Anasayfa İncelemelerDizi İncelemeleri Extraordinary You: Herkes Kendi Hikayesinin Başrolünde Mi (İnceleme)

Extraordinary You: Herkes Kendi Hikayesinin Başrolünde Mi (İnceleme)

Yazar: Eslem Saraçoğlu

Extraordinary You: Herkes Kendi Hikayesinin Başrolünde Mi (İnceleme)

Güney Kore dizisi denildiğinde büyük bir çoğunluk bir adım geri atıyor. Ancak şunu göz önünde bulundurmalıyız ki son zamanlarda Kore dizileri birçok ülkede çekilen dizilere ilham kaynağı oluyor.

Diziler genelde tek sezon, 40 dakika ve 16-32 bölümden oluştuğu için Kore dizi sektörü çok hareketli bir yapıya sahip. Her dönem bir sürü dizi çekiliyor böylece özgün senaryolara daha çok rastlayabiliyoruz. Sadece halkın beğeneceği içerikler değil aynı zamanda akademide de başarı getirecek yapımlara imza atıyorlar. Özellikle en iyi uluslararası film ve en iyi yönetmen Oscar’larını kazanan Parazit filmi ile insanların Güney Kore yapımlarına olan ilgisi son derece artmış durumda.

2019 yılında MBC TV yayınlanan Extraordinary You şimdiye kadar izlediğim en sağlam senaryolardan birine sahip. Çok rahat mantık hataları yapılabilecek bir akışa sahipken bu hataları en az haliyle bize yansıtmışlar. Hikâye Moo Ryuyee’nin çizdiği July Found by Chance webtoon’undan esinlenmiş. Hikâye Ha-ru (Rowoon), Eun Dan-Oh (Kim Hye-Yoon) ve Baek Kyung (Lee Jae-Wook) etrafında dönüyor. Hikâyenin içindeki hikâyede bizi bekleyen başroller ise Oh Nam-Joo (Kim Young-dae) ve Yeo Joo-Da (Lee Na-eun).

Dizi karmaşık senaryosu nedeniyle ilk başta kolay kolay anlaşılmıyor hatta “Ben ne izliyorum?” diye düşünüp diziyi bırakanlar çok olmuştur. Diziyi çözdükten sonra bile sonunda ne olacağını bilemiyorsunuz çünkü bu tamamen yazarın o anki ruh haline bağlı, ne olmasını isterse o oluyor. Kısaca açıklamak gerekirse biz bu dizide yazılmakta olan bir kitabın karakterlerini izliyoruz.

Hepimiz aldığımız kararlarda, yaptığımız hareketlerde, hayatımızda olan kişilerde özgür olduğumuzu düşünürüz. Bu dizide özgür olan kimse yok. Kimin başrol olacağına, kimin figüran olacağına sizi o hikâyeye koyan yazar karar veriyor. Ne zaman konuşacağınıza hatta ne konuşacağınıza bile o karar veriyor.

Bu kitaptaki karakterler kendileri için yazılan rollerin farkında değiller. Bir gün başrolümüz Eun Dan-Oh rolü bittikten sonra kendi kendine hareket edebildiğini fark ediyor. Burası hikâyenin gölgede kalan kısmını oluşturuyor. Gölgede hayat devam ediyor ama karakterler rolleri başladığında gölgede yaşanılanları unutup rollerine kaldığı yerden devam ediyorlar. Eun Dan-Oh ise gölgede yaşadığı şeyleri hatırlamaya başlıyor ve zamanla herkesin bir hikâyede olduğunu anlıyor. Kendisi için yazılan kadere boyun eğmek istemeyen Eun Dan-Oh’nun gölgede bir şeyleri değiştirme çabasıyla beraber yazarla olan mücadelesini dizi boyunca izliyoruz.

Dizi yayınlanmadan önce efsaneleşen Kore dizisi Boys Over Flowers’ın yeni nesil uyarlaması olacağından bahsedilmişti. Diziyi izledikten sonra BOF’a gönderme yapmalarına hiç gerek olmadığını fark ettim. Bu dizi zaten yeterince özgün bir senaryoya sahip. Keşfe F4 göndermesini hiç yapmasalarmış.

Lee Jae-wook’a da ayrıca bir parantez açmak istiyorum, 2019’dan itibaren hızla yükselişe geçen bir kariyeri var. Birçok yapımda karşımıza çıkmaya başladı, bence bu dizideki Baek Kyung karakterinin başarısındaki payı büyük.

Umarım bu tarz özgün senaryoların devamı gelir. 만나요.

Extraordinary You: Herkes Kendi Hikayesinin Başrolünde Mi (İnceleme)

Eslem Saraçoğlu’nun Diğer Yazıları İçin Tıklayın.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...