Anasayfa İncelemelerDizi İncelemeleri The Brothers Sun: Suçun Gölgesinde Aile Olmak

The Brothers Sun: Suçun Gölgesinde Aile Olmak

Yazar: Beste Kaya

The Brothers Sun: Suçun Gölgesinde Aile Olmak

The Brothers Sun, Tayvan’dan başlayıp Los Angeles’a uzanan ve bir suç örgütünün acımasız dünyası üzerinden aile temasına vurgu yapan orjinal bir Netflix yapımı.

Başrollerinde Justin Chien ve Sam Li’nin oynadığı, aksiyon ve komedinin iyi harmanlandığı dizide anne rolündeki Oscar ödüllü aktris Michelle Yeoh’un performansı dizinin başlı başına rengini, tonunu, ahengini değiştiriyor.
Çin’in en büyük mafya liderinin oğlu Charles Sun, babasının bir suikaste kurban gitmesinden sonra onun vasiyetiyle annesini ve kardeşini korumak için Los Angeles’e geliyor. Tabii ki peşinde ailesinin kökünü kazımak isteyen ve kim olduğu belli olmayan düşmanların gölgeleriyle..

Annesi ve doğaçlama oyunculuk ideali peşinde koşan tıp hazırlık öğrencisi erkek kardeşi Bruce’un yanına yerleşen Charles kendisini hiç tanımayan kardeşiyle amansız düşmanlara karşı mücadele ederken küçük oğlunu suç örgütünden uzakta tutmaya çalışan annesi ile de geçmişe dönük hesaplaşmalar yaşıyor.

Kardeşi Bruce ile bambaşka karakterlere sahip olan Charles , düşmanlarına karşı savaşırken kardeşinin bilmediği yönlerini keşfediyor. Kardeşi Bruce’un ‘hassas’ ve sanatçı kişiliğini eleştirirken bir taraftan da tutkularının peşinden gitme cesaretini de şaşkınlıkla izliyor.

Babasının yanında, acımasız mafya dünyasının içinde babasının beklentilerini ve ailesinin gücünün koruma içgüdüsü arasında büyüyen Charles, içindeki bitmek bilmeyen yemek yapma arzusuyla ve yeteneği ile aslında kardeşi gibi sade bir hayat yaşamayı ne kadar istediğini fark ediyor.

Aksiyon sahnelerinin oldukça fazla olduğu, kesik kafalar, doğranan etler, kan ve vahşet içinde ilginin, temponun hiç azalmadığı sahnelerin varlığı sebebiyle dizinin +16 olduğunu söyleyebiliriz. Dijital çağda çocukların ve gençlerin şiddet içeren oyunlarının bundan çok daha vahşi olduğunu varsayarsak, dizinin içindeki komedi unsurlarının, aksiyon ve gerilim öğelerinin etkisini hafiflettiğini de belirtelim.

Aynı zamanda Charles rolündeki Justin Chien’in genç ve gözü kara hali eski arkadaşı ve duygularının hala yoğun olduğu güzel savcı ile yeniden karşılaşmaları, ikisinin adalet terazisinde yeniden karşılaşmaları dizinin romantizm dozunu artırıyor.

Kardeşi Bruce ise okul parasını doğaçlama oyunculuk derslerine harcayarak zor durumda kaldığı için uyuşturucu satıcılığına başlıyor. Abisiyle ilk karşılaşmaları , genç, korkusuz ve dengesiz bir genç kadının liderlik ettiği amansız bir uyuşturucu çetesinin işini yaparken oluyor. Uyuşturucu çetesine olan sert tavrından abisinin karakterini çözmeye başlayan Bruce, annesinin ve abisinin kim olduğunu, nasıl bir aileden geldiğini anlamaya başlıyor.

Bruce’un saf ve temiz halini ti ye alan dizide Uzakdoğu sinemasının abartılı komedi unsurlarını da görmüyor değiliz. Bruce’un hassas yapısı ile birlikte ailesinin geçmişini hayatın olağan akışına aykırı ve hızlı bir şekilde kabullenmesi, abisi ve annesi düşmanlarla mücadele ederken fazla saf ve neredeyse ahmaklığa varacak hatalar yapması, dizinin içindeki gerçeklik algısını az da olsa bozuyor. Karakterlerin dönüşümü açısından fazla saf bir kişiliğin yarattığı mizah duygusu, aksiyon sahneleri ile dengelenebilecek kadar dozunda değil. Bu sebeple Bruce karakteri; biraz saf, biraz komik, biraz da sulu mizahlı bir portre çiziyor.

Anne rolündeki ‘Everything Everywhere All at Once’ filmiyle adını sinema tarihine altın harflerle kazıyan Michelle Yeoh ise başlı başına filmi yüklenmiş götürüyor diyebiliriz. İki çocuğu arasında kalan ve kalp yarasıyla bir tercih yapmak zorunda kalan annenin evlatları için verdiği soğukkanlılık mücadelesini hem eğlenceli, hem de dramatik bir şekilde izleyiciye sunmayı başarıyor. Kadınların annelik duygularının savaşçı ruhlarıyla harmanlandığında nasıl bir güce dönüştüğünü bilen bizler, dizide kadın ve anne olmanın acımasız dünyada hem şiddeti, hem de şefkati gerektirdiğini sinema diliyle bir kez daha anlatıyor.

Babaları ölmüş üç kişilik bir ailenin yeniden bir araya geliş öyküsünün aksiyon, cinayet, dram ve mizah unsurlarıyla anlatan dizi, Netflix’in en sevilen yapımlarından biri olacak gibi görünüyor. Hızlı akan her bölümden sonra ne olacağını merak ederken, bir taraftan da dizi ve film yığınları arasında temposu hiç düşmeyen iyi bir yapım yakaladığınız için kendinizi şanslı sayıyorsunuz.

Bize de iyi seyirler demek düşüyor…

The Brothers Sun: Suçun Gölgesinde Aile Olmak

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...