Anasayfa İncelemelerFilm İncelemeleri Ter: Işıltılı ve Başarılı Bir Hayatın Perde Arkası (İKSV Özel)

Ter: Işıltılı ve Başarılı Bir Hayatın Perde Arkası (İKSV Özel)

Yazar: Hatice Gökgül

Ter: Işıltılı ve Başarılı Bir Hayatın Perde Arkası (İKSV Özel)

İKSV Mart seçkileri arasında olan ‘ter’ filmi Margus von Horn adlı genç yönetmen ve senaristin ellerinden çıkmış. 2020 yapımı olan film, fitness konusunda kadınlara öncülük eden güzeller güzeli Sylwia’nın üç günlük hayatını konu ediniyor. Sylwia sporcu kişiliğinin yanında sosyal medyadaki paylaşımlarıyla da kadınlara ilham olarak günümüzde yükselişte olan ‘influencer’lık hayatını da yaşamakta. Yüksek kitleler üzerinde etki bırakan sporcunun iki perspektifle izlenen hayatı, sosyal medya ve gerçek hayat arasındaki ikiyüzlülüğü ve kopmuş bağları da gözler önüne seriyor.

Her hafta belirli bir günde alışveriş merkezinde hayranları ile buluşup onlarla egzersiz yapan Sylwia, bu hafta da izleyicileri ile birlikte dolu dolu güçlü bağlarla bezenmiş bir buluşmanın ardından evine döner. Evine dönmesiyle ve kameraların kapanmasıyla birlikte o enerjik, güler yüzlü, bakımlı, her noktasına özen gösteren sporcu kadından geriye paketli yemekler yiyen, evinin içinde ruhsuz bir şekilde dolanıp köpeğiyle vakit geçiren bir kadın görüyoruz. Aslında çoğumuz bu profile uyuyoruz. Dışarıdan eve geldiğimizde, insanların bizi görmediği kabuğumuza çekildiğimizde o özenli ve şıkır şıkır halimizden geriye eşofmanlı veya pijamalı rahatlığımız kalır ama Sylwia’da durum biraz daha farklı. İnsanlarla sıcak bağlar kuran onlarla eğlenen ve bütün enerjisiyle onlara güç veren insanken kendi kendine kaldığında mutsuzluk ve yalnızlık gibi sorunlarla başa çıkmak zorunda kalıyor. Arada kamerasını açması gerektiğinde ise tekrar o enerjik ve mutlu kişiliğine bürünüyor.

Sylwia köpeğini yürüyüşe çıkardığında kapısının önünde bir arabanın durduğunu fark ediyor. Dikkatli baktığında adamın kendisine dik dik baktığını gördüğünde rahatsız olup oradan uzaklaşıyor. Köpeği ile işi bittiğinde eve dönen Sylwia, arabanın hala beklemekte olduğunu görünce arabaya yaklaşıp adama tepki göstermeye hazırlanıyor. Yaklaştığında ise adamın mastürbasyon yaptığını görüp deliye dönüyor ve bağırmaya başlıyor. Bunun üzerine adam hızla uzaklaşıyor. Ertesi gün evinde dünkü egzersizinin ve fanlarının sosyal medyadaki yankılarını incelerken adamın özür videosuna denk geliyor. Mahremiyetinin ihlal edildiği düşüncesi ve rahatsızlığı onu rahatsız etmeye devam ederken işlerine koşturmaya devam ediyor. Gün içerisinde annesinin doğum günü sebebiyle ziyarete giden Sylwia’nın annesiyle olan ilişkisinin de sorunlar içerdiği anlaşılıyor. Annenin Sylwia’nın sürekli kendisini öne attığını ve olayları abarttığını düşündüğünü, kendisine sapıklık yapan adamı anlattığında adamı korumaya başlaması ve kızının arkasında durmaması sonucunda anlıyoruz. Anne hakkında öğrendiğimiz şey ise Sylwia’yı spora başlatan ona sevdiren kişinin o olması. Daha çok küçük bir çocukken onu bütün spor kurslarına yazdırıp ona sporu aşılayan anne zamanla onun yükselmesinden rahatsız olmuş ve gücünün altında eziliyor gibi bir izlenim veriyor. Çıkacağı program için hazırlanmak yerine annesinden de beklediği desteği bulamayan Sylwia, hazırlanıp kafa dağıtmaya çıkıyor.

Gittiği mekanda beraber çalıştığı ve gözlerini ondan ayırmayan arkadaşını eve getiriyor. Çocukla takılırken aklı evinin önünde bekleyen beyaz arabada olan Sylwia arabayı ona gösterip adamla konuşmasını istiyor. O da gidip adamı öldüresiye dövüyor. Bu birkaç sahnede karakter bize yaşadığı kararsızlık ve rahatsızlığı hissettiriyor. Bir yandan adamdan nefret ederken diğer yandan adamın ona beslediği yüksek duygular nedeniyle ona merhamet duyuyor.

Ertesi gün bir televizyon programına konuk olan Sylwia’ya son günlerde sosyal medyada dolaşıp binlerce insandan etkileşim alan, yalnızlığından dem vurduğu video hakkında yöneltilen düşmanca ve yargılayıcı sorular yöneltiliyor. Dünyasının o kadar da mükemmel olmadığını ve mutluluklarını paylaşabileceği biri olmadığı için mutsuz olduğunu anlatan harika bir konuşma yapıyor. Ve egzersizle başlayan film egzersiz ile son buluyor.

Film aslında bildiğimiz fakat kimsenin kabul etmek istemediği sosyal medya gerçeğine yargılamadan sağlam atıflarda bulunuyor. Tüketmediğin yiyecekleri tüketmiş gibi gösterip önerme, asla kullanmayacağı ürünlere reklam için methiyeler düzme olayları günümüz İnfluencerlarının temel sorunlarından biri. Hatta bu durumu para için o kadar ileri taşıyorlar ki işler sağlık üzerinde etkili ilaçlara karşı bilgisiz şekilde yaklaşmalarına kadar gidiyor. Ayrıca erkeklerin güzel vücutlu ve ünlü kadınlara karşı ne kadar iğrençleşebileceği de gösterilmiş. Kadının kendini ön plana çıkarmasıyla birlikte ona karşı her cinsel yaklaşımı yapabilmekte kendilerinde hak görmeleri korkunç bir erillik örneği.

Genel hatlarıyla filme dibim düşmedi ya da akılda kalıcı derecede güzel bulmadım ama vaktiniz varsa bakılabilir. Ayrıca içerik konusunda şiddet ve cinsel içerikli sahneler rahatsız edici olabilir.

Ter: Işıltılı ve Başarılı Bir Hayatın Perde Arkası (İKSV Özel)

Hatice Gökgül’ün Diğer Yazıları İçin Tıklayınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...