Anasayfa İncelemelerDizi İncelemeleri Stranger Things 4.Sezon 2.Kısım: Savaş Yeni Başlıyor

Stranger Things 4.Sezon 2.Kısım: Savaş Yeni Başlıyor

Yazar: Fatmanur Tuna

Stranger Things 4.Sezon 2.Kısım: Savaş Yeni Başlıyor

4.sezonun ilk kısmı 27 Mayıs’ta yayınlanan ve neler olacağını sabırsızlıkla beklediğimiz Netflix’in en popüler dizisi Stranger Things’in 2.kısmı 1 Temmuz’da yayına girdi. İlk kısım 7 bölüm yayınlanmıştı ve ikinci kısmı açtığımda sadece 2 bölüm yayınlandığını görmek beni kısa bir anlığına hayal kırıklığına uğrattı ancak 8.bölümün yaklaşık 1 buçuk saat ve 9.bölümün 2 buçuk saat olduğunu görünce içim rahatladı diyebilirim fakat yine de bu süre ile ilgili birkaç eleştirim olacak ama ilk önce geçmiş bölümlerde neler olduğunu sizlere biraz hatırlatmak isterim.

Stranger Things 4.Sezon 1.Kısım incelemesi için tıklayınız.

Bizim ekip paramparça olmuş halde bambaşka konumlarda yer alıyordu. Jim ve Joyce Rusya’da Jim’i kurtarma derdindeyken Mike, Will, Jonathan ise Doktor Brenner tarafından götürülen Eleven’ın yanına gitme peşinde, Eleven güçlerini geri kazanmaya çalışırken Dustin, Steve, Lucas, Nancy ve Max Hawkins’te bambaşka olayların içinde kalmıştı. Hiçbir grubun birbirinden haber alamamaları “bunlar nasıl kavuşacak” dedirtmişti. Vecna’nın laboratuvardaki Henry yani 1 numara olduğunu öğrenmiştik. Upside Down’ın Eleven’ın Henry’i oraya göndermesiyle oluşmuş ve Henry’inin Eleven’a olan nefretinden dolayı bizim çocukların başına gelmeyen kalmamıştı.

Gelelim ikinci kısımda neler olduğuna (bu kısım biraz spoiler içeriyor daha izlemediyseniz bu paragrafı atlayın derim), Eleven kendisinin düşündüğü kadar kötü olmadığını ve Henry’nin gerçek kimliğini öğrenmesi ile gücü yerine geliyor. Ancak Brenner onun daha hazır olmadığına inandığı için Eleven’ın arkadaşlarını kurtarmaya gitmesine engel oluyor. Jim ve Joyce ise hapishanede hem Rus askerleri hem de Demogorgon ile mücadele içinde ancak bir noktada kaçmayı başarıyorlar. Yaptıkları bir telefon görüşmesi ile El ve çocukların başının belada olduğunu öğreniyorlar. Çocukların yanına hemen dönemeyecekleri için Demogorgon’ları öldürerek onlara yardım etmeye karar veriyorlar. Will, Mike ve Jonathan ise uzun yollardan sonra El’i buluyorlar. Onlar da Hawkins’e hemen dönmeye çalışıyorlar ama işler istedikleri gibi gitmiyor. El daha önce Will ve annesinin zihnine girerek nerede olduklarını ne yaptıklarını görebilmişti. Max ve diğerleri Vecna’ya tuzak kurma planları yapmaktadır ve Max kendisini yem olarak ortaya atmaya karar verir. Max ile Lucas Hawkins’te kalırken Steve, Nancy, Dustin ve Eddie Upside Down’a inerek Vecna’yı savunmasız halinde yani Max’i ele geçirince öldürmeye çalışırlar. Bu planların hepsini gören El, Max’in anılarında dolaşarak ona yardım etmeye çalışır. Ancak Vecna, El’in tahmin ettiğinden daha güçlüdür ve El gücünü yeni kazandığı için oldukça zorlu bir mücadelenin içinde kalır. Will’in çizdiği bir resimde Mike’ın grubun yüreği yani önderi olduğuna değinilmişti. Will’in cesaretlendirmesi ile Mike, El’e desteklerini göstererek tam kaybedeceği anda El’in savaşa devam etmesini sağlar. O sırada sadece El değil, Jim, Nancy, Steve, Robin, Dustin ve Eddie de ölüm tehlikesi ile yüz yüze kalırlar. El’in savaşa devam etmesi ile diğerleri de kurtuluş yolu bulurlar. Maalesef ki hepsi kurtulamıyor… Eddie Vecna’nın yaratık kuşlarının dikkatini çekmek için kendini tehlikeye atmıştır ve bu sefer herkese olaylardan kaçmadığını göstermek için kendini feda eder. Vecna ise Max’i ele geçirir ancak El gücüyle Max’i hayata döndürür ama hala komadadır.

