Anasayfa İncelemelerFilm İncelemeleri Free Guy: Parasını Sonuna Kadar Hak Etmek

Free Guy: Parasını Sonuna Kadar Hak Etmek

Yazar: Sadık Dişli

Free Guy: Parasını Sonuna Kadar Hak Etmek

Pandemi dolayısıyla ertelenen ve yeni kavuşabildiğimiz bir diğer film olan Free Guy’ın yönetmenlik koltuğunda Night in the Museum üçlemesi ve Real Steel filmleriyle tanıdığımız Shawn Lewy oturuyor. Filmin oyuncu kadrosunda; aksiyon-komedi janrının artık en bilindik oyuncusu ve izleyenlerin gözbebeği Ryan Reynolds (Guy), Killing Eve’den tanıdığımız Jodie Comer (Millie), Stranger Things’den aşina olduğumuz Joe Keery (Keys) ve Tho: Ragnarok, Jojo Rabbit, What We Do in the Shadows filmlerinin yönetmeni Taika Waititi (Antwan) var.

Free City şehrinde yaşayan Guy, bir bankada çalışmaktadır ve her gün günlük rutinlerini sürdürmektedir. Her ne kadar kendisi yaşadığı hayattan son derece memnun olsa da sıkıcı bir yaşamın içerisindedir; hayatında eksik olan tek şey ise kendisinin söylediği gibi bir ruh eşidir. Free City ise güneş gözlüğü takan insanların ortalıkta alenen terör estirdiği, banka soyduğu, binaları patlattığı ve insanları gasp ettiği çılgın bir şehir. Guy, bir gün arkadaşı Buddy ile yolda yürürken hayallerini süsleyen güneş gözlüğü takmış kadının yanından geçer. Guy’ın bilmediği kısım ise Free City’nin aslında bir video oyunu olduğu, kendisinin oyunda bir figüran görevini üstlenmesi ve gördüğü kadın dahil gerçek dünyadaki insanların bu oyunu oynaması. Guy’ın yolunun kesiştiği Millie ise gerçek dünyada ortağı ile kendilerinden Antwan tarafından çalınan video oyunun hakları peşinde ve oyunda sadece bu durumu kanıtlamak için bulunuyor. Sadece gördüğü kadın ile konuşabilmek için başkasının güneş gözlüğünü çalan Guy, bu hamlesi ile beraber filmin oynat tuşuna basmış oluyor ve olaylar gelişiyor.

Her ne kadar yazıyı yazmanın da getirdiği heyecan ile bu ifadeleri daha şimdiden kullanacak olsam da Free Guy an itibariyle gerçekten de vizyonda parıldayan bir cevher. Filmin en büyük sıkıntıları kesinlikle filmleri ve sinema salonlarını bir mezarlığa çeviren pandemi dönemi ve filmin kendisini tanıtabilmekten aciz pazarlama stratejisi. Çünkü Free Guy fragmanlarında bizlere tanıttığından çok daha fazlasını sunabiliyor. Beni sinema salonuna çeken kısım bazı eleştirmenlerin ‘’modern Truman Show’’ tabirini bu film için kullanmasıydı. Her ne kadar filmi bitirdikten sonra bile bu tabirin biraz abartılı olduğunu düşünsem de filmde Guy’ın ancak aşık olduktan sonra kendi yaşadığı rutin hayatının döngüsünü kırabilmesi ve kendisinin yalnızca bir figüran olduğunu öğrendikten sonra yaşadığı varoluş sancıları, yaşamında bir amaç bulma gayesi, yaşadığı uyanış ve toplumu da uyandırma çabası gibi temalar bu filmde oldukça fazla yer ediniyor ve  gerçekten de akıllara Truman Show’u getiriyor. İşte bu kısımda film yine kendi düşmanlarından biriyle karşılaşıyor; filmin potansiyelini tam olarak anlayamamış yönetmen, yapımcı ve stüdyo. Şunu söylemek gerekli, Free Guy gerçekten de zamanı unutturacak kadar keyifli ve eğlenceli bir film ve bir blockbuster’ın kesinlikle yapması gereken her şey ama film içerisinde yaşamı ve varoluşu sorgulayan Guy’ın yaşadığı olayları da gözlemleyince filmin kesinlikle bir blockbuster’dan çok daha fazla potansiyele sahip olduğunu görebiliyoruz. Günümüzde de büyük bütçeli yapımların blockbuster sıfatının dışına çıkabildiğini görünce de (örn. Blade Runner 2049) Free Guy’ın kendini yalnızca bir gişe filmi olarak sınırlandırması ve barındırdığı potansiyele ulaşamaması filme dair bahsedebileceğimiz olumlu yönlerden biri değil.

