Anasayfa İncelemelerFilm İncelemeleri Softie: Forbach Kasabasındaki Umut

Softie: Forbach Kasabasındaki Umut

Yazar: Zehra Sarkış

Softie: Forbach Kasabasındaki Umut

Samuel Theis’in hem yazarlığını hem de yönetmenliğini yaptığı Petite Nature (Softie) 2021 yapımı Fransız filmidir. Film prömiyerini Cannes Film festivalinde yapmış, Selanik Film Festivalinde birincilik ödülü kazanmıştır. Ülkemizde ise Gain Fransız Film Festivali kapsamında yayınlamıştır. Fransız Film Festivali dünyanın ilk ve tek genç yönetmenlere adanmış film festivalidir. Siz de Softie’yi izlemek isterseniz Gain üzerinden 13 Şubat’a kadar ulaşabilirsiniz.

Konu ve hikaye ise ana karakter Johnny üzerinden ilerliyor. 10 yaşındaki Johnny ailesinin küçük fakir hayatına kocaman bir dünyayla sığamayan bir çocuktur. Fransa’nın güneyinde yaşayan Johnny çok zeki ve yaratıcıdır. Küçük kardeşi, abisi ve annesiyle yaşayan Johnny annesi tekelde çalıştığı için küçük kardeşinin sorumluluklarını üstlenir. Kardeşine bakan ve aynı anda okuldaki başarısını devam ettirmeye çalışan Johnny okulda hem babası olmadığı için hem de utangaç olduğu için diğer çocuklar tarafından zorbalığa uğrar. Okul Johnny için zekasını yansıtabildiği bir yer olmamıştır. Çünkü sınıf arkadaşları tarafından uğradığı zorbalıktan dolayı bildiği bilgileri de unutmakta ve kendisini yansıtamamaktadır. Bu karışık ve korkunç dünyasında okullarına yeni nakil olan öğretmeni Jean’ın onu tek anlayan insan olduğunu düşünmeye başlar. Jean, Johnny’nin kapasitesinin ve sınıftaki arkadaşlarından dolayı yaşadığı sosyal anksiyetenin farkındadır. Johnny’nin alışkın olmadığı bu ilgi Jean’a bağlanmasına ve başı belaya girdiğinde ilk durak olarak onu benimsemesine sebep olur.

Film dram ağırlıklı bir filmdir. Filmin yönetmeni Samuel Theis, Johnny’nin iç dünyasını ve karakter gelişimini yansıtırken yaşadığı içsel dramları yansıtış biçimi, ailesiyle ilişkileri ve kendisini keşfederken yaşadığı farkındalıkları çok iyi yansıtmış. Daha önce Party Girl ile Camera d’Or ödülü alan Theis’in Softie ikinci yönettiği film. İki film birbirinden çok farklı olsa da temasal açıdan uyuştukları noktalar da var bu yüzden Party Girl’ü beğendiyseniz Softie’yi de beğenebilirsiniz.

Filmin geçtiği mekan ise Fransa’nın doğusunda kalan Forbach kasabası. Karakterin yaşadığı yer genel olarak maddi durumu ailesi gibi düşük olan insanların yaşadığı bir kasaba. Bu yüzden çoğu kişi eğitimsiz. Film o eğitimsiz topluluğun içinden eğitimli olmak isteyen o farklı çocuğu işliyor. Çok karışık şiirler bile Johnny için kolay. Bu yüzden öğretmenine bu satırları okuyor:

“Islands where will never land

Islands where will never go

Islands covered with vegetation

Islands crouching like jaguars

Silent islands

Motionless islands

Unforgettable and nameless islands.”

Filmin süresi 93 dakika ve kurgusu akıcı. Oyuncuların duyguları iyi işlenmiş ve yaşadıkları durumun onlar için normalliğini güzel anlatmış. Konusu yaygın bir konu olsa da Theis, Johnny’yi diğer karakterlerden daha keskin ve zeki olarak tasarlamış. Erişkinliğe geçiş aşamasındaki bir çocuğun yaşayabileceği zorlukları sade ve akıcı bir dille anlatmış. Olaylar bu dünyadan uzak değil, gerçekçi şekilde kurgulanmış. Okuldaki yaşadığı sosyal anksiyete, kimliğini bulma arayışı, sistem eleştirisi ve aşka yaklaşılan bakış açısıyla Johnny ile beraber gülüp, ağlatıyor. Johnny’nin hassas kalbi ve umutsuz bir hayatta kendine umut bulmak için verdiği çaba izleyicinin tüylerini diken diken ediyor. Theis tüm gerçekleri sert bir şekilde suratınıza vuruyor.

Softie ’ye göz attıktan sonra Fransız Film Festivali kapsamındaki bu filmlere de göz atabilirsiniz:
1. Le Monde apres nous (The World After Us)
2. Oranges sanguines (Bloody Oranges)
3. Rien a foutre (Zero Fucks Given)
4. Entre les vagues (The Braves)
5. Les Magnetiques (Magnetic Beats)
6. La Traversee (The Crossing)
7. Une histoire d’amour et de desir ( A Tale of Love and Desire)
8. A nos amours (To Our Loves)
9. A propos de Joan (About Joan)
10. Bootlegger
11. Nous (We)

Softie: Forbach Kasabasındaki Umut

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...