Anasayfa İncelemelerDizi İncelemeleri Elite 7. Sezon: Işıltılı ama Biraz Ciddi

Elite 7. Sezon: Işıltılı ama Biraz Ciddi

Yazar: Ahsen Aktaş

Elite 7. Sezon: Işıltılı ama Biraz Ciddi

2018 yılında ilk sezonu ile Netflix kütüphanesine eklenen Elite, yedinci sezonu ile geçtiğimiz Cuma günü izleyici ile buluştu. Yayınlandığı günden beri senaryosundaki aşırılıklar ve oyuncu kadrosunun göz alıcılığıyla genç sosyal medya kitlesinin ilgisini hiçbir zaman elinden bırakmadı. Her sezonun sonunda ölen kişi hikayesinden de bu sezon da kopamayan Elite bence diğer sezonlara göre bu sezonu daha sakin geçirdi.

Oyuncu kadrosunu bu sezon çoğunluk olarak yeni oyuncuların oluşturduğu dizide eklenen karakterlerimiz de şu şekilde: Chloe (Mirela Balic) okula yeni başlayan ve Ivan ile tahmin edemeyeceğiniz bir bağı olan özgüvenli ve seksi bir genç kız, Joel (Fernando Lindez) Ivan ile bir türlü kavuşamayan onun sayesinde Las Encinas’a başlayan fakir ama iyi niyetli bir genç adam, Eric (Gleb Abrosimov) Nico’nun sorunlu ve hasta kuzeni, Luis (Alejandro Albarracin) okulun yeni müdür yardımcısı, Carmen (Maribel Verdu) Chloe’nin annesi ve Martin (Leonardo Sbaraglia) Isadora’nın babası rollerinde. Altıncı sezon finalinde Samuel’i kaybetmemizle birlikte bu sezona devam etmeyen birçok karakterimiz var ama dizinin başından beri orada olan hatta demir başı olan Omar (Omar Ayuso) ise bu sezonda da hayatımızda.

Bu sezonun konusu aslında biraz dağınık; Isadora ve Didac arasında aileleri sebebiyle olan anlaşmazlıklar, Carmen’in Ivan’ın annesi olması, Omar’ın Samu’nun ölümünden sonra yaşadığı depresyon ve bağımlı olduğu Joel, Joel’un Ivan’a aşık olup Omar’ı kötü halde bırakmak istememesi, Sara’nın istismarcı sevgilisiyle olan ilişkisi, Chloe’nin ve Eric’in farklı şekillerde yaşadıkları inişli çıkışlı hayatları derken sürekli olayın olduğu 8 bölüm izletiyor Elite bize yedinci sezonu ile. Biraz spoiler vermiş olabilirim ancak konular genel hatları ile bunlar ve her paragrafta özet geçmek istemiyorum.

