Anasayfa İncelemelerBelgesel İncelemeleri Formula 1: Drive to Survive’da Sezon 3 Zamanı (İnceleme)

Formula 1: Drive to Survive’da Sezon 3 Zamanı (İnceleme)

Yazar: Aytaç Kara

Formula 1: Drive to Survive’da Sezon 3 Zamanı (İnceleme)

28 Mart’ta başlayacak yeni yarış sezonu için son hazırlıkların devam ettiği Formula 1 öncesi bir kez daha “Drive to Survive” zamanı. Yarış sezonunun birkaç gün öncesinde başlamayı adet edinen F1: Drive to Survive, 19 Mart’ta üçüncü sezonuyla Netflix Türkiye’deki yerini alacak.

Yeni sezon öncesi ön izleme fırsatı yakalamışken genel bir değerlendirme yazısı kaleme almak istedim.

COVID-19 Şartlarında F1 Sezonu ve Türkiye

Takip eden ya da etmeyen farkındadır, Formula 1 de salgından etkilenen binlerce etkinlikten birisi oldu. Hatta ilk yarışın kapısından dönüldü desek yeri. Birkaç aylık aranın ardından 17 yarışlık yepyeni bir planlamaya varıldı. Hatta öyle ki bu karmaşadan biz bile nasibimizi aldık ve Türkiye GP bir kez daha takvimde kendisine (bir senelik de olsa) yer buldu.

Drive to Survive, işte tüm bu salgın karmaşasına yaklaşık 10-15 dakika ayırıyor sezonda. Karantina koşulları sezon içinde hissedilse de işlerin salgın etrafında nasıl yürüdüğüne pek de eğilmemişler, bu konuda daha fazlasını bekleyen varsa şimdiden haberi olsun. Sezonun geneli takımlar ve pilotlar, perde arkasında neler döndüğü üzerinden gitmeye devam ediyor.

Her bölümünde bir takımın ağırlık kazandığı sezonun açılışını bu sezonki ismi Aston Martin, geçen sezon izlediğimiz şekliyle Racing Point’le yapıyoruz. Redbull, Mercedes, Ferrari, Renault, Alpha Tauri, Haas, Alfa Romeo ve McLaren derken akıp gidiyor.

Üçüncü sezonun en azından ikinci sezona oranla malzemesi daha bol bir sezon olduğunu söylemek de mümkün. Hatta her yarışta bir takımın garajına konuk olan Netflix’in biraz şansı yaver gidivermiş. Kurgu da sağ olsun ona yardım etmiş. Yalnız Türk izleyiciler bir açıdan hayal kırıklığına uğrayabilir, çünkü Türkiye GP sezon içinde kendisine bir şekilde yer bulmuyor. Beklentiyi ona göre ayarlamakta fayda var.

Vettel ve Ferrari İlişkisinde Buruk Son

3. sezonun iyi işlediği ve zevk veren konulardan birisi Vettel-Ferrari birlikteliğinde gelinen buruk son.

10 yıldan fazla süredir şampiyon olamayan Ferrari’nin iyi bir araba çıkaramamasına yaptığı taktiksel ve yönetim bazındaki hatalar ile Vettel’in beceriksizlikleri eklenince zaten bir süredir beklenen bir gelişme yaşandı. Vettel’in Ferrari’nin 1000. yarışını kutlamasına ramak kala ayrılığını ve yeni anlaşmasını (Aston Martin) duyurması ise bir adım öteye götürdü.

Üstelik bunların hepsi Netflix’in de konuk olduğu İtalya’daki yarış sırasında yaşandı. Vettel’in severek ve isteyerek geldiği Ferrari’yle daha iyi şartlarda ayrılmasını dilerdim gerçekten. Böyle olacağı varmış. Başarıları eskisi gibi olmasa da Ferrari’nin 4. Bölümdeki performansının göz doldurduğu gerçek.

Geleceği Belli Olmayan Pilotlar

Drive to Survive’ın en ilgi çekici bölümü genelde geleceği belli olmayan pilotlarla ilgili sezonun sonuna doğru koyduğu bölüm oluyor. 3. sezonda da benzer şekilde iyi bir iş çıkarmışlar.

