Anasayfa İncelemelerFilm İncelemeleri Uncut Gems: Kumarbazlığın Taşlaşmış Hali (İnceleme)

Uncut Gems: Kumarbazlığın Taşlaşmış Hali (İnceleme)

Yazar: Batuhan Kılınç

Uncut Gems: Kumarbazlığın Taşlaşmış Hali (İnceleme)

Hayatın durmak bilmeyen hızlı akışı içerisinde birçok aksilik yaşarız. Yaşadığımız aksilikler tahammül sınırımızı aştığında, hızlı ama kötü kararlar vererek, olur olmadık şeylere umut bağlarız. Bu bazen bir insan, bazen bir basketbol maçı ve bazen de bir taş olabilir. İnsanları belki de hiç gitmedikleri bir şehrin, hiç girmedikleri bir sahasında, hiç tanımadıkları insanların alacağı ribaund ya da atacakları sayıya son kalan paralarını yatırmaya iten nedir? Filmde zengin denilebilecek karakterimiz için bu bir risk almak iken; belli kesimler için gerçekten “Umut fakirin ekmeği” sözündeki ekmeğin büyük bir kırıntısı.

Ana karakterimiz Howard Ratner’a diğer filmlerinden pek hoşlanmadığım Adam Sandler hayat veriyor. Karaktere hayat verme işiyle beni çok etkilediğini ve hakkındaki görüşlerimin değiştiğini söyleyebilirim. Oyunculukların etkileyiciliği filmin ruhuna +1 bir boyut katıyor ve filmi bulunduğu yerden başka bir yere götürüyor.

Yazının başında sözünü ettiğim hayatın hızlı temposunun biraz daha fazlası filmin mevcut temposu. Sürekli, her an bir şey olacakmış hissi film bitine kadar üzerinizden eksik olmuyor. Müziklerle desteklenen diyaloglar da bu hissin kendini göstermesine katkı sağlıyor derken; bu his bizi bir kez olsun yanıltmıyor.

Filmin ilk sekansında Etiyopyalı değerli taşlar çıkaran maden işçilerinin, yaşadığı zor koşullar bize gösteriliyor. Son sekansta basketbol oyuncusu ile Howard arasında geçen diyalogda, bu taşı ne kadara temin ettiği ve kendisine ne kadar kazandırdığını söylediğinde, oyuncunun verdiği tepki ile şakayla karışık bir gönderme yapılıyor. Yönetmenler ilk sekans – son sekans ve ilk sahne-son sahne dengesini iyi kurmuşlar.

Bir taş parçasının Etiyopyalı bir işçi, Amerikalı bir kumar bağımlısı ve NBA’de oynayan bir basketbolcu için taşıdığı anlamların birbirinden farklılığı ve bu farklılıkların sebepleri çok güzelmiş işlenmiş. Kaliteli bir film izlemek isteyenler için bu filmi tavsiye ediyorum.

Keyifli seyirler.

Uncut Gems: Kumarbazlığın Taşlaşmış Hali (İnceleme)

Batuhan Kılınç’ın Diğer Yazıları İçin Tıklayın.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...