça olarak karşımıza çıkıyor kendisine verilen soygun görevini yapan Assane ailesini yeniden bir arada tutmaya çalışırken bir yandan da babasını kaybeden genç Assane’ın ilk soygununa kazandığı yetenekleri nasıl kullandığına, annesinin neden yanında olmadığına ve ilk düşmanını nasıl edindiğine şahit oluyoruz. Her bölüm yeni bir soygun yeni bir mücadele ve arayış içinde geçip bizi taze tutmayı başarırken Genç Assane sayesinde karanlıkta kalan bilmeceleri de aydınlatıyoruz. Assane’ın ilk soygununu, gençliğinde nasıl soyguna yöneldiğini, annesinin neden yanında olmadığını ve nasıl etik değerlere sahip bir hırsız olduğunun hikayesini aslında geçmişte takip ediyoruz. Babasını kaybettikten sonra hem arkadaşı Bruno ve onun boks hocası Keller’ın yanında olması, Claire’in onunla beraber olmaya devam etmesi ve kendini ailesi gibi hissettiren bu iki ucun çatışması arasında kalan Assane’ın karakterini oluşturmasında büyük bir etken olduğunu net bir şekilde görebiliyoruz. Her soygununda Lüpen’in bir hikayesinden ilham alan ve bu yöntemleri benimseyen Assane’ın bu hikayeleri ufak ufak değiştirmesi ve kendine uyarlaması bizi ekrana kilitliyor.

Bütün bunların yanında oğlu ve karısına da yakın olmaya çalışan ve bu yüzden kılık değiştiren Assane’ın bir kaç parçaya bölünmek zorunda kalması, taktikleri ve tatlı manipülasyonları seyir zevkini çok artırıyor. Her bölüm zekice hazırlanan soygun planları ve bunların olabilecek en havalı şekilde uygulanması bizi diziye bağlayan en büyük etkenlerin başında geliyor. Annesini kaçıranlar tarafından fiziksel ve psikolojik açıdan sınanan Assane aynı zamanda sadakat testine de tabii tutuluyor. Bu noktada ufak yenilgiler alan Assane’nin Guerrab’tan yardım istemesi ve beraber çalışmaları Guerrab’ın bir Lüpen hayranı olarak Diop’un çalışma tarzına hayran olması Lüpen hayranı olan fakat adaletin iki farklı ucunda kendilerine yer bulan iki adamın beraber çalışması dizinin en tatlı sekanslarından biriydi. Claire ve Raoul’un Lüpen hikayelerini okumaya başladıkça Assane’ı anlamaya başlamaları. Birinin babasının diğerinin kocasının Fransa’nın en ünlü soyguncusu olması bunun yükü ve Diop’un bu yüke fark ettirmeden yardım etmesi de izlemesi keyifli noktalardandı.

Dizi 7 bölüm boyunca hep akıcı bir şekilde ilerliyor Assane’ın geçmişine göz attığımız flashbackler bir noktada çok sıklaşsa da bölümler ve hikaye ilerledikçe aradaki bağlantıyı net bir şekilde kurmaya başlayabiliyoruz. Hikayede bağlantılar kuruldukça bu sefer bizi merak unsuru izlemeye devam etmek için zorluyor. Bu noktada büyük sır olan annesini kimin kaçırdığı hikayenin çözüm bölümüne kadar gayet iyi bir biçimde gizleniyor bu da merak duygumuzu kamçılamaya devam ediyor. Aynı zamanda iki zaman çizelgesi arasında bağlantı kuruluyor ve Biz Assane’ın geçmişinin annesi dahi tüm ailesine saldırmasını izliyoruz. Bütün bu ipuçları ve bağlantılar 6. bölümde ortaya çıkıyor ve final bölümü Assane’ın faillerle aynı zamanda geçmişi ile yüzleşmesi gerektiğini bize göstererek başlıyor. Geçmişin peşini bırakmayacağını anlayan Modern Lüpen’imiz fedakarlıkların en havalısını yine havalı bir planla hem bize hem ailesine hem geçmişine hem de polislere göstermekten çekinmiyor.

Dizi hikaye olarak mantıklı ve akıcı ilerlerse de iyi düşünülen, planlar, makyajlar, kostümler ve bunların görkemli şekilde bize sunulması seyir zevkini katlıyor. Mekan olarak bize sunulan Fransa’nın en ikonik yerleri ve arka sokaklarının dengesi güzel servis ediliyor. Özellikle planlar ve makyajların özenle hazırlanması aynı zamanda gerçeğe yakın olması diziye bağlanmamızın can alıcı noktalarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Seçilen müziklerin hikayeye, Assane’a, Lüpen’e ve Fransa’ya uyumunu da seveceğinize eminim.

Mantıklı ve iyi bir finalle biten hikaye bazı noktalarda çözüme çok geç ulaşıp bir anda çözüldüğü için bize basit gelse de bunu o kadar eğlenceli yapıyor ki bu basite kaçmayı çok dikkate almak istemiyoruz. Dizi güzel bir noktada tatmin edici ve merak uyandırıcı bir noktada son buluyor. 4. sezon olur mu diye sorarsanız olsa da tatmin oluruz olmasa da…

Lupin 3. Sezon: Sempatik Hırsız’a Yeni Meydan Okuma

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...