Anasayfa Listeler Amazon Prime’da İzlenmesi Gereken En İyi 7 Korku Filmi

Amazon Prime’da İzlenmesi Gereken En İyi 7 Korku Filmi

Yazar: Aylin Doğaner

Amazon Prime’da İzlenmesi Gereken En İyi 7 Korku Filmi

1- The Descent (2005) – IMDb 7.2

Her biri başarılı bir şekilde tasarlanmış karakterlerin duygusal performansları, yıllar geçse bile The Descent’ı öne çıkarıyor. Tamamen kadınlardan oluşan oyuncu kadrosu ve de alt konular ve ilişki dinamiklerine incelikli dokunuşlar ile, canavar filmi türünün normlarının çoğunu yerle bir ediyor.

Heyecan peşindeki bir grup arkadaş, keşfedilmemiş bir mağarada kaybolur. Kısa süre sonra, karanlıklar içindeki korkunç bir varlığın onların izini sürdüğünü fark ederler. Film izleyiciye yoğun gerilim hissini vermeyi başarıyor. Korkuyu ekstradan tatmak isteyenlere tavsiye ediyoruz.

2- Dead Ringers (1988) – IMDb 7.3

David Cronenberg’in insan vücudu üzerine odaklı korku türüyle ve tuhaf bilim-kurgu filmleriyle özdeşleşmiş olduğunu söylemek yanlış olmaz. Cronenberg’ün birçok korku filmi Amazon Prime’da yer alsa da, en yüksek puanlı olanı, şüphesiz ki en dramatik filmi Dead Ringers.

Dead Ringers’ın başrolünde, ikiz kardeşlerinin ikisini de oynayan Jeremy Irons yer alıyor. Kardeşler birbirinden çok farklı karaktere sahip iki jinekologdur. Başarılı bir kadın oyuncu ve kardeşler arasında oynanan vahşi romantik oyun, bağımlılık ve dengesizlik içeren davranışlar sarmalına yol açtığında, ikili duygusal ve bir o kadar da dehşet verici doruğa sürüklenirler. Sadece Iron’ın perfomansı bile, Dead Ringers’ı diğer korku filmleri arasında yukarıya taşıyor. En ince ayrıntısına kadar yansıtılan şiddet görüntülerinden hoşlananlar mutlaka izlemeli!

3- The Devil’s Backbone (2001) – IMDb 7.4

Önceki yapımlarıyla korku filmi sevenler arasında bir dalgalanmaya sebep vermiş olsa da, Guillermo del Toro’nun ismini uluslararası alanda övülen bir isim haline getiren ve The Shape of Water ile Oscar’a taşıyan filmin The Devil’s Backbone olduğunu söyleyebiliriz.

İspanyol İç Savaşı zamanlarında, bir çocuğun yetimhanesinde geçen bu hayalet hikayesi, senaristin/yönetmenin karakter analizi konusundaki tutkusunu, diğer filmlerinde olduğundan daha kısa ve öz bir biçimde ortaya koyuyor.

Kahraman olduğu varsayılanlar kötü adam çıkarken, kötü adam olduğunu düşündüklerimiz kahraman oluyor. Bu türde nadiren görülen türden bir kalp ile dolu, sürükleyici bir film.

4- The Lighthouse (2019) – IMDb 7.5

Etkileyici ilk filmi The Witch’in ardından gelen Robert Eggers imzalı The Lighthouse’ın, karakterlerin kullandığı dildeki dönem ayrıntılarına ve amansız tuhaflığa bağlılığıyla, tartışmasız daha sarsıcı.

İzole bir adada garip olaylar her ikisini de sarstıkça, birbirinden giderek daha da şüphelenmeye başlayan iki fener bekçisinin üzerinden ilerleyen film, birçok klasik deniz korku hikayesini tamamen benzersiz bir deneyimle harmanlıyor. Eski moda 1.19:1 görüntü oranı, filmdeki klostrofobi hissini daha da artırmış.

5- Peeping Tom (1960) – IMDb 7.7

Michael Powell’in Peeping Tom adlı yapımı, 1960’lı yılların ikonik korku filmi Psycho’nun gölgesinde kalmış olsa da, ezber bozan niteliğiyle sinefiller arasında zamanla korku türünde ün kazandı.

Psycho’dan farklı olarak, hikaye kurbanlarını öldürürken listeye kaydeden dengesiz bir katilin gözünden anlatılıyor. Peeping Tom, bir katilin zihnini ve motivasyonlarını korkusuzca incelemesiyle birçok yönden zamanın çok ötesinde.

6- Invasion of the Body Snatchers (1956) – IMDb 7.7

1978 yılındaki yeniden çevrimi el üstünde tutulsa da, Jack Finney’nin romanından uyarlanan orijinal filmi, IMDb’ye göre romanın birçok uyarlaması arasında en iyisi. Çalkantılı zamanlara ait politik bir alegori olarak hatırlanan, 50li yıllara ait bu filmin 65 yıl boyunca popüler kalabilmesi, toplumdaki bozukluğun evrensel anlamda hissedilmesine borçlu. Filmdeki vahşet eksikliği, korku dolu reaksiyonların yakın çekimlerinin uyandırdığı dehşete engel değil.

7- Night of the Living Dead (1968) – IMDb 7.9

Dizilerden filmlere, zombi filmleri fazla göze batan klişeler haline gelmiş olabilir. 1968 yılında, George A. Romero Night of the Living Dead ile, zombileri beyaz perdede hayata taşıyan ilk isimlerden biriydi. Basit ama etkili görsel efektleri ve hikayesiyle film, gelecek nesiller için bile korku türünün zirvesi olarak kalmayı başaracaktır.

Amazon Prime’da İzlenmesi Gereken En İyi 7 Korku Filmi

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...