Anasayfa İncelemelerDizi İncelemeleri Next: neXt Sahip Olmak İstiyor (Bölüm 4)

Next: neXt Sahip Olmak İstiyor (Bölüm 4)

Yazar: Hatice Gökgül

Next: neXt Sahip Olmak İstiyor (Bölüm 4)

Uzun bir aradan sonra neXt 4. bölümüyle bize yüzünü gösterdi. Bölümde hoşuma giden şu diyalogla yazıma başlamak istiyorum.

– Eğer bu program peşimize düşecekse, bu kadar akıllı ve güçlüyse neden dünyadaki tüm şehirlerdeki nükleer bombaları patlatmıyor?

– Benim yaşadığım sokağın sonunda benim istediğim bir Frank Lloyd Wright evi var. Adama değerinin on katını, yirmi katını teklif ettim. Ama satmıyor. Gecenin bir yarısı buldozerle dalmayı düşündüm. Adamı da halletmiş olurdum. Ama yine de o eve sahip olamazdım. Sadece bizden kurtulmak istiyor, böylece eve sahip olacak.

İşte Mr. LeBlanc farkı.

Geçtiğimiz bölüm sonunda Salazar ve Paul’u biomotion’da bırakmıştık. Dördüncü bölüm açılışını da buradan yapıyoruz. Bizimkiler (onları bir takım olarak sahiplenmeye başlamışım bile) aradıkları diski bulup çıkarırlar ve bütün kamera kayıtlarını silerler. Onlar içerideyken Paul’un kardeşinin ekibi de diski aradıklarından biomotion’a gelirler. İkilimiz onlara görünmeden okuldan çıkarlar.

Portland’a dönen Salazar ve Paul diski açmak ve bundan kimsenin haberi olmaması gerektiği uyarısını yapmak için FBI şefi ile bir anlaşma yapar. Şef inatla yasal olmadığı gerekçesiyle ve tabii korktuğundan diskin açılmasını istemez. İkna etmek için Paul konuşma yetileri ile devreye girerek kabul ettirir. Diskin açılmasına karar verildiğinde çalışanları korku sarar. Hepsi ailesi ve sevdikleri için endişelenirler, favori hackerımız Cooper yani CM de. Bu yüzden eski eşini ve oğlunu arar tabii eski eşi mi tam öğrenemedik çünkü sadece uzaklaşmaları hakkında konuştular. Bu karakterde daha derin şeyler olduğunu tahmin ediyordum zaten ve Cooper bize zamanla kendini gösteriyor.

Bu bölümde onunla ilgili bir şey daha öğreniyoruz. Cooper bir ırkçı siyahilere karşı. Bu bilgi, sinir bozucu olmasının yanında altında bir travma barındırıyor. Zamanında Rockridge adlı baskında beyaz milliyetçiler öldürülmüş ve Cooper devlet görevlendirmesiyle orada bulunmuş fakat bu olay FBI himayesine girmesiyle saklanmış. Ee neXt diye bir gerçek var artık. O bu kayıtları bulup parayla adam tutup yayınlatır. Yapay zekanın adamları… Ne kadar komik bakınca. İşin içinde para varsa yapay zekaya bile hizmet edecek insanlar var. Bu videonun yayılmasıyla galeyana gelen halk FBI binası önünde eylem yapmaya başlar. Tabii ki manipülasyon yapan seçilmiş insanlar da var. Eylemi çığrından çıkaran toksikler…

Dışarıda eylemler üst düzeye çıkmışken bizimkiler diski açarlar fakat yazılımı çözmek zordur. Paul’a bir telefon gelir, kızına yaptırdığı DNA testi hakkında. Kızının da aynı hastalığı taşıdığı söylenir ama zeka küpümüz Mr. LebLanc telefon numarasını vermediğini hatırlar ve ona inanmaz. Telefonu kapatır kızını alır ve binadan çıkmak için plan yapar. O sırada göstericiler içeri girer ve onların arasında bir canlı bomba vardır.

Evet bu bölüm de heyecanlı bir noktada bitti ama dizi artık akıcılık konusunda biraz tıkanmaya başladı. Senaryoda birtakım klişeleri ve eksiklikleri görmeye başladık yavaş yavaş. Mesela bölüm içerisinde FBI’ın bir binası hedef alınıyor hatta basılıyor fakat devlet böyle güçlü ve önemli bir kuruma koruma sağlayamıyor. Bu da dizi ve filmlerde sık rastladığımız ‘’olayın gerçekleşmesi için görmezlikten gelinen güçler’’ olayı. Bakalım izleyicilerini canlı tutabilecek mi?

Next: neXt Sahip Olmak İstiyor (Bölüm 4)

Hatice Gökgül’ün Diğer Yazıları İçin Tıklayın.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...