İlk kısım yorumumda da bahsetmiştim Duffer Kardeşler bu sezona oldukça yüksek bir bütçe ayırmıştı ve kesinlikle ayırdıkları bütçeye değer bir sezon ile karşımıza geldiler. Karanlık sahneler, Vecna’nın görünüşü, Upside Down’ın mükemmel tasarımı ve iki dünya arasında açılan geçitler olsun bizi görsel açıdan çok tatmin eden kısımlardı. Her şey bir yana müziklerini en sevdiğim dizi diyebilirim. Kate Bush-Running Up That Hill şarkısının oldukça fazla dinleneceğini de söylemiştim ki öyle de oldu şu geçtiğimiz bir ay içinde her yerde duyduğum bir şarkı oldu. İkinci kısımda ayriyeten metal müziklerin yani Metallica-Master of Puppets şarkısının ön plana çıkması ve metal müzik bölümünün Eddie ile karşımıza gelmesi yine bizlere görsel bir şölen yaşattı. Gerçekten tam bir metal konseri havası vardı. En başta süreler ile ilgili bir eleştirim olacak demiştim. Ona gelecek olursam, 4 saati 2 bölüme sığdırmak bana çok mantıklı gelmedi. Dizi mi izliyoruz film mi izliyoruz bir noktada kafam karıştı. Her ne kadar çok sevdiğim bir dizi olsa da 2 buçuk saat soluksuz izleyemedim. Keşke bu kadar uzun bölüm yapmak yerine bölselermiş diye düşünmeden edemedim. Bana kalırsa bu uzun süreden kaynaklı final bölümünün akıcılığı bozulmuş ve bir sonraki sahnelere çok yükselemez oldum. Karakterlerimizin birbirlerinden bu kadar ayrı kalmaları ve sorunlarla hep kendi içlerinde mücadele etmeleri ilk kısmın ortalarından sonra biraz tat kaçıklığına neden oldu. Çünkü 3 sezondur bu grubun ayrı ayrı mücadeleler ettiklerine hiç şahit olmamıştık belki de alışık olmadığımız için bu durumdan sıkıldık bilemiyorum. Yine de hep bir arada bu savaşın içinde olmalarını tercih ederdim. Son sahnede anladığım kadarıyla da 5.sezon öyle olacak zaten. Vecna’nın 4 ölüm ve 4 saat sesini daha detaylı anlatabilirlerdi. 4 kişiyi öldürünce Hawkins’te 4 kapı yani geçit açılacağı söylendi ancak 4 olmasındaki mantık nedir bende hala soru işareti olarak duruyor. Ayrıca Demogorgonların Vecna’nın hapsedildiği dünyadan olduğunu biliyoruz ama bu yaratıkların Rusya ile tam olarak bağlantısı ne, oraya nasıl geldiler ve neden Rusya’da bu yaratıkların partikülleri var? Maalesef bu sorular net bir şekilde hala cevaplanmadı.

Karakterlerimizin durumundan bahsedecek olursam, bizim çocuklar ciddi ciddi büyüdü ya. Bunu özellikle bu son iki bölümde daha net bir şekilde görebiliyoruz. Şöyle bir iki bölüm düşünün, Dustin gibi bir karakter güldürmekten çok ağlattı dostlarım… Genel olarak duygusallığın daha yüksek olduğu iki bölümdü. Jonathan ve Nancy sorunlarını görmezden gelmeye devam ediyorlar. Steve dostumuz maalesef yine yalnız. El ve Mike da aynı şekilde onların da aralarındaki gerginlik henüz bitmiş değil. Jim ve Joyce tek mutlu olan çiftimiz diyebilirim. Özellikle Lucas ve Max cephesinde durumlar daha kötü ama o kısma girmek istemiyorum çünkü sizlere böyle ciddi bir spoiler vermek istemem.

5.sezonu ile Stranger Things yayın hayatına devam edecek çünkü Vecna musallatı bir türlü başımızdan gitmiyor. Upside Down falan bitti direkt dünyayı yok etmeye çalışacak. Vecna yani Henry El’e kaybettin demişti. Bir anlığına her şeyin bittiği sanılsa da hiçbir şeyin bitmediğini ve daha kötüsünün bizleri beklediğini son sahnede gördük. Önümüzdeki sezon daha büyük bir savaş bizleri bekleyecek. Umarım Vecna’nın Nancy’e olacakları gösterdiği şeyler olmaz çünkü hiçbirini yüreğimiz kaldırmaz. Merakla 5.sezonu bekliyor olacağım. 4.sezonu beklediğimiz kadar uzun beklememek dileği ile diyorum ve yazımı burada sonlandırıyorum. İyi seyirler dostlarım!

 

Stranger Things 4.Sezon 2.Kısım: Savaş Yeni Başlıyor

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...