Anasayfa İncelemelerFilm İncelemeleri Cemile: Tutkuyla Kaybediş (İKSV Özel)

Cemile: Tutkuyla Kaybediş (İKSV Özel)

Yazar: Eslem Saraçoğlu

Cemile: Tutkuyla Kaybediş (İKSV Özel)

Bu sene 40.’sı düzenlenen İKSV Ulusal Kısa Film Yarışması filmleri gösterime açıldı. 1. Sezon’da bizi bekleyen 7 adet kısa film bulunuyor.  Sırasıyla Suçlular, Oğlago, Cengiz, Sürgünde Bir Yıl, Cemile, Mozaik ve Akıntı filmlerini inceleyeceğim.

Bu yazımda inceleyeceğim Cemile, 40. İstanbul Film Festivali, Ulusal Kısa Film Yarışması ve 1. Sultanbeyli Kısa Film Yarışması’nda finalist konumunda yer alıyor. Filmin yönetmenliğini üstelenen Belkıs Bayrak, Temizlik, Kaşağı, Apartman gibi yapımlara da imzasını atmış.

Filmin konusu başrolümüz Cemile’nin kick boksa olan tutkusu. Konuyu gördüğümde filmde erkeklerin sporu olarak bilinen dalda kendine yer bulmaya çalışan bir kadın sporcuyu görmeyi beklemiştim, açılış görüntüleri tam olarak bu cümleyi gösterdi. Erkek antrenör ile antrenman yapan erkek sporcular ve onları uzaktan izleyen Cemile. Daha sonra sahneye başka kadın sporcularda girdi ve ana temanın rengi değişmeye başladı. Melih ile Cemile’nin buluştuğu sahnede Cemile’nin oyunculuğunu maalesef çok amatörce buldum. Özellikle piknik sahnesi olmak üzere dövüş sahnesi hariç neredeyse bütün sahnelerde sesler yeterince anlaşılır değildi. Bir izleyici olarak renklerin biraz daha canlı tutulmasını tercih ederdim. Aksiyon temalı bir yapıma yumuşak tonlar uymamış.

Dövüş sahnesinde Cemile’nin saçları açılıyor. Sonra yeniden kapanıyor. Tekrar açılıyor ve tekrar kapanıyor. Devamlılık en dikkat çeken noktada sağlanamamış. Kaybedişten sonra mesajlaşma cümleleri görüntünün üstünde yeterince görünür olmamış. Neredeyse hepsini durdurup okumak zorunda kaldım. Teknik problemleri bir kenara bırakırsam, Cemile’nin neden kaybettiğini merak ettim. Psikolojik bir kaybediş miydi yoksa alınan bir karar mıydı? Sanırım cevabını bilemiyoruz.

Cemile: Tutkuyla Kaybediş (İKSV Özel)

Eslem Saraçoğlu’nun Diğer Yazıları İçin Tıklayın.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...