Anasayfa İncelemelerFilm İncelemeleri The Last Bath: Tensel Çekimler (İKSV Özel)

The Last Bath: Tensel Çekimler (İKSV Özel)

Yazar: Hatice Gökgül

The Last Bath: Tensel Çekimler (İKSV Özel)

İKSV Nisan Seçkisi’nde yer alan Son Banyo – O Último Banho, daha önce kısa filmleriyle dünyanın dört bir yanında festivallere konuk olan David Bonneville‘in imzasıyla izleyiciyle buluştu. Türkiye’ye gelmeden önce de birkaç festivalde boy göstermiş olan film Fransa- Portekiz ortak yapımı olan film ayrıca Bonneville’nin tek başına yönettiği ilk uzun metrajlı film olma özelliğine sahip. Senaryo ise Diego Rocha ile birlikte kaleme alınmış.

Filme genç kızların eğitildiği okul benzeri bir yerde rahibelik yapan Josefina ile başlıyoruz. Hristiyan öğretilerine tabi olan bu kadın tek başına yaşıyor. Yalnız, hayatında birine ihtiyaç duyan, dinine çok bağlı kadın profili işlenmiş ve güzel yansıtılmış. Ailesiyle karmaşık ve soğuk bağlara sahip olan bu kadın son yeminini etmek üzereyken babasının öldüğü haberini alıyor. Okuldan ayrılıp yaşadığı yere dönen Josefina’nın haberi aldığı dakikadan beri aklında dedesi gittiği için ona bakacak kimse olmayan yeğeni Alexandre vardır. Annesi ile sorunlu bir ilişkisi olan, daha doğrusu annesinin hevesleri için dedesiyle bırakıp gittiği Alexandre, insanlarla ilişki kurmak konusunda sıkıntılı hatta filmde gördüğümüz kadarıyla kişisel bakımını bile yapamayan bir asosyal kişilik. Dedesinin ölümüyle yalnız kaldığı için annesinin geri dönmesi umuduna yaslanmış ama annesinden cenaze sonrasında uzun süre böyle bir adım gelmiyor. Bu dönemde de ona bakacak tek kişi teyzesi olduğundan bunu kabullenip beraber yaşamaya başlıyorlar. Tabii Josefina dinine bağlı. Onu evlat edinmek doğru mu yanlış mı olacak bilemiyor ve bu konuda tanrısına başvurup bir işaret bekliyor.

Alexandre’nin genç bir çocuk olması ve ona kimsenin bakmayacak olması teyzedeki merhamet duygularını ateşliyor ve bu durumu kabulleniyor. Filmin yavaş akışında evdeki hallerini izliyoruz. Çocuk dedesinin yasını bir süre tuttuktan sonra okula devam ediyor ve arkadaşlar edinmeye başlıyor. Kişisel bakımını da uzun süredir ihmal ettiğinden teyzesi saçlarındaki bitler için ilaç sürüp onu banyo yaptırıyor hatta onun cinsel organında problem görüp üroloğa bile götürüyor. 15 yaşında bir gencin kendi banyosunu yapamaması da ayrı bir olay da neyse. Zaten film banyo sahnelerinden besleniyor. Ikilinin arasındaki çekim banyo ortamı ve çıplaklık ile alevlenmekte. Açıkçası bu durum izlerken beni aşırı rahatsız etti. Çocuğun 15 yaşında olması mı dersin teyzenin kendisini bastırdığının bu kadar belli olması mı dersin teyzenin yeğenine hislerinin dönüşmesi sonucu ensest bir duruma düşülmesi mi dersin… Neyse bunlar arasındaki bağ sessizce kuvvetlenmişken anne çıkageliyor ve sağlıklı bir ilişki kurduğu gerekçesiyle çocuğu almak istiyor. Josefina bu durumu gence söylemiyor çünkü kaybetmekten korkuyor ama bu yalan aralarında büyük bir sorunu ateşliyor.

Film banyo sahnelerinde ikili arasındaki tensel çekimi bariz izleyiciye geçiriyor. Bu başarı aslında. Oyunculuk ve çekim kalitesini belli eder. Vasco Viana’nın görüntü yönetmenliğini yaptığı film bana Call Me By Your Name’i hatırlattı. Hikayenin bir kasabada geçmesi, açık hava sahnelerive ikili arasındaki çekimin çekingen ama istekli gösterilmesi. Tabii müzikler konusunda onun kadar başarılı değil. Ayrıca onda daha temiz bir dünya izlerken bu filmde renk paleti biraz farklı. Filmin görüntü kalitesini -övdüğümden de anlaşılacağı üzere- sevdim.

Fransız yapımlarında gördüğümüz kısa diyaloglu, izleyiciye bol detay gösterilerek işlenen sahneler bu filmde de karşımıza çıkıyor. Tensel sinema kategorisine alabileceğimiz film ikili arasında kısa ama her kelimenin altında bir anlam yattığını hissettiğimiz sahnelerle dolu. Özellikle Josefina’nin Alexandre’yi yıkadığı son sahne alev alev yandı diyebilirim. Çocuğun bedeninde ellerini gezdirmesi, masaj hareketleri yapması ve saçını kurularken bakışmaları…

Film ayrıca din-sevgi- bağlanma çemberinde geçiyor. Dinine bağlı hatta rahibe olan kadının ilk başta masum olan sevgisinin sonunda yasak ve kamaşık bir bağlanmaya dönüşmesi işleniyor. Düşündüklerinden ve hislerinden pişmanlık duyan kadın filmin sonunda kendini cezalandırıyor.

Yazının ortalarında da bahsettiğim gibi film kaliteli aslında ama teyze-yeğen arasındaki karmaşık ilişki, çocuğun 15 yaşında olması gibi etkeler beni rahatsız etti. Yine de dünyada böyle olayların -ne kadar etik olmasa da- var olduğunu biliyoruz. Hayatta var olan da filmlere dizilere konu ,elbette ki, olur.

The Last Bath: Tensel Çekimler (İKSV Özel)

Hatice Gökgül’ün Diğer Yazıları İçin Tıklayın.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...