Anasayfa İncelemelerDizi İncelemeleri The Fall Of The House Of Usher: Ölümün Gölgesindeki Servet

The Fall Of The House Of Usher: Ölümün Gölgesindeki Servet

Yazar: Gülcan Zerey

The Fall Of The House Of Usher: Ölümün Gölgesindeki Servet

Edgar Allon Poe tarafından kaleme alınan ve 1839’da yayınlanan hikâye türündeki eseri Netflix tarafından 8 bölümlük bir dizi olarak yayımlandı. Hikâyenin geçtiği yerler ve zamanlar farklılaşarak kısım kısım bizlere sunuluyor.  Robot, The Core, 13 Gün gibi filmlerden kendisine aşina olduğumuz Bruce Greenwood’u Roderick Usher karekterine hayat verirken görüyoruz.

Eğer korku dizileri seviyorsanız dizinin oyuncu kadrosunda tanıdık yüzler göreceksiniz. The Haunting House dizisinden birçok kişi bu yapımda rol almış. Carla Gugino, Rahul Kohli, Henry Thomas, Kate Siegel ve T’Nia Miller gibi pek çok isim The Haunting House kadrosundan. Tabi bu oyuncuları görünce ister istemez dizinin güzel olacağını düşünüyoruz. İlk iki bölümü dışında güzel ilerleyen bir diziydi benim için.  Dizinin asıl başrolünü paylaşan Roderick Usher (Bruce Greenwood) ve Madeline Usher (Mary McDonnell) oyunculuklarıyla gayet iyi bir yorum katmışlar rollerine. İzlerken Madeline Usher’in ulaşmak istediği her ne olursa olsun buna karşı olan hırsını hissedebiliyorsunuz.

Dizinin konusuna kıssaca değinirsek iki kardeşin bir imparatorluk inşa etmek için neler yapabileceğini ve bu imparatorluğu inşa etmek için doğmamış soyunun ölümünü göze alması olarak tanımlamak mümkün olacaktır. Fortunato İlaç Firması’nı sektörün zirvesi haline getirmek için hiçbir şeyden çekinmeyen Roderick Usher, çocuklarının peşi sıra gelen ölümleriyle geçmiş defterleri tekrar açıyor.

Aile yapısına çokça yer verilen dizide, şartlandırılmış pek çok şey fark ediyorsunuz. Buradaki en önemli kelimelerden biri başarı. Herkese göre farklı bir anlam ifade eden bu kelime dizide Usher ailesinin anahtar kelimesi diyebilirim. Çocuklarınıza doğduklarından itibaren bu kelimenin ne kadar önemli olduğunu ve eğer amaçlarına ulaşamayacak olurlarsa ne kadar yıkıcı bir gerçeğin onları beklediğini anlatıyorsunuz. Bu tür bir baskının neler yaptıracağını bilemezsiniz. Dizinin ana temalarından ve Usher Ailesi’nin sonunu getiren sebebin bir parçası da bu diyebilirim.

Bizlere 1953 yılından itibaren anlatılmaya başlanan hikâyede ayrıntılara çokça yer verilmiş. Yer ve mekana ait özellikler- mesela kıyafetler, yaşam tarzı ve kullanılan araçlar gibi- zamanı yansıtan önemli bir unsur olarak karşımıza çıkıyor. Hepimiz ne kadar şaşalı bir hayat istesek de böyle yapımları gördükçe biraz da olsa soğumuyor değilim. Dizide dikkatimi çeken en önemli unsurlardan birisi de ne diyaloglardı. Anlatılmak istenilen olay çoğu yerde doğrudan bir anlatım biçimiyle anlatılıyordu.

Dizide kullanılan temalar, renkler ve en çok beğendiğim görsel efektler harika yerlerde kullanılarak diziye olan merakın artmasını sağlıyor. Aynı zamanda kullanılan müzikler diziye yer yer gerilim yer yer de sakinlik katarak izleyiciyi ekranda tutuyor. Müziklerin yanı sıra oyuncular üzerinde yapılan makyajlarında gayet gerçekçi ve başarılı olduğunu söyleyebilirim. Dizinin Kasım 2023’te geçiyor olması da beni şaşırtan olaylardan biri. Genelde izlediğim diziler geçmişte geçtiği için bu beni biraz şaşırttı. Bu sayede dizide kullanılan kıyafetler bizlere yabancı kalmamış. Ancak geçmiş yıllardan da bahseden dizide 80’ler havasını ve tarzını bulmanız mümkün. Ayrıca günümüz dünyasını ve yaşam biçimini çok iyi bir şekilde anlatan bir dizi olmuş. Zengin insanların ellerinde var olan gücü gözler önüne seren bir seri olmuş. Dizide zengin insanların ulaşamayacakları ya da elde edemeyecekleri pek bir şeyin olmadığını görüyoruz.

Korku severler için gayet iyi bir dizi olarak karşımıza çıkan The Fall Of The House Of Usher’in yönetmen koltuğunda Mike Flanagan oturuyor. The Haunting House ve Ölüm Alfabesi gibi korku yapımlarında yönetmen koltuğunda oturmuş olan Mike Flanagan’ı bu dizide görmek pek şaşırtıcı değil. Güzel ve izlemesi sürükleyici olan bu korku türündeki diziyi izleyip izlememek size kalmış. Ama korku severlere tavsiye edebileceğim bir yapım. Şimdiden izleyecek herkese iyi seyirler.

The Fall Of The House Of Usher: Ölümün Gölgesindeki Servet

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...