Anasayfa İncelemelerDizi İncelemeleri What If…? Bölüm Bir: Captain Carter’ın Doğuşu

What If…? Bölüm Bir: Captain Carter’ın Doğuşu

Yazar: Ahsen Aktaş

What If…? Bölüm Bir: Captain Carter’ın Doğuşu

Marvel Disney+ ortaklığının bir başka ürünü olan multiversein ana olayı olacağı Phase 4’un özeti gibi olacağını düşündüğüm What If…? bugün yayınlandı. Seslendirmeleri MCU’daki aktörlerin yaptığı animasyon formatındaki dizi Uata adlı Watcher’ın multi evrenlerde yaşanan olayların anlatıcılığını yaptığı bir yapım. Seslendirenler arasında son Marvel yapımı What If…? olan Chadwick Boseman, Hayley Atwell, Sebastian Stan, Uata’nın seslendirmeni olarak Jeffrey Wright, Josh Brolin, Chris Hemsworth, Tom Hiddleston, Natalie Portman, Jeremy Renner, Mark Ruffalo, Paul Rudd ve Taika Waititi yer alıyor.

Steve Rogers yerine Peggy Carter kapsülün içine girmiş olsa ne olurdu? Sorusuna cevap veren ilk bölüm 30 dakikalık süresiyle izleyiciyi sıkmadan ilerliyor. Captain Carter olarak savaştaki görevine türlü albaylara rağmen devam eden Peggy Carter taktiksel zekasıyla kalkanı daha iyi taşımış bile denilebilir.

Animasyon tarzına fazladan söylenebilecek bir şey yok; klasik bir yaklaşım olmuş zira fragmanda da aynı tarzı kullandıklarını görebiliyoruz. Ben Love, Death+Robots gibi her bölüm farklı kullanılmış animasyon tarzını tercih ederdim tabi bir anlatıcının olması ve konu bütünlüğü bakımından aynı tarzı kullanmak pekala mantıklı.

Captain America: The First Avenger filminin Captain Carter versiyonu olan bölüm verdiği zevk bakımından ortalama bir seviyede seyrediyor. Steve Rogers’a göre kalkan kullanmada çok daha yetenekli, ajan olmasının getirdiği özellikleri de kullanarak hedefine daha hızlı ulaşabiliyor Peggy Carter. Aksiyon sahnelerini izlerken ağzınızı açıkta bırakacak  farklı herhangi bir şey olmuyor; Captain Carter giriyor ve işi bitiriyor ama bence bölümle alakalı asıl güzel olan şey Peggy Carter ve Steve Rogers arasındaki ilişkiydi.

MCU’da belli başlı ilişkiler vardır: Tony ve Pepper, Thor ve Jane Foster, hatta bir ara Natasha ve Bruce da eklendi ama en temel olan en baştan yarım kalan Steve ve Peggy Carter ilişkisidir. Bu bölümde bu ilişkinin hakkı verilmiş biraz da olsa ikilinin bir şey yaşamasına izin verilmiş gibiydi. Sonları yine birinin 70 sene sonra uyanmasıyla bitse de yüzeysel değil biraz daha derin işlenmiş bir hikaye izledik.

Bölüm içindeki göndermeler ise bir başka güzel detay: Buckey’nin Peggy onu trenin üzerinden düşmemesi için tutup kaldırdığında MCU’da izlediğimiz The Winter Soldier halindeki kolunu tutup “Neredeyse kolumu koparıyordun.” demesi;

Howard Stark’ın Steve’e giyilebilir zırh yapması ve bunun üzerine aklımıza ilk Avengers filmindeki Captain America ve Tony Stark konuşması gelmesi, Peggy’nin bölüm sonunda geçitten 70 sene sonrasına gelmesi ki yine Avengers filminde oradan çıkan Loki idi. Bu göndermelerin bölüm içine yerleştirilişleri göze batmayan akıcı bir şekilde yapılmış olmasından daha da keyif verdi izlerken.

Captain Carter’ın kılıç ve kalkana sahip olması Wonder Woman havası verse de çok da göze batmadı, yeterli seviyede olunca böyle arada kaynayabiliyor bazı detaylar. Hayley Atwell’in seslendirmesini yaptığı karakter What If..?’in ikinci sezonunda da yer alacak. Evet buradan onun haberini de verelim What If…?’in ikinci sezonu olacak. Yapımcı Brad Winderbaum konuyla alakalı şöyle diyor: “İkinci sezonu geliştirmeye başlarken Captain Carter’ın her sezon ziyaret edeceğimiz ve bu maceraya devam edeceğimiz karakter olacağını fark ettik.”. Hayley Atwell’i Marvel yapımcıları çok sevmiş olacak ki oyuncuyla bağlarını asla koparamıyorlar.

Watcherların olayları sadece gözlemlesi ve kaydetmesi en bilinen özelliklerinden olmasına karşın What If…?’te olaylara etki edeceğine dair bir dedikodu ortada dolanıyor. Ne kadar doğru ne kadar yanlış göreceğiz.

Chris Evans’ın seslendirme yapmaması da bir miktar hayranları ve otomatik olarak beni üzse ve açılışı ortalama olsa da multiverse izleyeceğimiz ileriki MCU filmleri için What If…? in umut vaat edici olduğunu düşünüyorum. İkinci bölümde görüşmek üzere.

What If…? Bölüm Bir: Captain Carter’ın Doğuşu

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...