Anasayfa İncelemelerFilm İncelemeleri Sürgünde Bir Yıl: Barışı Yakalamak (İKSV Özel)

Sürgünde Bir Yıl: Barışı Yakalamak (İKSV Özel)

Yazar: Eslem Saraçoğlu

Sürgünde Bir Yıl: Barışı Yakalamak (İKSV Özel)

Bu sene 40.’sı düzenlenen İKSV Ulusal Kısa Film Yarışması filmleri gösterime açıldı. 1. Sezon’da bizi bekleyen 7 adet kısa film bulunuyor.  Sırasıyla Suçlular, Oğlago, Cengiz, Sürgünde Bir Yıl, Cemile, Mozaik ve Akıntı filmlerini inceleyeceğim.

Bu yazımda inceleyeceğim Sürgünde Bir Yıl, 2020 Boğaziçi Film Festivali En İyi Kısa Belgesel ödülüne layık görülmüş. Ulusal ve uluslararası yarışmalarda adaylıkları da bulunan bir belgesel. Suriye İç Savaşı nedeniyle 2016 yılında Türkiye’ye göç eden Malaz Usta, 2018 yılında İletişim Fakültesi’nde okumaya başlamış, hayalini kurduğu sektör için Türkiye’ye gelmek ona bir kapı açmış ve bugün bir mültecinin hayatını bizlere anlatan bu belgesele imzasını atmış.

Açılışta üst üste bindirilmiş videolar serisi kullanılmış, geçişler normale göre çok hızlı olmasına rağmen gayet güzel durmuş. Belgesel ocak ayından başlayarak ay ay bizlere görsel günlük sunuyor. Normalde filmleri izlerken yazacak bir şey gördüğümde durdurur, yazar ve öyle devam ederim. Bu filmi hiç durdurmadan izledim. Yazacak şey olmadığından değil, durdurmaya kıyamadığımdan… En sevdiğim şehri İstanbul’u dolu dolu görmek çok güzeldi. Evlerde oturup, sosyal hayattan koptuğumuz bu süreçte normal günleri izlemek çok keyifliydi. Sürgünde Bir Yıl olunca zorluklarla dolu negatif görüntülerin bizi beklediğini düşünüyoruz, halbuki sımsıcak bir İstanbul şehir belgeseli olmuş. Tek başına bu görüntüler olsaydı veya tek başına sürgünle ilgili konuşmalar olsaydı bu kadar keyifli olmazdı. İki tema birbirini çok güzel dengelemiş. Bazı sahneler oldukça sıradanken bazı sahneler çok güzel yakalanmış. Videolar üzerinde kullanılabilecek bütün efektler, geçişler bir şekilde bir yerlerde kullanılmış. Kurgu açısından teknik bir belgesel olmuş, eldeki görüntüler günlük amatör çekimler olsa bile güzel kurgulanmış. Kasım ayının neşeli olacağı söylenirken, eğlenceli şarkı eşliğinde siyah beyaz görüntüler işlenmişti. Bazı yerlerde tekrar eden videolar vardı, diyalogdan çok görselin ön plana çıktığı yapımlarda tekrar eden görüntü kullanmak bence riskli bir davranış, fark edilme ihtimali çok yüksek. Tekrar yerine 2-3 saniyelik başka bir video kullanılabilirdi.

“Soluduğunuz havadan başka hiçbir şey size ait değil.” Malaz Usta’nın bundan sonraki çalışmalarını merakla bekliyor olacağım, uzun bir belgesel çalışması olduğunu söylemiş. Nasıl görüntüler bizi bekliyor olacak, konu olarak yine mülteci meselesi mi işlenecek? Göreceğiz.

Sürgünde Bir Yıl: Barışı Yakalamak (İKSV Özel)

Eslem Saraçoğlu’nun Diğer Yazıları İçin Tıklayın.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...