Bu sezon ile hayatımıza giren oyuncular rolleri gayet iyi oynuyor ki Eric’in yaşadığı bir iyi bir kötü ruh hali durumu karakterin kompleksitesi açısından gayet yeterli. Önceki sezonlarda tanıtılan ve biraz geride kalan karakterler ise bu sezon boyunca kendilerine daha derin anlamlar yüklenmiş halde buluyorlar kendilerini. Şunu söylemeden de geçmek istemiyorum bu sezon birkaç sahnesi hariç belki de ayakları en yere basan sezon olabilir. Önceki sezonlardaki aşırı sahneler bu sezonda daha az kullanılmış ve karakterlerin üzüntülerine daha çok yer verilmiş. Omar karakterini ne kadar sevmesem de bir türlü kurtulamasam da ve lütfen gördüğüm son sezon olsun desem de yaşadıklarının ağırlığını taşıyamama konusunda en çok odağa alınmış karakter diyebilirim. Chloe’nin özgüveninin sadece kıyafetlerde olması ama aslında kendini değersiz görmesi ise karakterle oturmuş bir durumda. Tabi Chloe özelinde “klasik Elite abartmalarını” bu sezon çok görüyoruz ve sanırım bu durumu da Elite olduğu için kendimde normalleştirdim. Ama bu sezonun sakinliği ile sanırım bunu biraz geride bırakmak istiyorlar gibi geldi, bilemiyorum dizinin yaratıcılarına sormak lazım. Ah sakinlik demişken asla sakin olmayan izlerken “Ay hayır, yok çekmediler bunu.” Dedirten bir sahne var ki… Gereksiz ve tatsızdı biraz. Okuyuculara son bir spoiler uyarısı vererek o sahneye geçmek istiyorum: Carmen’in Ivan’ın annesi olduğunu öğrendik hatta kendisi haberi Chloe’ye tam Ivan ile bir şeyler yaşamadan önce verip kızını şaşkınlık içerisinde bırakmıştı. Sonrasında Ivan’ın hayatından hiç çıkmayıp ona sürekli yardımcı oldu, kendince kaybettiği seneleri geri kazanmaya çalıştı annesi olduğunu söylemeden. Ancak ki bu büyük bir ancak Cruz (Ivan’ın babası)a olan aşkını anlamamız için sanki Ivan ve Carmen’i uyuşturucu etkisi altında öpüşürken görmemize gerek yoktu. Bu sahneyi de Elite’in aşırılığına veriyorum ancak böyle bir şeyi izlemiş olmak hala tadımı kaçırıyor, fazlaydı. Şunu eklemeden geçmek istemiyorum ancak Sara’nın hikayesini ne kadar sevsem de ekranda Sara’yı görmek beni gerçek anlamıyla yoruyordu. Diğer Elite oyuncularında olan o ateş, ekrana sizi bakmaya zorlatan enerji diyelim Sara’da hiçbir zaman olmadı. Karakterle bağdaştırılmaya çalışılan bu donukluğun bende uyandırdığı tek his sıkılmak oldu bu sezon. Neyse kendi açısından sonu güzel bitti, influencerlık kariyerinde başarılarının devamını diliyorum. Isadora’nın önceki sezonda yaşadıklarının etkilerini bir sahnede görmek yeterli değildi diye düşünerek karakter bazında incelemeyi burada bitiriyorum.

Konular ve karakterlerin geliştiği kadar bu sezonda lokasyonlara da yeni eklentiler olmuş: Önceki sezonlarda hiç gösterilmeyen hipodrom, Omar ve Joel’un apartmanı, Eric’in istilacılarla kaldığı ev ve son olarak karakol. Spoiler vermeden daha fazla ancak bu kadar aktarabiliyorum lütfen kusura bakmayın. Kıyafetlere gelecek olursak dekolteler, ışıltılı gece kıyafetleri, sokak modasına uygun erkek giyimleri derken Elite’in hakkı verilmiş. Chloe’nin giydiği kıyafetlerden bazıları ise tam benlik neyse yazıyı moda yazısına dönüştürmeyelim. Dizide club sahibi bir karakter varken de müziklerin kötü olmasını beklemek ise saçmalık olurdu neyse ki o konuda kötü olmadıklarını biliyoruz.

Sezon finali ise sonraki sezon için beni heyecanda bıraktı mı? Aslında hayır. Yedi sezon sürmesi gereken bir dizi olduğunu düşünmüyorum. İlk sezonun oyuncularının yaratmış olduğu etkiyi sürdürüp gençlik dizisi tadında ama birçok ölümün olduğu ve konusunun kesin bir kalıba konulmadığı ciddiyeti çok olmayan bir dizi oldu Elite. İlk sezon çıktığında Twitter’daki (hiçbir zaman bu platforma X demeyeceğim) Pis Yedili benzetmesini aşamıyorum ben. Elite dediğimde aklıma gelen ilk şey bu oluyor maalesef. Ölen kişinin ise hak ettiğini düşünüyorum bu sebeple Samuel’in ölümü ya da Marina’nın ölümü gibi kötü etki bırakan bir ölüm olmadı. Final sezonunda katili suçunun cezasını çekecek mi göreceğiz. Alakasız olacak ancak Omar’ın sekizinci sezonda da hayatımızda olacağını hissediyorum, umarım yanılırım.

Güzel, yakışıklı, karizmatik birçok oyuncuyu dünyaya tanıtmaları açısından aslında bir ün fabrikası olarak değerlendirebileceğim Elite sekizinci sezonu ile final yapacak. Heyecanlanmamış olsam da izleyeceğime emin olabilirsiniz. Sonraki yazılarda görüşmek üzere!

Elite 7. Sezon: Işıltılı ama Biraz Ciddi

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...