Anasayfa İncelemelerFilm İncelemeleri The Breakfast Club: Bir Gençlik Filminden Fazlası (İnceleme)

The Breakfast Club: Bir Gençlik Filminden Fazlası (İnceleme)

Yazar: Ayşe Beliz Berkiş

The Breakfast Club: Bir Gençlik Filminden Fazlası (İnceleme)

Farklı bir gençlik filmi olarak adlandırabileceğimiz, “The Breakfast Club” (Kahvaltı Kulübü), 1985 yılında John Hughes tarafından yazılmış ve yönetilmiş bir dram/komedi filmi olarak geçiyor. Film 80’lerin güzel kızı ve “Pretty in Pink” filmi ile hatırladığımız Molly Ringwald’dan tutun Judd Nelson’a hatta 2006 Altın Küre En İyi Film Ödülü’ne aday gösterilen “Bobby” filminin yönetmeni ve oyuncusu Emilio Estevez’ e kadar uzanıyor.

İlk bakışta klasik bir gençlik filmi gibi gözükmesine rağmen aile, arkadaşlık ve kimlik arayışı gibi konuları ele alarak gençlik filmi kategorisinin biraz dışına çıkıyor. Film Amerika’da Shermer Lisesinde farklı sebeplerden dolayı bir cumartesi gününü okulun kütüphanesinde geçirmek zorunda kalan beş farklı gruptan beş farklı öğrenciyi anlatıyor. Bu beş öğrenci; çalışkan Brian, popüler Claire, sporcu Andrew, uyumsuz Allison ve asi Bender’dan oluşuyor. Film, bu beşlinin zaman ilerledikçe ve birbirlerini daha iyi tanıdıkça, aralarındaki ilişkinin sadece aynı okula gitmekten arkadaşlığa dönüşmesini ele alıyor.

Filmde, liselerin içerisindeki dış görünüşe ve ekonomik duruma bağlı olarak hiyerarşik ortam anlatılırken, bir diğer yandan da varsayımların sadece insanların birbirlerine kulak vermesi ile yıkılabileceği anlatılıyor. Tabii ki filmin en vurucu noktasını atlamamak lazım. Filmin sonunda herkes aileleri tarafından okuldan alınırken asi Bender’ın futbol sahasında bir elini yumruk yapmış şekilde yürüdüğünü görüyoruz ve bu sahnede arkadan nerdeyse herkesin aşikâr olduğu Simple Minds grubunun “Don’t You Forget About Me” şarkısı çalıyor. Film farklı karakterlere sahip olan insanların bazı karakteristik özelliklerinin kesişebildiğini ve hiç beklenmeyen arkadaşlıkların kurulabildiğini anlatıyor.

“The Breakfast Club” filmi bana kalırsa herkes tarafından izlenilmesi gereken bir film, çünkü şimdiki toplumumuzda olan ekonomik duruma göre ayrımcılık ve insanları dış görünüşleriyle yargılama gibi sorunlara karşı farklı bir bakış açısı geliştirmemizde yardımcı olabilir. Grup dinamiklerini gözlemlenmesi açısından oldukça yararlı olmasının yanında karakter analizleriyle birlikte inanılmaz bir sürükleyiciliğe sahip. Bana göre her yaştan insanın izleyebileceği bir film. Klişeler yok mu? Tabii ki var, mesela filmin sonunda popüler Claire’in asi Bender’a âşık olması ya da uyumsuz Allison’ın sporcu Andrew ile birlikte olması. Ama bu klişeleri göz ardı ettiğimizde izlediğimiz filmin çok ama çok keyifli ve neşelendirici bir film olduğunu kendi deneyimim üzerinden söyleyebilirim. Bu nedenle IMDB puanının 7.8 olması insanı hiç şaşırtmıyor.

The Breakfast Club: Bir Gençlik Filminden Fazlası (İnceleme)

Ayşe Beliz Berkiş’in Diğer Yazıları İçin Tıklayın.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...