Anasayfa İncelemelerFilm İncelemeleri Meek’s Cutoff: Bir Western Dramı (İKSV Özel)

Meek’s Cutoff: Bir Western Dramı (İKSV Özel)

Yazar: Batuhan Kılınç

Meek’s Cutoff: Bir Western Dramı (İKSV Özel)

Özellikle “First Cow” filmi ile bende yer edinmiş olan yönetmen Kelly Reichardt’ın gerçek bir hikayeden uyarlanan bu filmini, İKSV Mart Seçkisi’nde izledim.

Film bize yolun pisliğini üzerinde taşıyan, anlaşılması güç karakterler sunuyor. Anlaşılmaz karakterler dedim çünkü filmde çok az diyalog var. Dolayısıyla karakter tanıma işi görüntüye kalıyor. Görüntülerden yola çıkarak da karakteri herkesin anlayabileceğini düşünüyorum. Kendi payıma konuşacak olursam ben karakterlerin derinine çok inemedim.
Filmin temposu hakkında yorum yapacağım en karmaşık yönü olacak benim için. Uzun ve diyalogsuz sahneleri ile sizi uyutmanın eşiğine getiren film, o sırada bir olayın gelişmesi ile sizi filmde tutuyor, uyutmuyor. Ancak dikkatinizi de tamamen çekemiyor. O yüzden başından sonuna kadar baygınlık halinde izledim diyebilirim.

Film standart Western filmlerinde kullandığı ölçek bakımında ayrılıyor, en büyük farkı olarak. 4:3 en boy oranı ile o kutunun içini eşsiz doğa manzaralı ile dolduruyor. Coğrafyanın azameti geniş açılı sahnelerle çok iyi şekilde ortaya konmuş.

Filmin zaten az olan diyalogları da oldukça gündelik dilden uzak. Karakterler çölün ortasında hayatta kalma mücadelesi verirken Ramiz Dayı gibi konuşuyorlar. Karakterlerin hikayeye hiçbir etkileri yok, oturup film boyunca coğrafyanın onlara ne yapacağını bekliyoruz. Bu rağmen oyunculukları genel anlamda beğendim. Hepsinin performansı güzeldi, pek gözüme çarpan bir şey olmadı.

 

İzledikten sonra film hakkında yapılan yorumların geneline baktığımda, beğenildiğini gördüm. Beğenilme nedeni üzerine biraz düşündüğümde bunun görüntüler olduğuna karar kıldım. Harika bir teknik iş, hem mekan hem prodüksiyon tasarımı hem renklendirme hem de kamera kullanımı açısından bir şaheser denebilir. Ancak ne olursa olsun film sizde bir şeyleri eksik bırakıyor ve dolandırmadan söylemek istiyorum ki çok sıkıcı. Film bana güzel manzaralara bakmanın seyir keyfi dışında hiçbir şey katmadı.

Bu film, benim gibi Western temalı çok film izlememişlerin, Western temalı bir şeyler izlemeye başlamak için listeye kesinlikle eklememesi gereken bir film. Zaten benim ilgimi çekmeyen Western teması, bu filmle birlikte izleme listemin en arka köşelerine fırlatılmış oldu.

Meek’s Cutoff: Bir Western Dramı (İKSV Özel)

Batuhan Kılınç’ın Diğer Yazıları İçin Tıklayın.

Bunlar da ilginizi çekebilir

1 Yorum:

Avatar
Selami 15/03/2021 - 19:28

Kaleminize sağlık. Güzel bir inceleme olmuş. Merak ettiğim için izleyeceğim.

Yanıtla

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...