Önceki yarış sezonlarının aksine pek çok pilotun anlaşması daha sezonun başlarında duyuruldu aslında. Bunu da takımların yer aldığı bölümlere yayınca dostlukların bozulması, psikolojik savaşlar ve ilişkilerin parçalanması (bu sefer) koca sezona yayıldı. Şapkadan çıkan Perez ve geride kalan pilotlar işin kremasıydı.

Yalnız dikkatimi çeken üç husus var:

  • İki senelik aranın ardından F1’e geri dönecek olan Alonso’dan neredeyse bahsetmemişler. Babasının izinden giden Mick Schumacher’in yeni sezonda F1’de olacağı var bu arada.
  • Williams, Dorilton Capital’e satıldı ve uzun bir mazinin ardından Williams ailesi F1’e veda etti. Takımın ismi değişmeyecek ama kontrol artık başkasında olacak. Var mı? Yok. Sanırım Netflix’in programı o kadarına izin vermedi.
  • Geçtiğimiz sezonların aksine eğer pilotlarla yol ayıran takımın kendisi olduysa açıklamalarda konuya “işten çıkarma” olarak yaklaşmışlar. Bu da ilginç anlara sahne olabiliyor açıkçası.
Büyük Kaza, Pembe Mercedes, Black Lives Matter

Grosjean’in yürekleri ağza getiren kazasını dahil etmeyi (tabii ki) ihmal etmeyen Drive to Survive 3. Sezon, kamera arkası görüntülerle ve röportajlarla olayı güzel desteklemiş. Böylece yarış sezonunu takip ettiği için olan bitenlerin çoğunun zaten farkında olan izleyiciye farklı bir bakış açısı da sağlamış.

Racing Point’in “Pembe Mercedes” olmakla suçlandığı süreç, Ferrari’nin kapalı kapılar arkasında yaptığı anlaşma, yerine başkasını koysan fark etmez Bottas’ın “wing man” durumu, Lance Stroll’un açıkça söylenmese de bariz belli olan baba torpili, spordaki tek siyahi pilot Hamilton’un Black Lives Matter’ı insanların gözüne gözüne sokuşu derken Drive to Survive, üçüncü sezonuyla ilgi çekici pek çok konuyu bir potada eritmeyi güzel başarıyor ve izleyicileri yeni yarış sezonuna güzel hazırlıyor.

Mercedes’in uzun süreli dominasyonunu başka takımlara bırakacağı bir 2021 yarış sezonu geçirebilmek dileğiyle diyerek kapatayım o zaman…

Not: Takım patronlarının pilotlara oranla biraz daha göz önünde olduğu bir sezon izliyoruz. Öte yandan önceki sezonların aksine göreceli daha az popüler olan pilotların pist dışı hayatına daha fazla yer vermeyi tercih etmişler. Bu da (salgına rağmen kotardıklarını da düşünürsek) hoşuma giden bir diğer detaydı. Drive to Survive’dan hoşlanmadığını dile getirmekten kaçınmayan Verstappen ile belgesele pek de vakit ayırmayan Raikkonen’i (de) görebilseydik daha iyi olurdu hatta.

Sezon için özellikle Christian Horner’ın (Red Bull) hakkını vermek lazım bu arada. Halkla ilişkiler kapsamında açıkça söylenmese de sporu biraz takip edenlerin zaten bildiği/aklından geçen şeyleri açıkça söylemesiyle sezondan aldığım zevki artırdı. Üstelik bunu gıcık bir tonda değil zevk alarak yaptığı da hissediliyordu.

Domine bir takımın başında olduğu için rahatlığı göze çarpan Toto Wolff (Mercedes), takımını savunmakta iyi bir iş çıkaran Lawrence Stroll (Racing Point) ve F1’de işlerin duygularla değil de parayla yürüdüğünü belirtmekten hiç kaçınmayan Günther Steiner (Haas) mansiyon almayı hak ediyorlar. Mattia Binotto (Ferrari) içinse konuşmasa daha iyi olacak türden tutumu nedeniyle Razzie takdim edilmesini talep ediyorum.

Formula 1: Drive to Survive’da Sezon 3 Zamanı (İnceleme)

Aytaç Kara’nın Diğer Yazıları İçin Tıklayın.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...