Filmin ise içinde bolca barındırdığı olumlu yönleri var. Her ne kadar inanılmaz yaygın bir tür olsa da artık günümüzde izleyiciyi güldürebilen Hollywood yapımı komedi filmleri gerçekten bir elin parmakları ile sayılabilecek bir düzeye inmiş durumda. Free Guy kesinlikle böyle bir yöne sahip değil; film gerçekten çok komik ve bunun bir kısmını da kendi absürtlüğünden alıyor. Oyun dünyasına hakim kişiler filmde bolca bulunan referansları toplayabilmiştir, zaten filmde de araya serpiştirilmiş bir şekilde ünlü Twitch yayıncıları bulunuyor. Bunlara da ek olarak film sonlara doğru bir Disney filmi olduğunu belli edecek anlar yaşatıyor bizlere. Sürprizleri buraya yazmamak ve siz okuyucuların bunları filmde görmesi bence en iyi seçenek. Free Guy bu övgülerin bir kısmını da son derece akıcı olan kurgusuna borçlu. Günümüzde o kadar fazla blockbuster olduğunu iddia eden başarısız yapımlar geliyor ki zamanın su gibi aktığı hissini kendim için konuşacak olursam ben gerçekten unutmuşum. Free Guy ile bu hissi hatırlamak aşırı keyifli çünkü film vaat ettiği keyifli zaman geçirmeyi fazlasıyla gerçekleştiriyor yetmiyor üstüne de eklemeler yapabiliyor. Ama burada hafif bir homurdanma da bulunuyor: bir önceki paragrafta bahsettiğimiz gibi filmin işlemesi oldukça güç olan ve inanılmaz bir potansiyel içeren Truman Show-vari temaları var. Free Guy, eğlenceli bir blockbuster olurken filmin sahip olduğu varoluş, gerçeğe dair uyanış gibi temaları inanılmaz klişe olacak bir biçimde işliyor ve onları umursamıyor bile. Film, güldürürken düşündürebilecekken izleyicisini sadece güldürmeyi seçiyor. Halihazırda da düzgünce pazarlanamayan Free Guy, kendisinden haberdar olmayan bir çok izleyicinin habersizliği eşliğinde potansiyelini kendi içerisine gömmüş oluyor.

Toparlamak gerekirse vizyonda size gerçekten zamanı unutturabilecek ve bolca güldürebilecek olan bir yapım var, verdiğiniz paraya ve zamana değecek bir yapım. Bir yandan da bu filmin pandemiye adeta kurban gitmesi ve potansiyelinin çok altında bir gişe yapacak olması kesinlikle Disney’i ve devam filmi isteyen biz izleyicileri üzecek bir durum. Ryan Reynolds’ın ekranda parıldadığı bu film, her ne yazık ki pandemi döneminden de nazaran pazarlaması da başarısız bir film, filmin fragmanları bile filmi tam olarak tanıtamıyor ve izleyiciyi ikna edemiyor. Haliyle de Free Guy çok küçük bir kesim ile buluşabilmiş oluyor. Her ne kadar kendi potansiyelini göz ardı etse de Free Guy izleyen kişilerden de duyulabileceği üzere beklentilerin çok üstünde bir yapım. Eğer bu türe aşina iseniz ve seviyorsanız Free Guy’ı kesinlikle kaçırmamalısınız. Ortada vaat ettiğinin çok daha fazlasını sunan, eğlenceli, iki saatlik bir paket var ve sizleri bekliyor.

Free Guy: Parasını Sonuna Kadar Hak Etmek

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...