Anasayfa İncelemelerFilm İncelemeleri Ayrık Otu: İnceleme (ICAPFF Özel)

Ayrık Otu: İnceleme (ICAPFF Özel)

Yazar: Ahsen Aktaş

Ayrık Otu: İnceleme (ICAPFF Özel)

Ayrık Otu, Suç ve Ceza Film Festivali sayesinde izlediğim Doğuş Minsin yönetmenliğinde çekilmiş 2019 yapımı kısa film.

Ülkemizde ve dünyada hala yaşanmakta olan, farklı olana yaşama hakkı tanımayan bu dönemin mağdurlarından olan trans bireylerin yaşadıkları hayata abartıdan uzak, uzun konuşmalardan arınmış bir şekilde 10 dakika tanıklık ediyoruz Ayrık Otu sayesinde.

Hayatına tanıklık ettiğimiz Altuğ’un yaşadıkları yüzünden seçim yapması gerektiği noktada yaşamayı seçmesi ve filmin sonunda gözündeki morluğu gururlanarak göstermesi ve gülümseyerek yumruk yemesi homofobiye, transfobiye karşı dimdik durması, kendiyle olduğu kişiyle gurur duyması benim için hayatın anlamının kutlanması demek.

Konusu itibariyle önemli bir konuya parmak basan bu yapım, ismi ve konusu arasındaki bağlantının güçlüğüyle benim için daha da anlamlı bir hale geldi.

Cinsiyet rollerinin doğduğumuz andan itibaren uğruna yaşadığımız şeyler olması ne açıdan bakarsanız bakın saçmalık. Bu rollerden kendini sıyırabilmiş, at gözlüğünü çıkarabilmiş insanların toplum tarafından dışlanmasının, sözlü ya da fiziksel şiddet görmesinin içinde bulunduğumuz yıl itibariyle artık durması gerekirken daha da artması bizim sadece yaşadığımız dünyayı değil insanlığı da öldürdüğümüzün bir kanıtı olsa gerek.

Şunu söyleyerek bitirmek istiyorum: ayrık otu öyle hayat doludur ki siz yok etmeye çalıştıkça kök salar, daha da güçlenir.

Ayrık Otu: İnceleme (ICAPFF Özel)

Ahsen Aktaş’ın Diğer Yazıları İçin Tıklayın.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...