Anasayfa İncelemelerDizi İncelemeleri Outlander: Ya Geleceğin Geçmişin İse?

Outlander: Ya Geleceğin Geçmişin İse?

Yazar: Atakan Songelen

Outlander: Ya Geleceğin Geçmişin İse?

Zaman makinesi hepimizin aklında elektronik bir alettir. Bir kapsülün içine girersin ve seni 1000 yıl geriye gönderir. Bilim-kurgu sektörü, zaman yolculuğunu bize bu şekilde aşıladı zira hepimiz “Gerçekten zaman yolculuğu yapacak olsak bu şekilde yapardık.” diye düşünüyoruz ama zaman yolcuğunun birden farklı yolu varmış. Kitabını okuyanlar beni anlayacaklardır. Geleneksel yollarla da zamanda yolculuk mümkünmüş çünkü.

(Bu incelememde spoiler olmayacaktır. Yalnızca diziyi izlemenize vesile olmak amacıyla, bu harika eseri sizlere tanıtmak istiyorum.)

Konusu oldukça ilginç; öykümüz 1945 yılında Frank Randall isimli tarihçiyle evli olan Claire Randall’ın İskoçya’nın Inverness şehrinde yaptıkları tatil sırasında, Claire’in şans eseri ‘Craigh na Dun’ taşlarına dokunarak 1743 yılına seyahat etmesiyle başlar. Kırmızı Ceketliler ile Mackanzie Klanından olan birkaç asinin arasındaki sıcak çatışma arasında kalan Claire’i asiler kurtarıp kendi bölgelerine götürecektir. O sırada Jamie Fraser ile tanışır ve macera başlar.

Spoiler vermemek için kendimi zor tutuyorum, bu yüzden konuyu şimdilik bu kadar tutalım.

1743 yılına geldiğimiz gibi fantastik bir maceranın içerisinde buluyoruz kendimizi. Ana karakterimiz Claire, kendini İngiltere ve İskoç klanları arasında geçen gerginliğin ortasına düşüyor. O dönemin sert gerçekçiliği, acımasızlığı iliklerimize kadar işliyor adeta.

Dönemin sosyopolitik durumu oldukça iyi işlenmiş; aşk dizisi olarak sınıflandıramayız bu nedenle. Daha ziyadesiyle bu diziyi açıkçası bir kalıba sokmak garip oluyor. İlgi çekici olan tarafı bu olsa gerek ki tarihsel kurgu, biyografi, fantastik, bilim-kurgu, romantizm her türlü şeyi barındırıyor içerisinde. Ansiklopedide altın değerinde görülebilecek tarihi bilgiler bu dizide mevcut. Hatta felsefi kuramlar bile. Kuramı size sormalıyım: “Günümüzden geçmişe gitme fırsatı bulsanız, geçmişte yaşanmış bir olayı değiştirebilir miydiniz ? “.

Kurgu dahilinde ve belgesel niteliğinde olan bu dizi tarihte gerçekleşmiş olan olayları aktarıyor. Şu anda elinize bir tarih kitabı alsanız o dönem hakkında yazabilecek her şeyi bu dizide bulacaksınız. İskoçların geleneklerine olan bağlılığından tutun, İngilizlerin abartılı medeniyet anlayışına kadar her şeyi bizlere sunuyor. Sadece bunlarla da kalmıyor, 18. Yüzyılın Türkiye’sine veya Fransa, Amerika, İngiltere gibi ülkelere gitme fırsatı buluyorsunuz.

Kadrosu da oldukça dolgun bir yapım. ‘Claire Randall’ ile Caitriona Balfe, ‘Jamie Fraser’ ile ise Sam Heughan başrolü paylaşıyor. Duncan Lacroix (Murtagh Fraser), Sophie Skelton (Brianna Randall Fraser), Richard Rankin (Roger Wakefield), Tobias Menzie (Frank Randall) gibi isimleri de içinde barındıran bir yapım.

Oyunculuklara gelecek olursak ana karakterler neredeyse hiç hatasız. Bütün duyguları bütünüyle aktarabilen çok başarılı aktörleri izliyoruz. Uzun zamandır böyle oyunculuk görmediğimi söyleyebilirim. Claire ve Jamie muazzam detaylar, oyunculuklarına hayran kalmamak elde değil. Yan karakterler de ana karakterler kadar harika oyuncular. Şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki, “Ben oynasam daha iyi oynardım” cümlesini asla kullanamayacaksınız.

Kitap serisini okumuş, yalamış yutmuş biri olarak söyleyebilirim ki dizisi, kitabıyla aynı etkiyi bırakıyor. “Kitabı daha güzeldi.”, “Keşke dizisini çekmeselermiş!”, “Kitabın vibeını öldürmüşler.” gibi cümleler kuramayacaksınız benden söylemesi.

Prömiyeri 9 Ağustos 2014’te yapılan bu dizi, şu anda 5. sezon finalini vermiş durumda. 2021 yılı sonlarında yayınlanması beklenen Outlander 6. sezonu global salgın sebebiyle çekimleri aksamış ve uzun süre ertelenmişti. Çekim sıkıntısı çekilen ve çıkışını sürekli farklı bir tarihe ertelenen dizinin 6. sezonunun diğer sezonlara kıyasla daha kısa olacağı hakkında söylentiler çıkmıştı. Yapılan resmi açıklamada Outlander hayranlarını sevindirecek bir haber geldi. İskoçya’da çekilen dizinin 6. sezon çekimlerinin tamamlandığını duyuran Starz, 90 dakikalık bir sezon prömiyeri de dahil olmak üzere toplamda 8 bölümden oluşacağını açıkladı. Outlander 6. sezon 2022 yılı Ocak ayında başlayacak ve toplamda 8 bölüm sürecek. Mayıs ayının son haftalarında 7. sezon onayı almıştı fakat, 7. sezonun ise ne zaman başlayacağı henüz bilinmiyor ancak Diana Gabaldon’ın aynı isimli serisinin yedinci kitabı olan “An Echo in the Bone“dan alıntılanacak.

Netflix üzerinden izleyebileceğiniz bu diziyi kesinlikle izleme listenize eklemenizi öneriyorum. Son zamanlarda beni en çok etkileyen dizilerden biri olduğunu söyleyebilirim. İlk bölüm size yavaş, sıkıcı gelebilir ama inanın devamı, ilk bölümü izlediğiniz için pişman etmeyecek.

Outlander: Ya Geleceğin Geçmişin İse?

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...