Anasayfa İncelemelerFilm İncelemeleri Archipelago: İngiliz Ailesi Dramı (İKSV Özel)

Archipelago: İngiliz Ailesi Dramı (İKSV Özel)

Yazar: Batuhan Kılınç

Archipelago: İngiliz Ailesi Dramı (İKSV Özel)

2019 yılında The Souvenir filmi ile Sundance’te Büyük Jüri Ödülü’nü kazanan yönetmen Joanna Hogg’un çıkış filmi olması nedeniyle kendisine İKSV Mart Seçkisi’nde yer bulan 2010 yapımı film, bir aile dramı.

Filmde en sevdiğim nokta renk paleti oldu. Aile bireyleri arasındaki gerginlik, coğrafyanın kasvet dolu ruhu çok iyi yansıtılmış.  Neredeyse her şey gri tonları ve mavi tonları arasında gidip geliyor. Filmin renklerini resim öğretmenliği yapan karakterin paletinde görmemiz özel bir seçim olabilir.

Daha yavaş ilerleyen filmlerle aramda bir problem olmamasına rağmen bu filmi izlerken oldukça sıkıldım. Olay örgüsünün nispeten iyi oluşturulmasına hatta prodüksiyon tasarımını fazlasıyla beğenmeme rağmen sadece görsellerin güzelliğiyle filmi tamamlayabildim. Bunun nedeninin yönetmen Joanna Hogg’un üslubu olduğunu düşünüyorum ama emin değilim. Muhtemelen bu senaryoyu başka bir yönetmen çekseydi filmi daha çok severdim. Hayır, hayır. Kesinlikle daha çok severdim.

Tüm aile bireylerinin babayı anması, bir babanın arayışı içindeyken, eş zamanlı olarak o babayı bekleyişe geçmeleri ailenin durumunu özetliyor. Peki bu durum çözüme kavuşuyor mu? diye soracak olursanız size cevabım “O baba hiç gelmemiş, gelmedi ve gelmeyecek” olur. Çözüme kavuşup kavuşmadığına karar vermek size kalsın.

Ailenin devamı için gerekli tüm çabayı gösterdiğine inandığım anne ise hayattan bıkmış. Her şeyiyle tükenmişliğine tanıklık etmemize yardımcı oluyor. Kız kardeş hayatının ortalarında olmasına rağmen annesiyle eş durumda bıkkınlık konusunda. Ancak annesinden farklı olarak öfke patlamaları da yaşıyor. Yemek siparişi verdikleri sahnede bu patlamaların doruğuna ulaşıyor diyebiliriz.

Ana karakterimiz Edward ise kendini henüz keşfedememiş, kendini bulma arayışında ve gönüllü olarak Afrika’da çalışmanın arefesinde. Büyük resme gelecek olursak, mutluluğu elde edebilmek için her şeyi yapan, ancak bu şeyleri yaparken de mutlu olmayan bir aile var karşımızda.

Film sınıf ayrımına da değinmeden geçmiyor. İzlerken Edward’ın Afrika’ya gitmek istemesinin bir nedeninin de varlıklı bir ailede dünyada geldiği için kendini suçlu hissetmesi olabilir mi? Diye düşündüm yer yer. Çünkü Edward kardeşi ve annesi hizmetçi kızdan rahatsızken Edward sürekli onunla konuşuyor, ilgi gösteriyor ve yardım ediyor. Yapabileceği işleri ona yaptırmak yerine kendisi yapıyor.

Hizmetçi kızın küçük ve mutlu hayatı, aslında ailenin hep hayalini kurduğu ama asla ulaşamadığı bir hayat. Aileyi toparlar umuduyla düzenlenen tatil, düzenlenme amacına ulaşamasa da karakterlerin akıllarında şüphesiz bazı soru işaretleri oluşturmuştur. Bu film için hak ettiğinden fazla konuştum. Bu noktada konuşmayı kesiyorum.

Benim bu filme puanım: Yapacak hiçbir şeyiniz yok ve aşırı boş vaktiniz varsa izlenir.

Archipelago: İngiliz Ailesi Dramı (İKSV Özel)

Batuhan Kılınç’ın Diğer Yazıları İçin Tıklayın.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...