Anasayfa İncelemelerFilm İncelemeleri Mahallenin Bazı Kedileri: İnceleme (ICAPFF Özel)

Mahallenin Bazı Kedileri: İnceleme (ICAPFF Özel)

Yazar: Aylin Şahin

Mahallenin Bazı Kedileri: İnceleme (ICAPFF Özel)

Suç ve Ceza Film Festivalinde izleme şansı bulduğumuz, yönetmen koltuğunda Emre Sefer’in oturduğu bu kısa filmde araba kullanmakta sorunlar yaşayan karakterimiz Bahadır’ın kaza yapmasının ve buna tanık olan mahallenin “manyak” kedili hanımefendisini şikayetinden vazgeçirmeye çalışmasının yer yer gülümseten öyküsünü izliyoruz.
Hikaye büyük derin anlamlar, koca koca metaforlar içermese de izleyiciyi kendine çekiyor, kendini izletebiliyor. Diyalogları bazı anlarda çok kopuk, bazen çok yapay bulsam da çizilmiş karakterlerin doğal ve gerçek yapısı bu yapaylığı kırıyor.

Kedili hanımefendi karakterinin bu kadar hayvansever olmasının yanında kendi evinde cins kedi beslemesi biraz ironik ve gerçekçiliği baltalamış bir unsur. Fakat karakter iyi yazıldığı için seyire etkisi olmayan minik bir detay olarak kalıyor sadece.

Şebnem Sönmez ve Abdullah Cersel’in oyunculukları gerçekten göz doldururken Deniz Hamzaoğlu’nda aynı etkiyi göremiyorum. Sinema için çok abartılı bir oyunculuk sergiliyor. Konservatuvar mezunu olduğunu biliyorum, tiyatro bölümünden kalan o teatrallik hala üzerinde, bu durum sinemada tiyatrodaki etkiyi yaratamıyor maalesef.
Sinematografi adına Emre Sefer ve Hamdi Furkan Yıldırım muazzam bir iş çıkarıyor. Gerginlik anlarında titreyen kamera, dış çekimlerin en az iç çekimler kadar başarılı olması… Her sahnede kendimizi bir fotoğraf albümüne bakar gibi buluyoruz. Filmin renk paleti, canlılığı, doğallığı her şey görsel olarak yüksek bir seyir zevki yaşamamıza aracılık ediyor.

Ufak tefek hatalar, kusurlar dışında keyifli, doğal ve izleyiciyi iyi hissettiren akıp giden bir 20 dakika geçiriyoruz. Kedi aşığı izleyicilerin özellikle izlemesini öneriyorum. 64/100

Mahallenin Bazı Kedileri: İnceleme (ICAPFF Özel)

Aylin Şahin’in Diğer Yazıları İçin Tıklayın.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...