Anasayfa İncelemelerDizi İncelemeleri The Longest Night: İzle Mi? Geç Mi?

The Longest Night: İzle Mi? Geç Mi?

Yazar: Kübra Şişman

The Longest Night: İzle Mi? Geç Mi?

Oscar Pedraza yönetmenliğinde 8 Temmuz 2022’de Netflix’te yayına başlayan İspanya yapımı mini seri The Longest Night. Oyuncu kadrosunda Goya ödüllü Alberto Ammann’ın yanı sıra, Barbara Goenaga, Luis Callejo, Jose Luis Garcia Perez, Roberto Alamo, Daniel Albaladejo, Cecilia Freire, Sabela Aran, Laia Manzanares ve Xabier Deive yer alıyor. Aksiyon severlerin merakla beklediği dizinin senaryosunu ise Xose Morias kaleme alıyor.

Dizinin konusu şöyle: Ardında birçok ceset bırakan seri katil Simon Lago, Noel akşamında, kendi evinde suçüstü yakalanır ve psikiyatri hapishanesi olan Monte Baruca’ya gönderilir. Hapishane müdürü Hugo Roco da o gece izinli olmasına rağmen yeterli çalışan bulunmadığı için göreve çağrılır ve iki çocuğuyla birlikte hapishaneye gelir. Büyük kızının Simon aracılığıyla kaçırıldığını öğrenen Hugo, Simon ne derse yapmak zorunda kalır. Eli silahlı adamlar Lago’yu çıkarmak için hapishaneye baskın düzenler ve yardım çağırılmaması için dış dünyayla bağlantıyı keserler. Ancak hapishane müdürü ve çalışanların direnişiyle karşılaşırlar. İçeride mahkumlarla yaşanan kaos da durumu iyice içinden çıkılması güç bir hale sokar.

Dizi daha fragmanı izlendiğinde bile aksiyonu ve gerilimi bol olacağı mesajını veriyor. Altı bölümden oluşan ve ortalama süresi 45 dakika olan dizinin zaman kavramı gerçek hayatla neredeyse aynı. Uzun bir gece bizi bekliyor. Dizide kan, gerilim, ihanet, bilumum psikolojik rahatsızlık, kısacası ne ararsak var. Bu açıdan zengin bir içeriğe sahip olduğu söylenebilir. Bu kadar ögeye rağmen güzel bir dizi mi izledik veya izleyeceğiz, tartışılır. Bazı sahnelerde dizi izleyiciyi içine çekmeyi hakikaten başarıyor. Bu yönden iyi bir iş çıkarılmış. Fakat bazı sahnelerde ise bölümün bitmesine kaç dakika kalmış diye kontrol etme ihtiyacı da hissettirmiyor değil.

Oyunculuklar genel olarak tatmin edici. Senarist, seyirciye bazı oyuncuların önceki hayatlarından kesitler sunmuş. Simon Lago’nun ilk cinayetini işlemeden önceki sıkıcı ve monoton hayatının, içindeki katili keşfetmesiyle bambaşka bir yöne evrilmesini izliyoruz. Bir nevi tanrıyı oynaması ona büyük bir haz vermiş olacak ki, yüzünden bir an bile tebessümü eksik olmuyor. Öte yandan son derece soğuk kanlı bir katilin yanında iyi ve kötüyü dengelemek adına hapishane müdürü Hugo’nun daha iyi bir karakteri canlandırması bekleniyor. Fakat Hugo’nun, yaptığı seçimler ve Simon’un tabiri caizse kuklası olması bizi onun ”iyiliğini” sorgulamaya itiyor. Ayrıca Simon’u tutulduğu hapishaneden kaçırmaya gelen silahlı kuvvetlerin lideri Lennon rolünde izlediğimiz Jose Luis Garcia Perez’in karizmatik sesinden bahsetmemek haksızlık olur. Rolüne fazlasıyla yakışmış. Ancak aynı şeyler çocuk oyuncular için geçerli olamıyor maalesef. Bu denli travmatik durumların içinden sıyrıldıktan sonraki tepkilerinin gerçeği tam olarak yansıtmadığını söylemek mümkün.

Dizi, birçok açıdan Honduras’taki bir cezaevinde yaşanan olaylardan etkilenilmiş olabileceğini düşündürüyor. Honduras, Orta Amerika’da anadili İspanyolca olan bir cumhuriyet ve suç oranının en yüksek olduğu ülkelerin başında geliyor. Suç oranı bu kadar yüksek olunca hapishanelerde yaşanan olaylarla sık sık gündeme geliyor. Özellikle bir cezaevinde yapılan yolsuzlukla adından ana haber bültenlerinde ve gazetelerde uzunca bir süre söz ettirmişti. Bu hapishanede yönetim tamamen mahkumlara aitti ve yönetimin bu durumla hiçbir problemi yoktu. Çıkan bir isyan sonucunda ölen mahkumları yakmak amacıyla küçük çaplı bir yangın çıkarılmıştı ve gelen itfaiye erleri içeri sokulmamıştı. Dizide de buna benzer bir sahnenin bulunması senaryosunun gerçek olaylara dayandırıldığı iddiasını güçlendiriyor. Ayrıca, hapishanenin eski müdürünün ismi de tıpkı başrolümüz gibi Hugo.

Dizide zaman akışının gerçek zamanla neredeyse aynı olduğunu söylemiştik. Akşam üzeri saatlerinde başlayan dizinin sonuna geldiğimizde saat gece yarısını henüz geçmiş oluyor. Son sahnelerde gösterilen ve izleyicide merak uyandıran detaylar da devamının geleceği haberini veriyor. Yani, gece henüz bitmedi.

Netflix’in çoğu yapımında olduğu gibi orta segment kaliteye sahip bir aksiyon dizisi. Kamera açıları, renkler ve sinematografi kısmen tatmin edici. Ancak senaryo suç ve aksiyon sevenler için oldukça öngörülebilir. Beklenti düşük tutularak izlenebilecek bir yapım.

The Longest Night: İzle Mi? Geç Mi?

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...